Hlavní obsah

Reportér Seznam Zpráv z místa: Pro Ukrajince je teď každý diverzant

Hostem Ptám se já byl reportér Seznam Zpráv Janek Kroupa (ilustrační foto).Video: Veronika Sedláčková, Janek Kroupa, Seznam Zprávy

 

Reklama

28. 2. 2022 9:59
Článek

Ukrajinské ozbrojené síly nadále čelí na mnoha místech silným útokům ruské armády ze všech směrů. Podle dostupných zpráv se kromě hlavního města Kyjeva bojuje v Charkově, Chersonu či Luhanské oblasti. Do Kyjeva se snaží dostat i reportéři Seznam Zpráv. Jaká je situace v jeho blízkosti?

Hostem Ptám se já byl reportér Seznam Zpráv Janek Kroupa.

Podle ukrajinské strany si ruská invaze vyžádala přes 350 mrtvých včetně desítek civilistů a na 1 600 zraněných z řad Ukrajinců. Zemřelo podle ní také asi 5 300 ruských vojáků. Kvůli bojům z Ukrajiny uprchlo už přes 300 tisíc lidí, většina do Polska.

Podle svědectví reportérů ukrajinská města a jejich obyvatelé využívají každou chvíli k tomu, aby zpevnili obrannou linii před očekávaným útokem. Staví barikády, hloubí zákopy nebo připravují Molotovovy koktejly, které jsou municí pro civilní protiruský odpor.

Jakou obranu před invazí volí běžní Ukrajinci? A co právě nyní nejvíce chybí místním obyvatelům?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu, audiu nebo ve své oblíbené podcastové aplikaci.

Co v rozhovoru zaznělo?

0:30 – Část noci jsem spal, přestože sem létaly nějaké rakety, ale nebylo jich tolik a nebylo to tak blízko. Hned u města je letiště, kam včera večer spadly dvě rakety, pravděpodobně z Běloruska, byla tam i krátká přestřelka. Na to místo nás ale nepustili. Zhruba ze stejného směru se v noci ozývaly výbuchy.

2:00 – Žádného běloruského diverzanta jsem neviděli, ale průběžně se tu ozývají střelby a policie je prý honí. My jsme se stali součástí téhle akce (Reportéři Seznam Zpráv Janek Kroupa a David Neff byli v sobotu v podvečer zadrženi ukrajinskými úřady, pozn. red.). Nevím, jak je to odůvodněné a do jaké míry je to o tom, že se tu lidé bojí. Rusové ale používají taktiku, že se převlékají za cizince, Ukrajince, policisty nebo vojáky, a každý, koho ti lidé neznají, je teď pro ně potenciální diverzant.

Foto: Seznam Zprávy

Reportéři Seznam Zpráv na Ukrajině David Neff a Janek Kroupa.

4:00 – Kontrolovali nás tisíckrát. Teď je každá vesnice obrněná, každý shluk domů – to jsou až dojemné scény – má „hnízdo“ z pár pytlů písku a u něj jsou dědové s puškami. O pár metrů dále je zase sofistikovaná barikáda, obrněné město, ale ti dědové zůstávají u těch domečků, kde jsou doma a svůj domov budou bránit. Odvezli své rodiny, ale ti muži tady zůstali. Ten strach, obrovské množství protichůdných informací, zároveň zveličování některých možností, které má Putin, vede k tomu, že lidé tady se bojí toho, že my jako novináři můžeme poskytovat informace Putinovi. Pravda to může být v tom, že zpravodajští analytici opravdu procházejí všechny zdroje, proto je i striktní zákaz fotit techniku a vojáky. Bez dovolení nikoho nefotíme.

6:00 – Pokud se pro někoho stanete podezřelým, dav se začne chovat vyděšeně a už mu nevysvětlíte, že diverzanti nejste. Proto nás vytlačili, vzali nám mobily a začali nás šacovat. Cokoliv jsme řekli, je začalo ale více utvrzovat (…) Ukazuje to na to, jak se tu lidé strašně bojí a jsou připraveni se bránit.

9:30 – Zatím jsme do Kyjeva nejeli. Jeden z důvodů je, že se obáváme, že tam uvázneme, a my se tu chceme pohybovat, zůstat mobilní. Být 40 km od Kyjeva je ale na Ukrajinu vlastně malá vzdálenost. Že je obtížné dostat se z Kyjeva, platí ale od prvního dne války. Do Kyjeva se dostat dá, ale z města už ne. Je to obrovské město, má tři miliony obyvatel a je obrovské na rozlohu. Když se něco stane na druhé straně města, tak o tom nevíte. Pohybujete se v perimetru. Kolem Kyjeva jsou podle dostupných informací stržené mosty a jsou stržené i uvnitř města, takže je rozdělené na dvě části. Na severu je ale ruská armáda, která tlačí seshora. My jsme u něj byli ze severozápadní strany, kde to vypadá, že se Rusové sbírají, že by na Kyjev chtěli zaútočit.

13:00 – Ta země se snaží udržet v běhu zuby nehty, ale je to čím dál tím složitější. Problém je třeba nafta, jsou místa, kde není vůbec. Jinde je zase na příděl. My jsme včera potřebovali dotankovat v místech kolem fronty, kde jsme je museli uprosit, abychom měli palivo na to, dostat se zpátky. Jsou místa, kde platební karty fungují, ale je to například jen v hotelu. Na benzinkách už ne. Ukrajinci se snaží zachovat chod země, ale je to v úsporném režimu, většina Ukrajinců se snaží připravovat obranu.

Válka na Ukrajině

Foto: Seznam Zprávy, Shutterstock.com

.

Podívejte se, jak pomoci Ukrajině. Reportéři Seznam Zpráv se už pošesté vydali na Ukrajinu, podívejte se na jejich očitá svědectví z válkou zmítané Ukrajiny. Seznam Zprávy v ukrajinštině (praktické informace, zprávy, příběhy) – Українські новини.

To nejdůležitější k dění na Ukrajině shrnujeme každý všední den v newsletteru Tečka. Přihlaste se k odběru.

Ptám se já, Marie Bastlová

Podcast Marie Bastlové. Hard talk rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.

Reklama

Doporučované