Hlavní obsah

Maturity jako volební téma. Politici je chtějí změnit nebo rovnou zrušit

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Maturitní zkoušky čeká změna. V podstatě všechny politické strany jdou do voleb s tím, že současný stav „zkoušky z dospělosti“ není udržitelný.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Letošní státní maturity opět skončily blamáží. V testu z matematiky byla chyba, měnilo se hodnocení nejen u špatně položené otázky, ale i u další. Studenti protestovali proti vysoké obtížnosti testu, kterou nakonec potvrdila také Nezávislá odborná komise Ministerstva školství.

Proto se před blížícími volbami do Poslanecké sněmovny nabízí otázka, jak s maturitou do budoucna. Jestli ji zásadně neproměnit nebo třeba úplně nezrušit. Seznam Zprávy se ptaly zástupců politických stran, kteří diskutovali o budoucnosti českého školství na debatě organizace Učitel naživo.

Plaga: Jako v Americe

„Není možné, aby se lišila úroveň obtížnosti maturity v jednotlivých letech,“ vrací se bývalý ministr školství Robert Plaga a nyní jednička kandidátky hnutí ANO ve Středočeském kraji k problémům s maturitou během letošního jara.

Podle něj je proto oprávněná kritika Cermatu, tedy organizace připravující státní maturitní testy a jednotné přijímací zkoušky.

„Byl bych rád, abychom se bavili o transformaci maturity. Určitě to nebude hned, ale chtěl bych se posunout k tomu, aby se na jednu stranu testovalo nějaké státem definované výstupní minimum. Ale test by byl více provázaný s přijímacími zkouškami na vysoké školy, jednou z variant jsou adaptivní testy,“ naráží Plaga na americké zkoušky, kde se obtížnost úloh přizpůsobuje výkonu testovaného a test proto není pro každého stejný.

Maturita kdykoliv během studia

Jednou z prvních stran, která už dala dohromady svůj volební program, jsou Starostové, tedy hnutí, které má po celé současné volební období ve své gesci Ministerstvo školství. Současný ministr Mikuláš Bek (STAN) ale ve volbách kandidovat nebude, za hnutí ve školských otázkách proto momentálně mluví poslanec Jan Berki.

„Pro mě je zásadní otázkou, jestli má maturita za cíl ověřovat, co žák umí na konci střední školy, nebo jestli dosahuje nějakého výstupu. Pokud to druhé, tak není nutné skládat maturitu souhrnně na konci studia v jeden okamžik,“ popisuje Berki.

V programu hnutí STAN píše, že chystají ukotvit ověřování výsledků vzdělávacího procesu v devátém ročníku a v návaznosti na něj upravit jak přijímací zkoušky na střední školy, tak podobu maturit. Konkrétněji ale plány hnutí nepopisuje.

„Umím si představit, že žák prokazuje dosažení nějakého výstupu i jinými způsoby. Ve chvíli, kdy získá jazykový certifikát, nemám potřebu ho přezkušovat státní zkouškou. Pokud bude podobný ekvivalent i v jiných oborech, může to být podobně,“ dodává Berki.

Dvě úrovně maturity

SPD vidí problém u maturit především v tom, že se stále státu nedaří zařídit, aby vůbec fungoval současný systém maturit bez chyb.

„Když se dělají nějaké radikální změny, tak to stojí většinou mnohem víc peněz. Ve školství navíc takové reformy v minulosti nedopadly úplně dobře,“ říká poslanec SPD Zdeněk Kettner, že je nejprve potřeba najít shodu a až poté chystat konkrétní reformy.

S jakým program půjde do voleb koalice SPOLU, zatím není jasné, poslankyně Renáta Zajíčková (ODS) by ale změny u maturity ráda viděla.

„Maturitu musíme změnit. Stejná úroveň je na jedné straně degradací pro gymnazisty, středoškoláci z odborných škol nebo učňové ji ale mají zase problém zvládnout,“ říká poslankyně.

Podle ní by bylo cestou maturitu proměnit na dvě úrovně.

„Jedna by byla profesní, která by směřovala žáky na profesní vysoké školy, druhá pak akademická, s níž by vstupovali studenti na akademické vysoké školy,“ dodává Zajíčková.

Anebo zrušit testy?

Radikálnější pohled má na tohle hnutí Motoristé. Státní maturitní testy by měly skončit.

„Maturita jako institut by měla zůstat. Zrušil bych ale část maturitní zkoušky, kterou připravuje Cermat. Nahradil bych ji průběžným zjišťováním výsledků. Stejně tak bych postupoval u jednotné přijímací zkoušky,“ popisuje bývalý šéf Cermatu Miroslav Krejčí, který na debatě organizace Učitel naživo zastupoval hnutí Motoristé.

Bude bývalý šéf Cermatu kandidovat za Motoristy?

Poprvé až na debatě organizace Učitel naživo se ukázalo, že bývalý šéf Cermatu Miroslav Krejčí, který stál za spuštěním elektronického systému přihlašování na střední školy, spolupracuje s Motoristy.

„Jsem pro Motoristy v tuto chvíli externí konzultant. Nejsem členem strany,“ uvedl Krejčí pro Seznam Zprávy.

Nechtěl zatím jednoznačně říct, jestli bude za stranu kandidovat v nadcházejících volbách.

„Nechci být poslanec, to je za mě ztrátu času. Kdyby byla možnost být ministrem, tak bych nad tím uvažoval,“ dodává Krejčí.

Revizi maturit si přejí také Piráti. Z jejich pohledu stojí za proměnu samotné testy, které by měly být daleko více prakticky zaměřené.

„Když se podíváme například na státní maturitu z matematiky, tak je to klasický didaktický test, kde je spousta obecných úloh a pár aplikovaných. Nám se daleko více zamlouvá model, jak je například koncipováno mezinárodní šetření PISA, které neověřuje znalost matematiky, ale matematickou gramotnost,“ popisuje bývalý radní pro školství v Kraji Vysočina Jan Břížďala (Piráti).

Podle něj by se tak měla ověřovat nejen matematická, ale i čtenářská gramotnost dětí na úlohách z reálného života. Tímto způsobem by se tedy z jeho pohledu měla reformovat maturitní zkouška.

Volby do Poslanecké sněmovny 2025

Česko si zvolí novou vládu. Parlamentní volby proběhnou v pátek 3. a v sobotu 4. října 2025. Současná vláda Petra Fialy je v úřadu od roku 2021, výsledky voleb těsně ovládla koalice Spolu. Volební účast tehdy překročila 60% hranici.

Výběr stran a hnutí: SpoluANOPirátiSOCDEMStačilo!Motoristé soběSPDGENGeneracePřísahaSen 21 • STANSvobodní

Doporučované