Hlavní obsah

Covid-19 je cítit i pod zemí. Čísla od těžařů jsou horší, než se čekalo

Foto: Profimedia.cz

Těžba rypadlem.

Reklama

Těžaři letos zaznamenali propad poptávky o 30 procent. Propad pociťují i dodavatelé: strojírenské firmy nebo energetici.

Článek

Propad poptávky v letošním roce je zatím vyšší, než firmy podnikající v těžebním průmyslu očekávaly v polovině letošního roku. Většina z nich pociťuje pokles poptávky o 30 procent, ještě v červenci předpokládaly firmy pouze dvacetiprocentní pokles. Informovala o tom tuzemská Těžební unie.

Unie sdružuje v současnosti více než sto firem. Jsou mezi nimi důlní společnosti, majitelé lomů, ale také například strojírenské firmy, které do dolů a lomů dodávají technologie. Informace shromáždila od členských společností.

„Dá se říci, že tento pokles zaznamenala většina těžených surovin, ať už energetických, jako je uhlí, tak i stavebních, jako je kámen, písek, štěrk a podobně,“ uvedl ředitel Těžební unie František Janáč.

Další vývoj letošního roku podle těžařů závisí na krocích vlády. „Vláda slíbila nastartování ekonomiky prostřednictvím investic. Rozhýbání státních zakázek zejména do infrastruktury by výrazně pomohlo těžebním firmám, které dodávají například těžené stavební hmoty, a přeneseně i jejich dodavatelům technologií. Pokud však k naplnění těchto slibů nedojde, může být situace pro většinu firem velmi vážná,“ upozornil Janáč.

Po dobu nouzového stavu se výroba v některých oborech prakticky zastavila. To ovlivnilo například spotřebu elektřiny, a tím i dodávky vysokoprocentního vápence do českých elektráren. Zpomalilo i stavebnictví, které za sedm měsíců letošního roku meziročně kleslo o 5,7 procenta.

Kromě poklesu dodávek čelili letos v létě těžaři i složitějším meteorologickým podmínkám. Zejména v povrchových dolech jim práci komplikovaly vydatné srážky, především přívalové deště.

Reklama

Doporučované