Hlavní obsah

Chce vystřídat Bartoše. Senátor Wagenknecht bude kandidovat na šéfa Pirátů

Foto: Seznam Zprávy

Lukáš Wagenknecht míní, že situace Pirátů není dobrá.

Reklama

13. 12. 2021 10:49

Senátor Lukáš Wagenknecht bude na lednovém zasedání celostátního fóra kandidovat na předsedu Pirátů.

Článek

Informoval o tom na stranickém internetovém fóru. Nominaci má i dosavadní předseda Ivan Bartoš, který na fóru před týdnem uvedl, že okolnosti své možné kandidatury zvažuje. Vzhledem k situaci v celostátní politice požádal o čas na vyjádření. Bartoš je kandidátem na vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj ve vznikající vládě Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN.

Wagenknecht, který je od roku 2018 pirátským senátorem za Prahu 8, ve svém příspěvku ke kandidatuře uvedl, že situace Pirátů není dobrá. „Stává se z nás v posledních týdnech submisivní politický přívěsek se čtyřmi poslanci. Při jednoduchém spočítání našeho vlivu ve Sněmovně a jeho promítnutí k naší síle ve vládě je to logické,“ napsal. Obává se toho, aby se celostátní politika a výsledky voleb neodrazily do výsledků komunálních voleb v příštím roce.

Po volbách cítím vnitřní trauma, protože se jede dál, jako by se nic nestalo. Proto jedním z mých hlavních úsilí bude spojovat. K tomu může dojít podle mě jedině otevřenou diskusí.
Lukáš Wagenknecht, kandidát na předsedu Pirátů

Za svá hlavní témata Wagenknecht označil omezování cenzury a svobodu slova, transparentnost a omezování korupčních příležitostí ve veřejném sektoru či podporu drobných a středních podnikatelů. „Po volbách cítím vnitřní trauma, protože se jede dál, jako by se nic nestalo. Proto jedním z mých hlavních úsilí bude spojovat. K tomu může dojít podle mě jedině otevřenou diskusí,“ uvedl.

Koalice Pirátů se STAN skončila v říjnových sněmovních volbách na třetím místě za Spolu a ANO a získala 37 mandátů. Piráti, kteří do uskupení vstupovali jako silnější strana, však vinou preferenčních hlasů obsadili v dolní komoře jen čtyři křesla, Starostové zbývajících 33. V předchozím volebním období měli Piráti 22 poslanců.

Předsednictvo strany koncem listopadu opustil místopředseda Martin Kučera, obhajobu funkce místopředsedy již dříve odmítli Vojtěch Pikal a Radek Holomčík. Bartoš na fóru poděkoval za nominaci i podporu. „Všechny okolnosti své možné kandidatury pečlivě zvažuji. Dejte mi prosím, i vzhledem k situaci v celostátní politice, drobet času na vyjádření,“ uvedl. Místopředsedkyně Olga Richterová se na fóru ke své nominaci zatím nevyjádřila. Koncem října MF Dnes řekla, že se rozhodne mimo jiné podle analýzy voleb.

Kdo je Lukáš Wagenknecht

Lukáš Wagenknecht je ekonom a auditor, který je od října 2018 senátorem za obvod č. 23 – Praha 8 za Českou pirátskou stranu. Od února 2014 do června 2015 byl prvním náměstkem ministra financí ČR pro oblast finančního řízení a auditu.

Wagenknecht spoluzaložil think-tank Centrum of Excellence for Good Governance v roce 2012 a od ledna 2018 přispívá do magazínu Neovlivní.cz, jenž se zaměřuje na investigativní žurnalistiku.

Jako externí odborník přednáší interní audit na VŠE v Praze.

V únoru 2014 jej tehdejší ministr financí Andrej Babiš jmenoval svým 1. náměstkem pro oblast finančního řízení a auditu. Nastupoval jako odborník hnutí ANO na potlačení korupce, v té době s další silnou osobností Simonou Hornochovou. V červnu 2015 jej ministr z funkce náměstka odvolal, podle rozhovoru s Wagenknechtem za spory s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou kvůli kritice jejího tendru na monitorovací systém evropských fondů. Ministr mu údajně nabízel náhradní místo politického náměstka, s jehož existencí se Wagenknecht nikdy neztotožnil.

Později v roce 2018 Wagenknecht poskytoval rozhovory, v nichž ministrovu kauzu Čapí hnízdo považuje za dotační podvod.

Zdroj: wiki

Hlasování celostátního fóra, tedy všech členů strany, pořádali Piráti v posledních týdnech online, když rozhodovali například o schválení vládní koaliční smlouvy či nominaci advokáta Michala Šalomouna do funkce ministra pro legislativu. Na 8. ledna plánují fyzické volební zasedání fóra v Pardubicích. SPD, TOP 09 i ČSSD však v posledních týdnech volily s ohledem na epidemii covidu-19 online či kombinovanou formu sjezdu. Kromě výběru vedení by mohli Piráti v lednu hlasovat například o návrhu na zvýšení počtu místopředsedů strany ze čtyř na šest.

Reklama

Doporučované