Hlavní obsah

Dobrovský & Šídlo: Politika jako řemeslo – lze se ji naučit?

Podcast Paměti národa připravují Jan Dobrovský a Jindřich Šídlo.

Reklama

12. 6. 16:00
Článek

Kde se u nás po listopadu 1989 vzali první političtí profesionálové? Byli to bývalí disidenti nebo lidé z takzvané šedé zóny? Nakolik uspěli? Co musí skutečný politik umět a čím se liší od marketingových postav, které se dnes často v politice vyskytují?

Jak se rodí politický profesionál? Na to neexistuje jednoduchá odpověď nebo návod. Jisté je, že po listopadu 1989 u nás nebyl politikem téměř nikdo, protože do té doby se u nás provozovala spíš parodie na politiku.

Vybudovat klasické politické strany bylo jedním z velkých úkolů doby, o kterém se paradoxně mnoho nemluvilo. Politickou práci, ať už ve vládě, v parlamentu nebo v obecním zastupitelstvu, se lidé učili postupně, s různou mírou talentu, nasazení, poctivosti i ambicí.

Obecně se dá soudit, že politické řemeslo převzali hlavně lidé z takzvané šedé zóny v čele s Václavem Klausem a Milošem Zemanem. Při všech výhradách k jejich osobním vlastnostem se ale během několika let v Česku podařila ne úplně samozřejmá věc – vybudovat klasickou politickou levici a pravici. Přesto tato stranická stabilita vydržela jen pár let.

Co se stalo, že od dob poloúřednické vlády Josefa Tošovského z roku 1998 se u nás čím dál víc těšily oblibě nepolitické nebo tzv. úřednické vlády plné odborníků, které často měly na svědomí stejně špatnou politiku jako vlády složené z politických stran? A proč periodicky znovu a znovu vznikají nové politické subjekty, které se za slovo strana stydí a raději se nazývají hnutími? A jak se dnes vybírají do vlády ministři, které nikdo předtím v politice neviděl a do vlády se dostávají jako parašutisté na základě libovůle předsedy vlády?

Budeme si klást otázku, co chceme od politiky jako poctivě dělaného řemesla. Budeme se ptát, co musí skutečný politik umět a čím se liší od marketingových postav, které se dnes často v politice vyskytují. Zeptáme se poslance Marka Bendy, jak reaguje na výtky, že nikdy nedělal nic jiného než politiku. A dostaneme se i k otázce, čím se státník liší od politika.

S nadhledem, věcně, zasvěceně a s dávkou nezbytné sebeironie budou o tom všem mluvit Jan Dobrovský a Jindřich Šídlo ve dalším díle podcastu Paměti národa. Poslechněte si ho v přehrávači v úvodu článku.

Dobrovský & Šídlo. Podcast Paměti národa

Kolegium Paměti národa v době pandemie nemohlo pořádat svá pravidelná setkání, diskuze, besedy a přednášky. A tak vznikl nápad: podcast Dobrovský & Šídlo.

Poslouchejte ho na Seznam Zprávách, ve Spotify nebo Apple Podcasts.

Kolegium Paměti národa je volné sdružení přátel, partnerů a donátorů Paměti národa/organizace Post Bellum. Vzniklo, aby propojilo osobnosti českého veřejného, společenského a podnikatelského života, kterým není lhostejný odkaz starších generací. Členy Kolegia Paměti národa spojuje úcta a respekt vůči těm, kdo se postavili totalitním režimům 20. století. Kolegium pořádá desítky různých akcí po celé republice, diskuzních setkání s občany a zájemci o historii a aktuální společenské dění.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované