Hlavní obsah

Islám, covid, Ukrajina. Teď si organizátor protestů našel nového „nepřítele“

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Demonstrace proti vládě v sobotu na Václavské náměstí přilákala až 70 tisíc lidí.

Reklama

6. 9. 2022 12:21

Předseda vlády je označuje za ruskou pátou kolonu, analytik Máca s nadsázkou za „prodejce hrnců“. Kdo jsou organizátoři sobotní protivládní demonstrace v Praze?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Když premiér Petr Fiala (ODS) v sobotu hodnotil, kdo jsou organizátoři demonstrace proti jeho vládě, na niž se sjelo podle policejních odhadů až 70 tisíc lidí z celého Česka, zejména účastníky tím pobouřil. „Interpretace událostí, které jsem já měl zatím možnost vidět, ukazují na silně proruské postoje,“ uvedl a dodal, že ruské propagandě „někdo prostě podléhá“.

Za svými slovy si premiér stojí. A podle odborníků, když odhlédnou od formulace, kterou někteří dezinformátoři později překroutili směrem ke všem účastníkům, premiér neřekl nic, co by nebyla pravda.

Demonstraci svolává pátá kolona

Premiér Petr Fiala (ODS) se za svá slova o tom, kdo jsou organizátoři protivládní demonstrace, postavil i v pondělí. Označil je za příslušníky ruské páté kolony.

Analytik Institutu pro politiku a společnost Roman Máca, který tuto scénu dlouhodobě sleduje, označuje organizátory akce a její podporovatele s trochou nadsázky jako „prodejce hrnců“.

„Teď máme nějakou situaci a vždycky se objeví nějací ti jediní vlastenci, kteří národ vyvedou z krize, ale samozřejmě se jim musí poslat peníze a ještě nejlíp, aby byli zvoleni,“ vysvětluje pro Seznam Zprávy.

„Vycítil příležitost“

I na stránkách spolku Česko na prvním místě, který sobotní akci svolal, je výzva k finanční podpoře demonstrace.

Účet, který organizátoři zveřejnili, není transparentní. Podle serveru Aktuálně.cz soukromý účet patří manželce hlavního organizátora Ladislava Vrabela.

Ten se aktivismu věnuje už delší dobu. Býval jedním z představitelů spolků Islám v ČR nechceme a Blok proti islámu.

Před dvěma lety „přesedlal“ na covid, kdy se jako podnikatel v gastru stal jedním z mluvčích hospodských, kteří se vymezovali proti zavírání restaurací v rámci protiepidemických opatření. Na začátku března se pak plynule přesunul z boje proti covidu do obhajoby Ruska a jeho kroků na Ukrajině. A nyní se stal bojovníkem proti drahým energiím a vládě Petra Fialy.

„Vycítil příležitost. On to nedělá úplně blbě. Není to takový ten prosťáček typu Tušl, Čermák a podobně,“ říká Roman Máca. Naráží tak na případ dezinformátorů Patrika Tušla a Tomáše Čermáka, kteří v srpnu skončili ve vazbě kvůli nabádání k násilí proti Ukrajincům. V minulosti obtěžovali lékaře a epidemiology před jejich domy, což vysílali živě na facebooku.

Tušl a Čermák

Začátkem srpna poslal Obvodní soud pro Prahu 1 Patrika Tušla a Tomáše Čermáka do vazby, policie oba obvinila z hanobení národa, rasy, etnické skupiny a jiné skupiny a z podněcování nenávisti vůči skupině osob.

Ale zpět k Vrabelovi. Aktuálně.cz nyní napsalo, že muž je v insolvenci a dluží 3 miliony korun především na sociálním a zdravotním pojištění, které neplatí už přes 20 let. Dluhy má podle novinářů také za jízdu načerno, nezaplacené popelnice, elektřinu či nesplacený úvěr u banky.

Pravidelné částky, které má posílat na své oddlužení, podle insolvenčního správce, s nímž deník mluvil, neposílá, byť nějaké výdělky prý má. „Věnuji se kariéře v oblasti realit. V Srbsku prodávám nemovitosti českým občanům,“ řekl Vrabel serveru.

