Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Pohled na tabulku anglické ligy musí laika vyloženě šokovat. Tottenham Hotspur sedí na sedmnáctém místě, na kontě 38 bodů a neskutečná propast 27 bodů na sedmý Nottingham Forest. Manchester United jen o příčku a bod více, šestnáctá pozice.
Nejhorší sezona United v historii Premier League, dočtete se všude. Můžeme však jít ještě dál, do dob, kdy se nejvyšší anglické soutěži říkalo First Division. Tak hrozné výsledky, aniž by zároveň spadli o patro níž, měli Red Devils naposledy v ročníku 1972/73. Tehdy první ligu hrálo 22 týmů a oni byli osmnáctí. O rok později skončili dvacátí první a sestoupili.
„Jsme možná nejhorší tým v historii Manchesteru United,“ říkal dokonce sám kouč Ruben Amorim už v lednu po jedné z proher. Tehdy ale věřil, že to může změnit. „Vím, že chcete novinové titulky, ale já to říkám proto, jelikož si to musíme uvědomit a změnit to,“ doplnil. Šestnácté místo v tabulce naznačuje, že výkonnostní ani výsledkový upgrade zatím nepřišel.
Ročník 2024/25 bude zároveň sezonou, v němž United nevyhrají dva zápasy po sobě. Z 37 utkání mají pouhých deset vítězství, nikdy se jim však nepovedlo triumfovat ve dvou po sobě jdoucích střetnutích. Šílená statistika.
Ve hře jsou i peníze
Přesto se dá tahle hrůzná kapitola v dějinách manchesterského klubu ještě zachránit. Alespoň částečně. Ve středu se v Bilbau utkají s Tottenhamem ve finále Evropské ligy. Na vítěze čeká kromě blyštivé trofeje i vstupenka do příštího ročníku Ligy mistrů. A s tím i hromada peněz.
Vítěz Evropské ligy si přijde zhruba na 40 milionů eur, zároveň ale za samotný postup do základní skupiny Ligy mistrů získá dalších cca 20 milionů eur. Další peníze pak může sbírat za výhry v jednotlivých zápasech a postupování do pozdějších fází turnaje. Třeba Arsenal a Barcelona, tedy týmy, které vypadly v semifinále, si v této sezoně za účinkování v pohárové Evropě vydělaly každý 117 milionů eur.
V Evropské lize jsou prize money o poznání nižší. To ale poraženého finalistu středečního finále nebude muset trápit, protože ji (ani Konferenční ligu) hrát nebude. Liga mistrů, nebo úplně volný program. Všechno, nebo nic.
„Třeba Juventus letos uhrál dvacáté místo z 32 týmů v základní fázi a pak hned vypadl o kolo dál. I tak si přišel na 65 milionů eur. Do toho musíte připočítat sponzorské příjmy, matchday revenue (tržby ze zápasů)… Dalo by se to shrnout tak, že tým, který finále prohraje, na tom bude o 50 milionů eur hůře než letos. A o sto milionů hůře než tým, který vyhraje,“ říká pro Seznam Zprávy analytik Daniel Pišťák z podcastu Fotbal Venku.
Trenéři Manchesteru United po konci Alexe Fergusona
jméno | zápasy v Premier League | procento výher |
---|---|---|
Jose Mourinho | 93 | 53,8 % |
Erik ten Hag | 85 | 51,8 % |
Ole Gunnar Solskjaer | 109 | 51,4 % |
Louis van Gaal | 76 | 51,3 % |
David Moyes | 34 | 50 % |
Ralf Rangnick | 24 | 41,7 % |
Ruben Amorim | 26 | 23,1 % |
Neúčast v pohárové Evropě bude mít nepochybně vliv i na přestupovém trhu. A to nejen z hlediska atraktivity pro hráče, ale i z pohledu financí. „Jak Spurs, tak United mají poměrně velký krátkodobý dluh, takže bez finanční injekce v podobě postupu do Champions League budou muset značně omezit své výdaje z hlediska cash flow,“ vysvětluje Pišťák.
