Hlavní obsah

Sněmovna dala zelenou vyšším přídavkům na dítě, Jurečka chce řešit rodičovskou

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

1. 12. 2022 13:15
aktualizováno • 1. 12. 2022 15:11

Přídavky na dítě se zřejmě zvýší od ledna o 200 korun na 830 korun až 1580 korun měsíčně. Růst přinese vládní novela, kterou ve čtvrtek zrychleně schválila Sněmovna.

Článek

Poslanci opozičních ANO a SPD své představy o zvýšení přídavků neprosadili. Předlohu, která také například srovnává podmínky příspěvku na bydlení, nyní dostanou k posouzení senátoři.

Na přídavky na děti mají nárok domácnosti s čistým příjmem do 3,4násobku životního minima. Podle věku dítěte je vládní novela zvedá na 830 korun, 970 korun a 1080 korun měsíčně.

V rodinách, kde aspoň jeden z rodičů pracuje, studuje, je na rodičovské či má důchod, jsou dávky o 500 korun vyšší. Od ledna mají činit 1330 korun, 1470 korun a 1580 korun měsíčně.

Dopady navýšení přídavku na dítě vyčíslilo Ministerstvo práce a sociálních věcí asi na 666 milionů korun navíc za rok.

Návrh na zvýšení přídavku na dítě od 1. 1. 2023
Věk nezaopatřeného dítěteZákladní výměra přídavku na dítěZvýšená výměra přídavku na dítě
0–6 let8301330
6–15 let9701470
15–26 let10801580
Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Návrhy opozice neprošly

Poslankyně SPD Lucie Šafránková neprosadila rozšíření okruhu možných žadatelů o přídavky tím, že by se mohly vyplácet domácnostem s čistými příjmy do čtyřnásobku životního minima. Sněmovna zamítla také její návrh na výraznější růst přídavků na dítě, jehož rodiče pracují, a to o 100 korun až o 300 korun nad vládní návrh.

Aleš Juchelka z ANO pak neuspěl s úpravou, podle níž by se jednotlivé výměry dávek nezvyšovaly pevnou částkou, ale o 35 procent. Proti vládnímu návrhu by byly vyšší o 20 až 110 korun měsíčně.

Dolní komora se postavila záporně také k návrhu Šafránkové na zvýšení rodičovského příspěvku. Chtěla, aby se zvedl z nynějších 300 000 korun na 380 000 korun a aby se každoročně valorizoval o inflaci.

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) nicméně ve čtvrtek řekl, že chce o zvýšení rodičovské příští rok jednat ve vládní koalici. „Předpokládám, že se budeme bavit i o novelizaci rozpočtu a přesunu peněz v kapitolách… Pokud bude rozpočtový prostor, tak já rozhodně toto budu navrhovat,“ uvedl.

Elektronické vyřizování žádosti o rodičovský příspěvek

Ministerstvo práce a sociálních věcí pokračuje v elektronizaci. Po příspěvku na bydlení lze požádat on-line i o rodičovskou. Ale jen pokud nemáte složitější požadavky. V takovém případě se úřadu nevyhnete.

Změny v příspěvku na bydlení

U příspěvku na bydlení novela sjednocuje podmínky nároku mezi obyvateli Prahy a ostatních obcí. Příspěvek budou moci dostat také v hlavním městě lidé nebo rodiny, kterým na úhradu bydlení nestačí 30 procent příjmů. Nyní je to v Praze 35 procent.

Novela rovněž stanoví výši nákladů srovnatelných s nájemným, částek, které se započítávají za pevná paliva, a částek normativních nákladů na bydlení pro příští rok. V tabulkách se sjednocují částky pro jednočlenné a dvoučlenné domácnosti. Sněmovna na návrh ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) schválila zvýšení započítávaných částek za pevná paliva kvůli strmějšímu růstu jejich cen.

U nájmů a podnájmů mění novela rozdělení normativů podle velikosti obce, nově mají platit pouze tři typy. I na příští rok se prodlouží dosavadní úprava nároku na příspěvek na bydlení pro ty, kteří používají k trvalému bydlení vlastní chaty či chalupy.

Měsíční náklady na příspěvek na bydlení odhaduje ministerstvo pro příští rok na 1,11 miliardy korun. Z toho 923 milionů korun připadá na současné příjemce a 189 milionů korun by si měli rozdělovat příjemci noví.

Podle předlohy se upraví rovněž započitatelné příjmy pro účely dávek pomoci v hmotné nouzi. Do těchto příjmů domácností se nově nemají zahrnovat příjmy za práci žáků a studentů z praktického vyučování a přípravy či příjmy ze závislé činnosti i samostatné výdělečné činnosti dětí v průběhu prázdnin, tedy brigád.

Požádejte si o příspěvek na bydlení

Sotva zvládnete poplatit výdaje za bydlení? Zažádejte si o příspěvek na bydlení – dávku od státu pro domácnosti, které na výdajích za bydlení zaplatí více než 30 procent (v Praze 35 procent) svého příjmu.

Od začátku léta je možné žádat i on-line. Podívejte se, jak postupovat:

AKTUALIZACE: Doplnili jsme podrobnosti v celém textu.

Reklama

Doporučované