Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se mohl už v polovině února dozvědět, co si právníci státu myslí o jeho plánu vzít si od odsouzeného prodejce drog podezřelé bitcoiny v miliardové hodnotě.
Naléhavé varování právníků Ministerstva financí, z jehož obsahu citovaly exkluzivně Seznam Zprávy, se ale k Blažkovi zřejmě nedostalo.
„I mne některé informace o postupech ve státní správě překvapily. Nevěděl jsem o nich, a nedovedu si je vysvětlit,“ uvedl Blažek pro Seznam Zprávy.
Kritická zpráva právníků Ministerstva financí zůstala od letošního 13. února ležet v kabinetu ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), který si ji přečetl - jak sám říká - až 25. března. A to už bylo pozdě: ministr Blažek mezitím uzavřel smlouvu s dárcem bitcoinů Tomášem Jiřikovským, což ho po květnovém zjištění Deníku N stálo post ministra spravedlnosti a politickou kariéru.
A navrch ho kvůli tomu prošetřuje policie.
Blažek se vymlouvá na žalobce
Stanovisko právníků dostal 13. února Stanjurův šéf kabinetu Filip Benda. Ten se však už dva týdny vyhýbá dotazům Seznam Zpráv, proč ho Stanjurovi nepředal dříve - zvlášť když obsahovalo závažné důvody, proč by si stát neměl bitcoiny brát.
Podle právníků z financí totiž virtuální měna nejspíš pocházela ze zločinu - jen to policie Jiřikovskému nemohla dokázat.
„V této situaci, kdy existuje výše než vysoká pravděpodobnost, že nabízená kryptoměna je tou, kterou nebylo možno v trestním řízení dohledat, má odbor právní služby za to, že je také založen důvod, pro který je možno dar odmítnout, aniž by došlo k porušení zásad hospodaření s majetkem státu,“ uvedli právníci.
Množí se dotazy,co říkám na únorové varovné stanovisko MF k tehdy připravované darovací smlouvě.Odpověď je jednoduchá.Nemohu se nijak vyjádřit k textu, který nemám a nikdy jsem neměl k dispozici.
— Pavel Blažek (@blazek_p) June 24, 2025
Bývalý ministr Blažek na to odmítl minulý týden pro Seznam Zprávy reagovat, na síti X napsal: „Množí se dotazy, co říkám na únorové varovné stanovisko MF k tehdy připravované darovací smlouvě. Odpověď je jednoduchá. Nemohu se nijak vyjádřit k textu, který nemám a nikdy jsem neměl k dispozici.“
Blažek odkazuje na žalobce
Seznam Zprávy proto Blažkovi třístránkovou analýzu ministerských právníků poslaly - aby si ji mohl přečíst a vyjádřit se k ní. Blažek odpověděl - s reportérem komunikoval přes esemesky - že nemůže.
Zdůvodnil to tím, že si vrchní státní zástupce Radim Dragoun nepřeje narušovat vyšetřování tím, že se budou objevovat o případu další informace. „Takže pro vás v tuto chvíli nemám komentář,“ odepsal Blažek reportérovi.
Zmiňovaná výzva vrchního žalobce Dragouna se však netýkala exministra Blažka. Na Dragouna se totiž obrátilo Ministerstvo spravedlnosti kvůli žádostem o informace od novinářů a žádostem senátorů z bezpečnostního výboru, kteří chtěli získat interní komunikaci, jak Blažek a jeho lidé vyjednávali s programátorem Jiřikovským o bitcoinovém daru. Nebo jak úředníci komunikovali během posledních měsíců mezi sebou.
Ministryně Eva Decroix (ODS) minulý týden pak řekla, že požadované informace nemůže uvolnit, protože jí to nedoporučil právě vrchní žalobce Dragoun, jehož lidé na kauze pracují a prověřují podezření z praní peněz.
Policie jde po černých penězích
Detektivové se zabývají mimo jiné i tím, proč ministr financí Stanjura nedostal varování interních právníků na stůl včas. Protože mělo sílu zastavit Blažkův záměr vzít miliardu v bitcoinech.
Právníci v dokumentu například upozornili, že Jiřikovský se k bitcoinům dostal hlavně díky tomu, že lhal - před soudy, jež rozhodovaly, jestli mu vrátí zabavenou techniku, tvrdil, že k počítačům zapomněl hesla. Tudíž že je nemůže otevřít a pak z nich vytáhnout přístupy k ukrytým bitcoinům. Zároveň však současně už tehdy vyjednával přes advokáta s ministerstvem o poskytnutí daru.
Právníci Ministerstva financí v únoru Jiřikovského počínání vyhodnotili jako možné praní peněz. Neboli že z balíku „černých“ bitcoinů dá Jiřikovský státu miliardu a o dalších dvou miliardách v bitcoinech, které mu ležely v počítačích, pak bude tvrdit, že nemohou pocházet z nelegálních zdrojů - jinak by si opatrný stát přeci dar nepřevzal.
Jiřikovský, jak popsaly Seznam Zprávy, už na tomhle plánu na jaře pracoval. Snažil se koncem března kryptosměnárně směnit prvních 50 bitcoinů na koruny. Argumentoval právě darovací smlouvou se státem, která měla být podle něj zárukou čistoty virtuální měny.
Směnárna ale upozornila Finanční analytický útvar bojující proti špinavým penězům, a ten následně policii.