Hlavní obsah

Blažek odmítl detektivům GIBS odhalit, kdo mu vynesl policejní spisy

Foto: EU2022.cz

Jako ministr spravedlnosti bojuje proti únikům ze spisů. Když měl Pavel Blažek příležitost pomoci vynašeče usvědčit, výpověď odmítl.

Reklama

8. 6. 15:49

Rozpory ve výrocích Pavla Blažka k úniku policejních materiálů, na základě nichž jde po členech ODS policie. Ministr tvrdí, že se ho detektivové neptali, od koho utajený spis získal, zápis policejní inspekce však dokládá opak.

Článek

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek dlouhodobě útočí na policisty a žalobce, kteří mají na starosti brněnskou bytovou kauzu, s níž ho spojil důležitý spolupracující obviněný Pavel Hubálek. Pavla Blažka a jeho blízké spolustraníky totiž jmenoval jako hlavy údajné organizované skupiny, která manipulovala privatizace městského majetku.

Policisté výpovědi Hubálka berou vážně. Provedli na základě nich loni tři razie – mimo jiné obvinili Blažkova někdejšího koncipienta a spolustraníka. Ministr ale jakékoliv nekalosti odmítá a vyšetřující orgány opakovaně obvinil z vynášení informací a účelové skandalizace nevinných lidí.

Jak už však Seznam Zprávy odhalily, sám Blažek se už v roce 2019 jako poslanec k části živého spisu s výpovědmi Hubálka dostal. A přestože v jiných případech vymýšlel, jak by za úniky měli být stíhaní třeba i novináři, ve „svém“ případě identitu muže, který mu materiály přinesl, utajil.

Mimo jiné se hájil i tím, že se ho na jméno nejspíše žádný detektiv neptal. „Opakuji vám – nikdy jsem nebyl na žádném výslechu u GIBS, takže se mě na to formálně podle mě možná ani nikdo neptal,“ řekl Pavel Blažek minulý týden při přímé konfrontaci reportérům.

Seznam Zprávy však získaly dokument, který toto Blažkovo tvrzení zpochybňuje.

Blažek s tajnými spisy

  • Pavel Blažek získal část utajeného policejního spisu v roce 2019. K tomu, že mu ho předal, se přiznal jeho tehdejší spolustraník a známý Zdeněk Černý. Ten tak prý chtěl zachránit ODS.
  • Blažek se tak dozvěděl, že o něm před policisty někdejší dobrý známý jihomoravských členů ODS Pavel Hubálek mluví jako o člověku, který v Brně řídil manipulace s byty.
  • Výpovědi získal tehdejší poslanec dříve, než je NCOZ začala prověřovat. Policisté až loni – po třech letech – zatýkali při třech razicích. Mimo jiné i Blažkova spolustraníka.
  • Podle žalobkyně bytové kauzy Petry Lastovecké únik informací k Blažkovi objasnění případu narušil, protože se prověřované informace dostaly k lidem, kterých se týkaly.

„Odmítl uvést osobu“

Jde o úřední záznam, který před třemi lety sepsali vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), když se s Pavlem Blažkem kvůli vyšetřování úniku setkali. Dokument je dostupný v odtajněném soudním spisu policisty Vladimíra Machaly, který už byl za narušení vyšetřování bytové kauzy nepravomocně odsouzen.

Ze záznamu plyne, že jméno člověka, který se na úniku ze spisu v roce 2019 podílel, přišel detektiv za Pavlem Blažkem zjišťovat přímo do Sněmovny – 16. června 2020.

V úředním záznamu pak tehdejší vyšetřovatel jihlavské expozitury GIBS Miroslav Pivoňka popsal reakci Blažka na dotazy vyšetřovatele. „JUDr. Blažek se odmítl vyjádřit s odkazem na svou poslaneckou imunitu k okolnostem, za jakých tyto kopie získal, zejména uvést osobu, která mu je poskytla,“ uvedl do záznamu Pivoňka.

Foto: Seznam Zprávy

Zápis o setkání Pavla Blažka s vyšetřovateli GIBS. (Zvýrazněná pasáž je dílem redakce).

S odkazy na poslaneckou mlčenlivost hájil Pavel Blažek utajení zdroje úniku i před reportéry Seznam Zpráv. Poslanecká mlčenlivost je však výsadou, a ne povinností.

Navíc muž, jehož jméno ministr tají – jde o bývalého člena ODS Zdeňka Černého – skrytí své identity po Blažkovi vůbec nepožadoval. Tak to sdělil reportérům, když jim popisoval, jak materiály ze živého spisu Blažkovi předal.

Jisté je, že inspektorům GIBS se pachatele úniků ze spisu o bytové kauze bez pomoci Blažka odhalit nepodařilo. „Jak se dostaly části trestního spisu do rukou tehdejšího pana poslance, nebylo zjištěno,“ řekla nyní mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Blažkovo trestní (ne)oznámení

Vyšetřovatel policejní inspekce v tři roky starém zápisu navíc dodal, že Blažek věděl, že informace neunikly od orgánů, které případ vyšetřovaly, ač je z toho později jako ministr obviňoval.

