Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Po patnácti letech od otevření začala další přestavba středočeského multifunkčního areálu Čapí hnízdo, kvůli němuž čelí obžalobě poslanec a šéf ANO Andrej Babiš.
Místo stájí pro koně má být postaveno dalších patnáct mezonetových apartmánů, venkovní vyhřívaný bazén nebo soukromá relaxační zóna. Stavební práce, jak dokládají fotografie Seznam Zpráv, začaly už před několika týdny a samotná dostavba má skončit v první polovině příštího roku.
„Stavební práce proběhnou na místě současných stájí, které procházejí kompletní přeměnou v moderní ubytovací komplex,“ uvádí se na webových stránkách Čapího hnízda.
Kolik bude vše stát, není jasné. Vlastníkem Čapího hnízda je firma Imoba patřící společnosti SynBiol, jejíž jediným akcionářem je podle obchodního rejstříku Andrej Babiš. Ten na dotazy Seznam Zpráv týkající se přestavby Čapího hnízda nereagoval.
K výši částky, která bude zaplacena, se nevyjádřili ani předseda a místopředsedkyně představenstva firmy Imoba Václav Knotek a Petra Procházková, která je mimo jiné i finanční ředitelkou holdingu Agrofert.
Mluvčí Babišova holdingu Agrofert Pavel Heřmanský pak jen odkázal na informace uvedené k rekonstrukci na webových stránkách společnosti. „Více ji jako soukromá společnost nebudeme komentovat,“ napsal Heřmanský na dotazy redakce, kolik vlastník Čapího hnízda za přestavbu zaplatí a zda na ni bude čerpat dotaci.
Neznámé jsou z tohoto důvodu kromě výše nákladů také detaily z plánu rekonstrukce. Na firemním webu se o ní píše jen sdělení v reklamním duchu, že rozšíření ubytování a vybudování například i vyhřívaného bazénu je projektem k patnáctému výročí založení resortu.
Fotogalerie: Rekonstrukce na Čapím hnízdě
Jen samotná stavba středočeského multifunkčního areálu u Olbramovic na Benešovsku vyšla na více než 436 milionů korun. Byla financována především z úvěru, který firma Farma Čapí hnízdo získala od banky HSBC zejména díky zárukám od holdingu Agrofert.
Andrej Babiš pak v lednu 2018 tvrdil, že do Čapího hnízda bylo investováno 960 milionů korun. Také několikrát zopakoval, že jde o investici, která se mu nikdy nevrátí.
Projekt v roce 2008 získal dotaci z Evropské unie ve výši téměř padesáti milionů korun. Firma Imoba, která Čapí hnízdo vlastní od roku 2014, ji ale musela po deseti letech vrátit, když se objevila podezření, že na ni neměla farma nárok a že při jejím získání mohl být spáchán trestný čin.
Předsedkyně senátu odvolacího Vrchního soudu Eva Brázdilová letos ve zdůvodnění svého verdiktu řekla, že Farma Čapí hnízdo byla účelově vyvedena z Babišova holdingu, aby následně dotaci získala. Podle Brázdilové tak byly spáchány dva trestné činy: dotační podvod a také poškozování finančních zájmů Evropské unie.
Andrej Babiš vinu odmítá, soud první instance ho také už dvakrát osvobodil. Nyní však bude vázán názorem odvolací instance. Rozhodnutí v této kauze ale vynese nejspíše až po podzimních sněmovních volbách.
Osm let vyšetřování a soudů v kauze Čapí hnízdo
- V březnu 2016 Andrej Babiš, který byl tehdy ministrem financí, uvedl, že majiteli akcií společnosti Farma Čapí hnízdo byly dvě jeho děti a bratr jeho současné manželky Moniky Martin Herodes.
- V srpnu 2017 obdržela Poslanecká sněmovna první žádost o vydání Andreje Babiše a i tehdejšího poslance ANO Jaroslava Faltýnka. 6. září 2017 hlasovala pro jejich vydání, na začátku října 2017 si převzali usnesení o zahájení trestního stíhání. Původně bylo obviněno celkem 11 lidí.
S přispěním Jiřího Pšeničky.