Hlavní obsah

K plnému Václavskému náměstí promluvila Zelenského manželka

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Přímý přenos z demonstrace.

Reklama

30. 10. 2022 16:26
aktualizováno • 30. 10. 2022 18:17

Václavské náměstí v Praze se zaplnilo lidmi, kteří přišli protestovat proti ruské invazi na Ukrajinu i proti strachu. Podle policie se akce účastnily „nižší desítky tisíc lidí“.

Článek

Desetitisíce lidí se v neděli odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí na protestu proti strachu a nenávisti, který pořádá spolek Milion chvilek. Organizátoři chtěli vyjádřit solidaritu s Ukrajinou, kterou v únoru napadlo Rusko, a upozornit na nutnost ochrany demokratických hodnot.

Policie odhaduje účast na nižší desítky tisíc lidí. Stejně se vyjádřila v případě páteční protivládní demonstrace, v neděli bylo ale náměstí podle zpravodaje ČTK zaplněno výrazněji.

Lidé v davu drželi vlajky Česka, Ukrajiny i Evropské unie. Automobilový provoz na náměstí byl zastaven. V horní části náměstí byly nataženy velké, zhruba desetimetrové vlajky Česka a Ukrajiny. Na pódiu jsou nápisy „Česko proti strachu“ a „Zvládneme to“.

„Není to jen o vládě, ale na každém z nás. Pojďme Putinovi ukázat. Semkněme se, pomáhejme potřebným z Ukrajiny i Česka. V nás všech je veliká sila,“ uvedli zakladatelé Milionu chvilek Benjamin Roll s Mikulášem Minářem.

Srovnání nedělní demonstrace proti strachu (vlevo) a páteční protivládní demonstrace (vpravo), pohled na horní část Václavského náměstí:

„Ruský režim je teroristický režim. V každém filmu o teroristech zní, že se s teroristy nejedná, že teroristy musíme porazit. Ruský režim musí být maximálně slabý a poražený,“ řekl například z pódia bezpečnostní expert organizace Evropské hodnoty David Stulík.

Svůj příběh vyprávěla Ukrajinka Katarina z Doněcku, která je od roku 2014 již osm let na útěku a od té doby nebyla doma. Čechům poděkovala za pomoc a azyl, v Česku se cítí bezpečně. „Ať žije Česko!“ dodala.

+6

Přes video k účastníkům promluvila manželka ukrajinského prezidenta Olena Zelenská. Rusko podle ní bojuje proti světlu, které nikdy nezhasne. Uvedla, že když ve Lvově po útocích vypadl proud během koncertu Lvovského filharmonického orchestru, hudebníci program dohráli při světle baterek. V Kyjevě v takovém případě přinesli svíčky a baterky návštěvníci vernisáže v tamní galerii.

Ukrajina podle Zelenské prožívá nejtemnější dobu ve svých dějinách. Připomněla, že ruské rakety poslední měsíc míří na elektrárny a tepelná zařízení. „Chtějí nám vzít světlo. Zmrazit. Zastrašit,“ uvedla. Rusko podle ní dávno nebojuje proti ukrajinské armádě. „Bojuje proti maminkám, které pro své děti nemohou bez elektřiny ohřát a připravit kojenecké mléko. Bojuje proti dětem, které nemohou bez elektřiny studovat. Bojuje proti starším lidem, kteří nemohou bez mobilního signálu zavolat svým nejbližším ani lékaři,“ řekla.

Videozáznam z demonstrace

„Všude se hovoří o tom, že na nás čeká těžká zima. Je docela pravděpodobné, že my, Ukrajinci, ji strávíme ve tmě. Ale nenecháme Rusko nás ani celý svět vtáhnout do temnoty. Té samé temnoty, ve které žije Rusko už mnoho let. Tma nikdy nezvítězí,“ řekla Zelenská.

Na průběh shromáždění na Václavském náměstí dohlíží více než stovka policistů, uvedla policie na twitteru. „Jako vždy jsou na místě uniformovaní policisté, kriminalisté a kolegové z antikonfliktního týmu. Podle našeho odhadu jsou na místě nižší desítky tisíc účastníků,“ napsala.

Spolek Milion chvilek mimo jiné svolal několik akcí na podporu Ukrajiny krátce po únorové ruské invazi. Na Václavském náměstí se tehdy sešly tisíce lidí. Spolek vznikl po sněmovních volbách v roce 2017, které vyhrálo ANO. Pořádal poté demonstrace, při nichž mimo jiné kritizoval tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO) za střet zájmů či nedodržování volebních slibů. V červnu 2019 se na pražské Letné největší demonstrace zúčastnilo podle organizátorů až 250 tisíc lidí.

V pátek se na Václavském náměstí uskutečnila zhruba tříhodinová protivládní demonstrace. Lidé při ní zaplnili horní polovinu náměstí, směrem k tramvajovým kolejím dav už ale nebyl tak hustý. Podle odhadů policie se zúčastnily nižší desítky tisíc lidí.

Reklama

Doporučované