„V průběhu dalšího jednání (s Blažkem – pozn. red.) vyplynulo, že tyto listiny kolují v okruhu brněnských advokátů,“ dodává záznam.

Blažek měl správné informace. Seznam Zprávám totiž nyní přiznal koncipient advokáta Richarda Nováka zastupující obviněného Pavla Hubálka, že to byl on, kdo Černému materiály dal, aby je mohl dále posunout k Blažkovi.

Právě z toho důvodu GIBS ani po odhalení identity Černého svoje pátrání po zdroji úniků neobnovila – pravomoc má totiž jen nad policisty.

„Z informací, které jste uveřejnil v článku, nevyvstává podezření z trestného činu vůči osobě spadající do věcné působnosti GIBS. Nejsme proto kompetentní se tímto zabývat,“ dodala mluvčí Nguyenová.

Informacemi o identitě vynašečů, které přinesli reportéři, se už ale zabývá policie. I ta tak činí na druhý pokus po třech letech.

Blažek argumentoval, že v roce 2019 podal trestní oznámení. Těsně potom, co se mu spis do rukou dostal. Ukázalo se však, že ve skutečnosti podal pouze podnět tehdejšímu ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD), který ze zákona nemá žádnou pravomoc trestní oznámení přijímat ani se dozvídat informace ze živých kauz. A ten byl navíc na neznámého pachatele. Jméno Černého nezmiňoval.

Na přímý dotaz, proč odmítl i GIBS jméno vynašeče říci, Blažek ve středu neodpověděl. Trval jen na tom, že na žádném oficiálním výslechu nebyl.

Komunikace s Pavlem Blažkem

Podle našich informací se vás GIBS na jméno člověka, který vám poskytl výslechy pana Hubálka, ptala. Vy jste jim to říci odmítl. Vybavujete si to prosím? Proč jste tak učinil?

GIBS mne v této věci nikdy nevyslýchala. Jen se jeden jejich pracovník v době, kdy jsem byl v opozici, objevil ve Sněmovně a já jsem mu předal kopii oznámení, které jsem již dříve předal ministru vnitra.

Čili se vás na identitu neptali?

A vás se někdy ptali, odkud to máte?

Pane ministře, prosím, odpovězte mi na otázku. Pro nás jsou výslechy GIBS celkem rutinou.

Tak to pro mne ne. Mně ještě nikdy nevyslýchali.

Já se ale ptám, zda po vás někdo z GIBS chtěl jméno toho, kdo vám předal spis. Chtěl?

Opakuji - nikdo z GIBS mne nikdy nevyslýchal.

A při tom setkání ve Sněmovně se vás na to onen pracovník GIBS neptal, prosím?

(Na tento dotaz Blažek už do vydání textu neodpověděl)

Hamáček uvedl, že podnět předal tehdejšímu policejnímu prezidentovi Janu Švejdarovi. Pak ale stopa mizí. Švejdar tvrdí, že si nepamatuje, jak s informací naložil. A nedokáže to říci ani nynější vedení policejního prezidia. Jisté ale je, že Černého ani advokátního koncipienta dodnes žádný policista ani nevyslechl.

Podle dozorující žalobkyně bytové kauzy přitom únik na korupční kauzu, v níž už policie na základě výpovědí Hubálka udělala tři razie, závažně dopadl.

„Tento únik informací, ke kterému došlo ještě dříve, než jsem já osobně kauzu převzala, zásadním způsobem, společně s dalšími faktory, zkomplikoval objasňování a procesní vedení celé kauzy, neboť se neveřejné informace dostaly k osobám, kterých se týkaly,“ napsala Seznam Zprávám žalobkyně olomouckého vrchního státního zastupitelství Lastovecká.

Blažkovi vládní kolegové ale zůstávají v klidu. Premiér Petr Fiala za svým ministrem dlouhodobě stojí a ostatní členové kabinetu na výzvy protikorupčních organizací nereagují.

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová ale nyní na stranickém fóru přišla s iniciativou, aby Piráti hlasovali o usnesení, ve kterém by označili setrvání Pavla Blažka ve funkci ministra spravedlnosti za ohrožení ústavního pořádku.

Tři zásahy z jedné výpovědi

  • Blažek a jeho straničtí kolegové dlouhodobě Hubálka označují za podvodníka, který se lhaním o nich sám snaží vyvinit. Hubálek je dnes za machinace s byty stíhaný policií.
  • NCOZ, s níž začal rozsáhle spolupracovat, ale jeho slovům přikládá větší důraz. Na základě Hubálkových výpovědí provedla už tři zásahy.
  • Obvinila po nich Blažkova někdejšího advokátního koncipienta a šéfa bytové komise Brno-střed Otakara Bradáče, jehož skupina dle obvinění za úplatek městský byt zajistila i policejnímu agentovi. Bradáč následně skončil ve vazbě.
  • Jde také po městských bytech, u nichž reportéři doložili, že je sám Hubálek připravoval pro nynější primátorku Markétu Vaňkovou, oficiálně je politici přidělili jejím příbuzným.
  • Při třetí razii policisté provedli i prohlídku magistrátní kanceláře nynějšímu ministrovi životního prostředí Petru Hladíkovi (KDU-ČSL), který předtím dělal náměstka Vaňkové.

Reklama

Doporučované