Hlavní obsah

Mzdy rostou dramaticky rychle, ČNB zdražila peníze. Guvernér Rusnok vysvětlil proč

Tisková konference po zasedání bankovní rady ČNB.

 

Reklama

2. 11. 2017 13:52

Bankovní rada České národní banky dnes podruhé v tomto roce zvýšila úrokové sazby.

Článek

Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Zeman.

ČNB k tomu vede vývoj makroekonomické situace. „Máme udržitelnou inflaci, jsme ale nad naším cílem... Mzdy rostou téměř dvouciferným tempem a podle vývoje na trhu práce to jen tak neskončí... Můžeme si dovolit se vracet k normálním úrokovým poměrům, můžeme se odpoutat od toho, co svou politikou sleduje Evropská centrální banka,“ řekl mimo jiné guvernér Jiří Rusnok.

Podle analytika Raiffeisenbank Františka Táborského je důvodem pro růst sazeb nečekaně silný růst ekonomiky, rostoucí mzdy a inflace a rychlý růst cen nemovitostí. Analytik BH Securities Martin Vlček dodal, že jedním z důvodů pro zvedání sazeb je snaha utlumit překotný růst cen nemovitostí.

„Spotřebitelé by zvedání sazeb měli pocítit na růstu sazeb u hypotečních úvěrů, a to jak nových, tak při refinancování. Konkurence bank může způsobit, že hypoteční sazby porostou o něco pomaleji než sazby ČNB. V případě spotřebitelských úvěrů očekáváme útlum ještě větší,“ uvedl Vlček. Vklady klientů u bank by podle něj růst sazeb měl ovlivnit jen minimálně.

Česká národní banka podruhé v tomto roce zvýšila úrokové sazby, a to na 0,5 procenta.

Bankovní rada zvýšila úrokové sazby již na počátku srpna, a to poprvé od února 2008. Základní úroková sazba tehdy stoupla o 0,2 procentního bodu. V září rada nechala sazby beze změny. Ekonomové očekávají další zvyšování sazeb.

ČNB je optimistická

Česká národní banka v nové prognóze zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 4,5 procenta z 3,6 procenta odhadovaných v srpnu. Pro příští rok ČNB zlepšila odhad na 3,4 procenta z předchozích 3,2 procenta. Na tiskové konferenci po jednání bankovní rady (ve videu nahoře) to uvedl guvernér Jiří Rusnok. Pro rok 2019 nechala ČNB odhad na 3,1 procenta.

ČNB dále zvýšila odhad vývoje inflace. Ve čtvrtém čtvrtletí příštího roku čeká inflaci 2,2 procenta, zatímco v srpnu to bylo 1,8 procenta. Pro první čtvrtletí 2019 odhad zvýšila na dvě procenta z předchozích 1,8 procenta.

Reklama

Doporučované