„Téměř jistě bychom se bavili o modelu sell-to-buy, tedy nejdřív musíme prodávat, než budeme moci nakupovat. A možná i o nuceném zúžení kádru z pětadvaceti na třeba jednadvacet jmen, což jde ruku v ruce s menším počtem zápasů.“
Sedmnáct let bez trofeje
Kluby, které nehrají evropské poháry a mohou se soustředit jen na domácí soutěž, z toho občas mohou i těžit. Nehoní více zajíců najednou, mužstvo se soustředí jen na ligový zápas o víkendu, tým se stabilizuje, základní jedenáctka se sehraje. Tenhle argument bude pro poraženého finalistu ale jen slabou útěchou.
Realita velkého klubu je neúprosná. Liga mistrů by výrazně zlepšila finanční situaci pro nutnou přestavbu kádru a zároveň zvýšila šanci přivést top hráče.
„Z čistě sportovního hlediska dává myšlenka sezony bez Evropy smysl – méně zápasů, více času na trénink a sehrání týmu. Ale realita velkého klubu je neúprosná. Liga mistrů by výrazně zlepšila finanční situaci pro nutnou přestavbu kádru a zároveň zvýšila šanci přivést top hráče. Takže ano, je životně důležité vyhrát,“ řekl Seznam Zprávám technický ředitel FK Pardubice a věrný fanoušek United Jakub Dobiáš.
Podobně uvažují i v Tottenhamu. S argumentem, že by neúspěch byl větší ranou pro tým z Manchesteru, protože Spurs jsou přece na sezony bez vavřínů zvyklí, Pišťák jako zástupce severolondýnských barev nesouhlasí. „Vnímám to naopak. United nějakou trofej občas vyhrají i v horších časech, takže jsou vůči selhání, co přinesla tahle sezona, odolnější. Naopak pro Spurs by to byla těžká reputační rána,“ myslí si analytik.
„V situaci, kdy letos trofej vyhrál Newcastle nebo Crystal Palace a Tottenham by sedmnáctou sezonu v řadě skončil s prázdnou, bez evropských pohárů a v celkové depresi, by to mohlo být vnímané jako začátek pochybností o tom, zda do pověstné anglické velké šestky nebo sedmičky Spurs vůbec patří,“ vysvětluje.
Zisk první trofeje od roku 2008, navíc s evropskou patinou, by byl pro tým s kohoutem ve znaku skutečně mimořádným úspěchem – příšerné ligové sezoně navzdory. „Když vyhrají finále EL, všichni zapomenou na to, jak hrozné to v Premier League bylo. Když prohrají, trenér Postecoglou okamžitě končí a tohle bude nejhorší sezona za několik desetiletí. Vždyť prohráli víc jak polovinu zápasů, dokonce doma se sestoupivšími Leicesterem a Ipswichem,“ glosuje podivný ročník liliově bílých redaktor The Athletic Jay Harris.
Pozice australského kouče na lavičce Tottenhamu je celkově zajímavá. Pokud Spurs neuspějí, není co řešit. Za relativně pravděpodobnou se ale považuje i možnost, že se s klubem rozloučí i v případě vítězství. Zákulisní spekulace i některé výroky charismatického trenéra s řeckými kořeny tomu nasvědčují.
Trenér je varoval
V United je situace zcela opačná. I kdyby v Bilbau prohráli, Ruben Amorim stoprocentně zůstává. Když v listopadu dorazil do Manchesteru, od začátku se počítalo s tím, že jde o dlouhodobý projekt a probíhající sezona je vlastně zkušební. Mluvilo se o nutné přestavbě, velkých pohybech v kádru, postupném přechodu na Portugalcův herní styl. Kdyby teď dostal padáka, zase se bude začínat od nuly.
