Článek
Komentář si také můžete poslechnout v audioverzi.
Kongres USA finálně schválil rozpočtový balík „One Big Beautiful Bill“ (OBBB), jenž určí kurz, kterým se americká ekonomika a potažmo zbytek světa vydá v následující dekádě. Spojené státy donedávna stály na rozcestí a nebylo jisté, zda si zvolí utažení opasků za účelem prodloužení životnosti finančního systému, nebo učiní pravý opak.
Rozhodnutí nebylo vůbec jednoznačné, což ukazuje také to, že tento rozpočtový balíček prošel Kongresem vždy jen těsnou většinou, nicméně nakonec zvítězila varianta rychlejšího zadlužování světa. Schválení OBBB povede v dalších letech podle nezávislých odhadů k tomu, že Spojené státy každý rok utratí asi o dva biliony dolarů více, než co vydělají. A to jen za předpokladu, že nebude recese.
Vládní dluh ve finále zpravidla zaplatí občané dané země, a to formou tzv. skryté daně. Na rozdíl od běžné například příjmové daně je skrytá daň aplikována na všechny, protože dochází k oslabování kupní síly peněz. Jinými slovy, občané tak například místo vyšších daní z příjmů platí vyššími náklady na život. Schválení OBBB tedy pravděpodobně povede k rychlejší inflaci životních nákladů občanů západních zemí v dalších letech. Budou tak zdražovat například nemovitosti, služby, běžné komodity, potraviny, pohonné hmoty atp.
Tato skrytá daň díky své sofistikovanosti vyvolává mnohem menší odpor lidu než běžná daň, a proto je to vždy politiky preferovaná volba. Nejedná se přitom o vynález 21. století, římská říše, nizozemská koloniální říše nebo britské impérium, všechny aplikovaly totožnou skrytou daň na své obyvatele ve fázi postupného úpadku.
Místo utažení opasků přerůst dluhy
Z pohledu úvah politika je tedy varianta „utažení opasků“ mnohem riskantnější pro jeho kariéru než „přerůst dluhy“. Proto současná obhajoba americké vlády je, že vyšší vládní výdaje povedou k růstu ekonomiky takovým tempem, že míra zadlužování díky tomu reálně klesne na přijatelnou úroveň. Není to nemožné, jen těžko proveditelné, a proto tento scénář nepovažujeme v příštích letech za pravděpodobný. Ovšem za jednoho předpokladu to proveditelné bude, a to pokud vývoj v oblasti umělé inteligence a robotiky způsobí další „průmyslovou revoluci“.
Jsme toho názoru, že je to nevyhnutelné, otázkou spíše je, zda k tomu dojde zavčasu. Intenzivní inovace v oblasti umělé inteligence (na které závisí i robotika) je tedy i z tohoto důvodu existenční záležitostí pro Spojené státy a potažmo Evropu.
Finanční gramotnost důležitější než kdy jindy
Ve světle výše zmíněné dynamiky v politice Spojených států je finanční gramotnost v této době důležitější než kdy jindy. Investování tak již není pouze možností, jak si přivydělat, ale přímo nutností pro zachování svého jmění. Peníze budou v dalších letech ztrácet svoji kupní sílu zrychleným tempem.
Nejhorší možností je z tohoto pohledu úspora peněz „pod polštářem“, nebo v málo výnosných konzervativních nástrojích. Chudší domácnosti bez potřebných znalostí a úspor a také střední třída budou hlavními oběťmi této politiky. Naopak bohatší jedinci, kteří jsou v praxi těžko zdanitelní a jejich majetek z většiny tvoří cenná aktiva, na tom budou lépe. Trhy se již v tomto duchu obchodují posledních několik let, proto jsou alternativy k penězům, jako je třeba zlato nebo bitcoin, tolik vyhledávané a jejich cena roste neobvykle rychlým tempem. Hodnotu peněz také nejen uchová, ale i zhodnotí například investice do nemovitostí, akcií kvalitních společností nebo vybraných komodit.
Ačkoli se nyní zdá být cena všech aktiv vysoká, s velkou pravděpodobností bude časem ještě vyšší. To je, zdá se, dynamika nového světa, do kterého jsme vstoupili v roce 2020.