Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Mezi některými řadovými členy pražské organizace ANO panuje rozladění a nespokojenost s podobou kandidátky pro říjnové sněmovní volby. Vadí jim, že první místopředseda hnutí a volební lídr Karel Havlíček si první desítku jmen na volebním lístku poskládal podle sebe. A že ne vždy bral v potaz návrhy a nominace městských částí.
„Jako člověk zaměřený na výkon jsem očekával, že lidé v čele naší kandidátky by měli mít nějakou historii a měli by být tahouni. U některých ani nevíme, jak vypadají nebo jaké mají názory,“ podivuje se třeba Jaroslav Zvonař, radní za ANO v Praze 12. „Pro některé řadové členy je proto složení kandidátky překvapením. Nechci lacině kritizovat, tohle jsou podněty zespoda, s nimiž se setkávám.“
Kvůli tomu teď v hlavním městě hrozí komplikace pro ANO v kampani. Nespokojení členové ztratili chuť aktivně pomáhat s mítinky nebo pořádáním různých akcí.
„Klidně se může stát, že nebude stoprocentní podpora zdola. Nemám k tomu indicie. Pokud nebyly vyslyšeny návrhy místních buněk, nebo dokonce jejich kandidáti byli vyškrtnuti, tak se nikdo nemůže divit, že jinak zapálení lidé ztratí naději a motivaci aktivně se zapojit do kampaně,“ potvrzuje místostarostka pražských Modřan Lenka Vedralová.
Co přesně členy hnutí v hlavním městě rozlítilo? Strategie Karla Havlíčka nazývaná „pět starých tváří / pět nových“. V Praze a také ve Středočeském kraji si první místopředseda prosadil, že v první desítce na volebním lístku chce mít po pěti nováčcích, kteří nejsou v současné Sněmovně.
„Nikdy neuspokojíte přání všech. Top deset musí vyvážit návrhy místních organizací, osobnosti a jejich angažovanost v práci pro veřejnost v posledních letech. Chtěli jsme mít vyváženost mladší generace a zkušených, zástupce velké i komunální politiky, lidi z veřejné sféry i byznysu, zastoupení žen,“ vysvětluje Havlíček.
Shoda v Praze je jen na první trojce - Karel Havlíček, Patrik Nacher, Robert Králíček, což jsou všichni stávající poslanci. Popsané emoce budí několik zásahů shora. Nově byl do první desítky dosazen David Soukup, předseda Rady České tiskové kanceláře, jinak také zastupitel za ANO v Praze 3. Nebo také Jan Hušbauer, místostarosta Prahy 4.
Posunu nahoru se dočkal rovněž Štefan Lazárek z Radotína. Nebo Barbora Rázga, bývalá poslankyně, dnes pražská zastupitelka a zároveň asistentka poslance Králíčka. Havlíček je přesvědčen, že dal dohromady „hvězdný tým“, s nímž v baště vládních stran uspěje.
„Nakonec z toho mám velmi dobrý pocit. Praha je pro nás mimořádně náročná, nesu plnou odpovědnost za výsledek a jsem přesvědčen, že bude v hlavním městě pro ANO historicky nejlepší,“ věří.
Přesto zmíněný Jaroslav Zvonař z Prahy 12 tlačí na vedení pražského ANO, aby se do kampaně zapojily i nové tváře. „Zatím to stojí jen na trojici Havlíček, Nacher, Králíček. Od ostatních teď očekáváme aktivní zapojení a že se budou profilovat. Třeba pana Soukupa jsem nikdy neviděl. A Barbora Rázga? Pravda, na akcích má účast dobrou, ale nikdy jsem ji neslyšel mluvit, dokonce ani na zastupitelstvu hlavního města, jehož je členkou,“ říká Zvonař.
Z původně navržené kandidátky byla zcela odstraněna Radmila Kleslová, někdejší první dáma ANO a zastupitelka v Praze 10, z níž má podporu. Usilovala o návrat do vrcholné politiky, kterou musela před deseti lety opustit kvůli svému podnikání - její advokátní kancelář měla statisícové příjmy ve státem kontrolovaných podnicích, včetně energetického kolosu ČEZ. K vyškrtnutí se už dnes ale vyjadřovat nechce: „To je otázka na lídra pražské kandidátky, on nese odpovědnost.“
Překvapivě odsunut z navrženého 10. místa až na 15. příčku byl také Adam Knedlhans, předseda mládežnické organizace Mladé ANO. Přitom šéf hnutí Andrej Babiš ho nedávno veřejně pochválil za „masivní program“ připravený speciálně pro mladou generaci. „Vzhledem k pokračujícímu studiu je to takto vhodné a logické. Jako zástupce Mladého ANO na kandidátce budu, politika mě baví a chci se ji věnovat,“ říká Knedlhans, že se svou pozicí je spokojen.
Šéf pražského ANO Ondřej Prokop atmosféru v hnutí v hlavním městě uklidňuje argumenty, že změn na kandidátce zas není tolik. A dodává, že zásahy shora jsou normální a že se to tak děje v každé politické straně.
„Logicky někdo může být nespokojený, ale současná kandidátka prošla krajským předsednictvem a následně krajským sněmem a získala demokraticky většinovou podporu. Já jsem naopak rád, že jsme postavili tak silnou kandidátku vedenou Karlem Havlíčkem se zastoupením kandidátů různého věku a profesí, a máme tak reálnou šanci letos v Praze uspět,“ věří Ondřej Prokop.