„Existuje jeden jednoduchý důvod, proč United nemůžou Amorima vyhodit. Nehledě na to, jak finále dopadne. On je dopředu varoval. Obával se, že tohle může nastat a oni mu vůbec nevěřili,“ píše ve svém komentáři pro The Times novinář Martin Samuel.
Připomíná, jak námluvy s tehdejším trenérem Sportingu probíhaly a co jeho angažování předcházelo. Že jemu samotnému se do Anglie uprostřed rozjeté sezony nechtělo. Preferoval příchod v létě, absolvovat přípravu, začít si budovat mužstvo na čistém listu papíru, nikoliv za chodu. Nebylo mu ale vyhověno. „Žádného prozatímního manažera nechtěli. Amorim mohl přijít hned, nebo nikdy. Tak šel proti svým instinktům a práci přijal,“ vysvětluje Samuel.
Tolik očekávaný nový vítr do plachet ale strádajícím United nový kouč nepřinesl. Portugalský lodivod si nevede o nic lépe než jeho předchůdce Erik ten Hag, přechod na jím preferované rozestavení se třemi stopery neprobíhá ani trochu hladce a z týmů, které nesestoupí do nižší soutěže, jeho svěřenci porazili nejnověji v lednu Fulham.
Zároveň prohráli 18 ligových utkání, tolik jich bylo naposledy už ve zmíněné sezoně 1973/74, kdy z první ligy spadli. Stále to ještě ale může Amorim zachránit. Místenka do Ligy mistrů by mohla pomoci přilákat nové posily, které lépe zapadnou do koučova herního stylu. Tak jako lednová akvizice Patrick Dorgu, levý wingbek z Lecce.
Toho zmiňuje i Dobiáš jakožto jednoho z nejlepších hráčů Amorimovy éry v klubu. „Dobrý výkonnostní standard dlouhodobě drží Bruno Fernandes. Zmínil bych i Amada Dialla a Alejandra Garnacha, hlavně kvůli jejich potenciálu a jak dokázali využít prostor, který dostali,“ říká pro Seznam Zprávy technický ředitel Pardubic.
Právě muž s osmičkou na dresu a kapitánskou páskou na paži bude tím faktorem X, který musí zazářit, pokud mají United ve finále uspět. „Bruno je hráčem sezony, o tom nemůže být diskuse,“ souhlasí reportér Athleticu Carl Anka. „Vždycky byl dobrý, ale letos se zlepšil i jeho přístup a jeho hru to posunulo na další úroveň. Až budou otevírat nový stadion, musí tam mít pamětní desku,“ doplňuje.
Ať už středeční finále Evropské ligy rozhodne kdokoliv, jeden z týmů dostane výraznou náplast na zmírnění bolesti ze zpackané sezony. Druhý z klubů naopak propadne bezbřehému zoufalství. Bez trofeje, bez peněz, bez evropských zápasů v příští sezoně. V případě United by to sice neznamenalo změnu trenéra, vzhledem k historickému precedentu a dosavadním výsledkům je však třeba se ptát, zda současná důvěra pro Amorima něco v dlouhodobém horizontu znamená.
„Upřímně, spíš si myslím, že příští sezonu celou nedokončí,“ obává se Jakub Dobiáš. „Tlak v Manchesteru je enormní a zatím moc nezvládá komunikaci s novináři, což by mu pomohlo udržet klid, když přijde série horších výsledků. Média mají v Anglii obrovskou sílu a trenér, který po každém zápase týmu i sobě otevřeně „naloží“ a mluví o výkonu negativně, si nevědomky zadělává na problém,“ vysvětluje.
„Vypadá to autenticky a sympaticky, ale výsledkem jsou titulky a články, které zvyšují tlak. A v United se tlak neodpouští. V takovém prostředí rozhoduje schopnost krize nejen řešit, ale i správně komunikovat. A nemyslím si, že se Amorim dokáže rychle přizpůsobit.“