Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V úvodní videoreportáži si můžete prohlédnout vrcholné dílo od vůbec nejdražší žijící umělkyně na světě. Na výšku měří 2,82 metru, je malované technikou olej na plátně a vyobrazená žena se jmenuje „Miss January“ čili Paní leden. Autorkou je Marlene Dumas, kterou média řadí mezi nejvlivnější malíře současnosti.
Obraz se 15. května nabízel v aukční síni Christie’s, která jeho cenu odhadovala na 12 až 18 milionů dolarů. Nakonec se vydražil za 13,6 milionu dolarů, tedy zhruba 300 milionů korun, což prodejci označili za „neuvěřitelnou“ částku. Podle nich tak stanovila nový rekord pro ženskou autorku.
Předtím zlatou příčku držela olejomalba „Propped“ čili Podepřená od britské malířky Jenny Saville, která se v roce 2018 prodala u Sotheby’s za 12,4 milionu dolarů.
Informace a záběry si můžete poslechnout i prohlédnout v úvodní videoreportáži.
Také ve světě umění ale podle výzkumů platí - jako i v jiných oborech -, že práce žen má jinou hodnotu než práce mužů, jejichž umělecká díla se nabízí a prodávají za mnohem víc. Podle dokumentárního cyklu „Recalculating Art“ od BBC se ženská díla někdy prodávají i jen za desetinu cen než mužská díla. Na druhou stranu řada odborníků tvrdí, že jednoduché srovnávání cen děl od mužů a žen je ošemetné u něčeho tak subjektivního, jako je umění.
Ženy v nejdražším umění jsou, ale ne jako autorky
Nejdražší dosud žijící mužský umělec je sochař Jeff Koons, jehož nerezový a skoro metr vysoký „Rabbit“ neboli králík se v roce 2019 prodal rovněž u Christie’s za 90,3 milionu dolarů. Široké cenové rozpětí ale platí i pro již mrtvé umělce a umělkyně.
V žebříčku 15 nejdražších uměleckých děl historie, která začínají u 115 a končí u 450 milionů dolarů, jsou ženy pouze vyobrazené na těchto malbách. Na chvostu je Picasso a jeho „Young Girl with a Flower Basket“, zatímco na špičce je „Salvator Mundi“, tedy Spasitel světa, jehož autorem by měl být Leonardo Da Vinci a jenž se za 450,3 milionu dolarů u Christie’s prodal v roce 2017.
Nejdražší historické dílo od ženské umělkyně je „Jimson Weed/White Flower No. 1“ od jedné z největší amerických malířek 20. století, kterou byla Georgia O'Keeffe, a ta se vydražila u Sotheby’s v roce 2014 za 44,4 milionu dolarů.
Čím je rekordmanka a její dílo výjimečné
Jednasedmdesátiletá Marlene Dumas se narodila v roce 1953 v Kapském městě v Jihoafrické republice, kde studovala, a poté se přestěhovala do Nizozemska, kde studia umění dokončila a přidala také psychologii. Je známá právě emocionální a psychologickou hloubkou a komplexitou svých portrétů, které mnohdy vycházejí z nalezených fotografií a zkoumají témata rasy, těla, sexuality a mateřství.
„Miss January“ namalovala v roce 1997, ale navazuje už na její starší obraz „Miss World“ vyobrazující deset modelek, který vytvořila v roce 1963 teprve ve svých deseti letech. Paní leden podle aukční síně Christie’s demonstruje, jak autorka triumfálně ovládla pojetí ženského těla a současně zobrazení jeho nahoty osvobodila od subjektivního vnímání a tradiční normalizace skrze optiku mužů a jejich ideálů.