Všechny peníze, které vybírá na účet své ženy, prý použije na zajištění demonstrací, které plánuje ještě na zářijový a říjnový státní svátek.

Oxid chloričitý jako léčivo

Aktivismus není cizí ani druhému z dvojice hlavních organizátorů, Jiřímu Havlovi.

Člen iniciativy Chcípl pes, která bojovala proti protiepidemickým opatřením či povinnému očkování, je zároveň provozovatelem webu, který propaguje bělidlo oxid chloričitý jako léčivo. Už loni s ním k tomu přinesl rozhovor deník Aktuálně.cz.

Letos na jaře, jako mnozí další proticovidoví aktivisté, začal na sociálních sítích burcovat proti pomoci Ukrajině a sdílet oblíbený narativ ruské propagandy, že „kdo chce mír, nedodává zbraně“.

Coby aktivista proti covidu se do širšího povědomí dostal i právník a bývalý člen Trikolory Jindřich Rajchl. Nyní se i on věnuje ruské agresi na Ukrajině a cenám energií.

Před pár týdny podal trestní oznámení na ministryni obrany Janu Černochovou (ODS), která uvedla, že jí není líto ruské propagandistky Darji Duginové, která zemřela při atentátu, ani jejího otce Alexandra, Putinova hlavního ideologa. „Je mi líto tisíců lidí zavražděných v důsledku jejich propagandy a odporné ideologie,“ napsala tehdy Černochová. Rajchl ji obvinil z propagace terorismu.

Letos si založil stranu PRO, za kterou se nyní snaží sedm lidí dostat do Senátu. Mezi nimi i zdravotní sestra Petra Rédová Fajmonová, další podporovatelka a tvář sobotní demonstrace.

Jako „sestra z brněnské JIP“ v loňském roce šířila přes internet dezinformace o očkování proti covidu. Server Manipulátoři tehdy zjistil, že Rédovou, která se věnuje astrologii a ezoterice, žádná brněnská nemocnice nezaměstnává.

I Rédová začala na přelomu února a března točit videa, v nichž burcovala proti posílání zbraní na Ukrajinu a šířila ruskou propagandu a dezinformace.

„Spojovacím článkem pro ty lidi, kteří chápou tuhle krizi jako prostředek, jak se dostat k penězům nebo volené funkci, je příklon k Putinově Rusku. Když přijde sucho, tak zase budou bojovat proti suchu. Vždycky je ale ta spása národa v opuštění EU, NATO a navázání spolupráce s Ruskem,“ vysvětluje motivaci výše zmiňovaných lidí Máca.

Bude docházet k pnutí, tvrdí politolog

Podle politologa Masarykovy univerzity v Brně Miloše Gregora je zajímavé, že demonstraci na Václavské náměstí společně svolala celá řada nesourodých politických stran, organizací a spolků.

„A teď se můžeme bavit, co je spojuje. Ve velké části je opravdu spojuje nějaká prokremelská orientace, extremistické a antisystémové naladění. Takové spojení tolika spolků není úplně možné, to samé by mělo být varováním pro vládu. Komunisté, extrémní pravice jsou schopni se s jinými antisystémovými stranami dohodnout, tak už k tomu asi mají opravdu důvod,“ říká Gregor, podle nějž může mezi všemi stranami dojít v dlouhodobém horizontu k určitému pnutí.

„To můžeme vidět už teď, kdy se všichni snaží prezentovat, že sobotní akce byla hlavně jejich úspěch. Ti, kteří na tom mají založený byznys model a vybírají peníze od podporovatelů, potřebují být vidět,“ vysvětluje.

Jeho slova potvrzuje i Máca. „Oni se rozhádají mezi sebou, protože loví všichni ve stejném rybníce. Když někdo pošle peníze Rajchlovi, tak už je nepošle Volnému.“

+13

Reklama

Doporučované