Hlavní obsah

„Chtějí nás do toho zatáhnout.“ STAN naštval útok Decroix na jejich náměstka

Foto: René Volfík, Seznam Zprávy

Dva hlavní muži hnutí STAN - předseda a ministr vnitra Vít Rakušan a první místopředseda a šéf resortu průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

aktualizováno •

„Podpásovka, chtějí nás ušpinit.“ Výroky nastupující ministryně Evy Decroix v souvislosti s bitcoinovou kauzou vyostřily náladu v koalici.

Článek

Členy hnutí STAN nadzvedly nedělní výroky nastupující ministryně spravedlnosti Evy Decroix z ODS. Ta uvedla, že jimi nominovaný náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák byl informován o bitcoinové kauze.

Dodala také, že mu písemnost ohledně celé věci „byla přidělena“. Politička ODS prý v tuto chvíli neumí posoudit, zda by Dvořák vůbec měl zůstat ve funkci a hodlá to se Starosty řešit.

„V okamžiku, kdy nastoupím na ministerstvo, tak je nutné toto projednat jak se stranou STAN, tak s panem náměstkem, jaké informace měl k dispozici a zda byl schopen je posoudit, respektive zda selhal v jejich posouzení,“ uvedla Decroix v pořadu Otázky Václava Moravce.

Aby Dvořák zůstal na ministerstvu a podílel se na vyšetřování celé věci, je přitom základní požadavek hnutí STAN.

„Takové informace mají vyvolat dojem, že za to tak nějak můžou všichni, a odvrátit pozornost od podstatných věcí a skutečných viníků. Od opozice mě to nepřekvapuje. Od ODS to ale podle mě není autentická snaha postavit se k věci čelem, kterou deklarovala. I o tom chceme se zástupci ODS mluvit zítra na bilaterálním jednání,“ reagoval pro Seznam Zprávy předseda strany Vít Rakušan.

„Za mě osobně mi nepřijde úplně šťastné ze strany ODS a nové paní ministryně rozvíjet nějaké spekulace. My od začátku říkáme, že není na místě hysterie a doufáme, že ODS záležitost věrohodně vysvětlí. Mediální přestřelky nikdy České republice nepřinesly něco dobrého,“ vzkázal ministr průmyslu a první místopředseda hnutí STAN Lukáš Vlček.

Podle poslankyně Barbory Urbanové se zástupci ODS snaží kauzu rozmělnit, aby tolik nedopadala právě na jejich stranu. „Je to snaha nás do toho zatáhnout. Beru to jako podpásovku,“ uvedla Urbanová.

„Vnímám to jako snahu nás do toho zatáhnout a ušpinit. Karel Dvořák o své roli a rozsahu znalosti hovořil sám, transparentně a již před týdnem. Začíná mě napadat otázka, co si Eva Decroix skutečně vzala za svůj úkol,“ říká poslanec Jan Berki.

Dvořák již dříve řekl, že věděl o dopisu

Dvořák sám od vypuknutí kauzy říká, že věděl o prosincovém dopisu pro ministra spravedlnosti Pavla Blažka, v němž se obecně hovořilo o možnosti daru - jako první to popsal v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Stejně tak podle svých slov dával stanovisko k odpovědi ministerstva taktéž z prosince. „V něm se pouze uvádělo, že ministrovi nepřísluší vyjadřovat se k věci, kterou řeší soud. A že další postup je možný poté, co soudy rozhodnou,“ říká k tomu Dvořák.

Právě těchto dvou dopisů se podle něj týká korespondence, o níž teď mluví Decroix. Dvořák trvá na tom, že nad rámec této obecné konverzace informován nebyl - tedy ani o konkrétní nabídce, ani o uzavření smlouvy.

„Onen záhadný e-mail je jen odpovědí ministerstva spravedlnosti panu Titzovi, že pokud chce jeho klient vrátit hardware, musí se obrátit na soud, a pokud chce státu něco darovat, musí se postupovat podle zákona. Senzace se nekoná,“ dodal k tomu Rakušan.

Obvinění Evy Decroix přichází ve chvíli, kdy kabinet čeká hlasování o vyslovení nedůvěry. Hnutí STAN až dosud říkalo, že je připravené vládu podpořit. Naposledy se takto vyjádřil místopředseda hnutí a poslanec Jan Farský v neděli.

Zároveň ale dodal, že rozhodující budou události tohoto týdne. Snaha nastupující ministryně spravedlnosti přenést část odpovědnosti na náměstka Dvořáka teď náladu ve STAN vyhrotila.

„Důvěře mezi koaličními partnery to určitě nepomohlo. Podle mě by se ODS měla soustředit na vysvětlování, nikoli se snažit to házet na druhé,“ uvedl senátor a člen předsednictva STAN Ondřej Lochman.

„Ten pohár trpělivosti je hodně naplněný. A pokud nás do toho bude někdo nespravedlivě zatahovat, může se stát, že to bude poslední kapka,“ dodává poslankyně Lucie Potůčková.

Podle informací Seznam Zpráv se uvnitř hnutí STAN řešila i možnost odejít z vlády. Případně „zlatá střední cesta“ - při hlasování o důvěře vlády opustit sál. Tím by se sice kabinet udržel (pro vyslovení nedůvěry je vždy potřeba 101 hlasů bez ohledu na počet lidí v sále), ale strana by se od aféry alespoň částečně distancovala.

Bitcoinová kauza

Pod vedením Pavla Blažka přijalo v březnu 2025 Ministerstvo spravedlnosti dar v kryptoměně v hodnotě cca 957 milionů korun. Převod do virtuální peněženky ministerstva provedl Čech Tomáš Jiřikovský a pravděpodobně pocházejí z nelegální činnosti.

Jiřikovský v roce 2017 skončil ve vězení za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování. Provozoval online tržiště pro prodej drog. V roce 2021 byl propuštěn z vězení. Ministerstvu daroval 30 procent bitcoinů z peněženky, kterou policie odsouzenému zabavila a po propuštění z věznice vrátila.

Ministr Blažek čelil za přijetí daru kritice vládních i opozičních kolegů a na svůj post na konci května rezignoval.

AKTUALIZACE: Doplnili jsem vyjádření předsedy hnutí STAN a ministra vnitra Víta Rakušana.

Doporučované