Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V Moskvě rostou obavy, že Rusko může ztratit vliv v jednáních se Spojenými státy o válce na Ukrajině poté, co Ukrajina podepsala ekonomickou dohodu, která Washingtonu poskytuje preferenční přístup k budoucím ukrajinským těžebním obchodům. Ruští představitelé dohodu ostře kritizovali a někteří tvrdili, že zvyšuje závislost Ukrajiny na USA. „Dohoda z Ukrajiny udělala v podstatě minerálovou kolonii,“ řek Alexej Čepa, první místopředseda výboru Státní dumy pro mezinárodní záležitosti, podle deníku Washington Post.
Podle informací deníku v zákulisí roste nervozita mezi ruskou elitou, že dohoda může představovat nové sblížení mezi USA a Ukrajinou, které by mohlo zavřít příležitostní okno pro Rusko k uzavření mírové dohody za výhodných podmínek. Dohoda o minerálech by mohla posílit pozici Ukrajiny v budoucích jednáních, zejména protože zahrnuje fond pro příjmy z těžby a propojuje vojenskou pomoc s americkými investicemi.
I když dohoda nevymezuje konkrétní bezpečnostní záruky a její podmínky jsou spíše vágní, symbolicky představuje významný posun, kdy USA přebírá část odpovědnosti za obranu Ukrajiny. Tento krok by mohl komplikovat ruský postoj, zvlášť po nedávných napětích mezi USA a Ukrajinou, která byla zveličena změnou Trumpovy politiky vojenské podpory Ukrajině.
Rusko čelí rostoucím ekonomickým problémům, přičemž vláda je rozdělena na ty, kteří podporují přistoupení k mírové dohodě s USA, a na ty, kteří favorizují pokračování války. Vysoké sankce, inflace a rostoucí veřejný dluh vedou některé k tlaku na zlepšení vztahů s USA.
Přesto i nadále pokračuje vojenský konflikt a geopolitická dynamika ukazuje, že Rusko se pravděpodobně bude i nadále snažit o dosažení co nejvýhodnějších podmínek. Někteří analytici se domnívají, že Rusko by mohlo souhlasit s příměřím, pokud by zaručovalo, že Ukrajina nebude schopná se znovu vyzbrojit. Klíčovým bodem jednání zůstává postoj USA k dodávkám zbraní na Ukrajinu, který bude i nadále zásadní.
Ukrajina následně dohodu přehodnotila, přičemž Washington a Kyjev by společně vyvíjeli a investovali do klíčových minerálních zdrojů Ukrajiny. Zelenskyj v pátek uvedl, že dohoda je výhodná pro obě strany a chrání zájmy Ukrajiny – i když tato dohoda nenabízí konkrétní bezpečnostní záruky pro Kyjev. To následovalo po setkání mezi Trumpem a Zelenským na konci dubna před pohřbem papeže Františka ve Vatikánu, což bylo jejich první setkání od veřejné konfrontace.
„Měli jsme nejlepší rozhovor ze všech, které předcházely,“ řekl Zelenskyj v pátek. „Jsem přesvědčen, že po našem setkání ve Vatikánu začal prezident Trump vidět věci trochu jinak.“
Jakýkoli zvrat americko-ruských vztahů by mohl vrhnout stín na Putinovy oslavy 80. výročí vítězství nad nacistickým Německem 9. května a zvýšit tlak na Rusko, aby souhlasilo s výraznějším příměřím, uvedl ruský představitel a analytici pro Washington Post.
Ruský prezident Vladimir Putin začátkem tohoto týdne oznámil, že rozhodl o třídenním příměří v bojích na Ukrajině kolem 80. výročí konce druhé světové války. Zelenskyj podle AFP řekl, že Ukrajina „nebude hrát hry, aby vytvořila milou atmosféru a umožnila Putinovi 9. května dostat se z izolace“. Ukrajinský lídr zopakoval, že jeho země je připravena uzavřít plné příměří.