Článek
Koncern Volkswagen loni vydělal v přepočtu skoro 170 miliard korun. Firma je sice v černých číslech, nedaří se jí ale plnit řadu interních cílů.
Hlavním problémem jsou marže, které jsou v průměru na 2,8 procentech. V praxi to znamená, že koncern na každém autě s milionovou cenovkou vydělá jen 28 tisíc korun.
Šéf Volkswagenu Oliver Blume proto v dopise akcionářům slíbil další velké úspory. „Celkem má být do roku 2030 v celém koncernu Volkswagen v Německu zrušeno přibližně 50 tisíc pracovních míst,“ napsal Blume.
Škrty se mají týkat areálů napříč celým Německem - vedle továren Volkswagenu tedy i závodů Audi, Porsche či softwarové divize Cariad.
Volkswagen měl tak malou ziskovost naposledy v roce 2016, kdy jeho prodeji zmítala aféra Dieselgate a koncern čelil obřím pokutám za obcházení emisních testů. Blumeho cílem je, aby marže v letošním roce vzrostly na 4 až 5,5 procenta. A do konce dekády až na 8 procent.
Loňskou ziskovost automobilky oslabilo několik faktorů. Tím hlavním byly podle koncernu změny ve strategii značky Porsche. Ta se do značné míry odchýlila od elektromobility a prakticky zavřela svou divizi na výrobu baterií. Jen tyto kroky stály v přepočtu přes 100 miliard korun.
Na Volkswagen zároveň dopadla americká cla a slábnoucí prodeje v Číně.
Za poklesem marží ale paradoxně stojí i rostoucí prodeje v jednom segmentu, stále větší odbyt mají koncernová elektroauta, na kterých ale Volkswagen v tuto chvíli vydělává méně než na vozech se spalovacími motory. Obří investice do elektromobility jsou totiž čerstvé a vyplatit by se měly teprve z dlouhodobého pohledu.
Záhadné číslo, díky kterému management dosáhne na prémie
I přes výrazný pokles zisků ale přední manažeři koncernu dostanou vysoký bonus. A slušné dividendy mohou očekávat také akcionáři.
Volkswagen měl totiž loni nečekaně vysoké čisté cash-flow (rozdíl mezi příjmy a výdaji). Jeho hodnota měla podle původních očekávání zůstat téměř na nule. Nakonec ale vyrostla v přepočtu skoro na 156 miliard korun.
Od této hodnoty se odvíjí nejen přístup bank při financování úvěrů, ale i výše dividend a pak i roční odměny pro členy vedení. Prakticky všichni díky tomu dosáhnou na odměny přes milion eur. Jejich celkový příjem ale meziročně klesl, protože představenstvo si v rámci úspor postupně snižuje pravidelnou mzdu.
Zástupci odborů volají po tom, aby se koncern o překvapivý přísun peněz podělil i s řadovými zaměstnanci. „Rozhovory vypadají slibně,“ řekla k tomu šéfka podnikové rady Daniela Cavallová.
Její tým nicméně brzy čeká mnohem náročnější vyjednávání – koncernový ředitel Blume totiž nově avizuje mnohem větší rušení pozic, než bylo původně domluveno. Volkswagen měl do roku 2030 původně škrtnout asi 35 tisíc pracovních míst. Tato meta ale podle Blumeho má stoupnout až na 50 tisíc.
Největší úspory čekají vlajkovou značku Volkswagen v továrnách v Německu, které nejsou dostatečně výdělečné a jejich ziskovost zaostává například za továrnami v Česku nebo na Slovensku.
Škoda má za sebou další úspěšný rok
Ilustrují to i výsledky značky Škoda, která vyrábí především v českých závodech. Její marže jsou ve srovnání s vlajkovým Volkswagenem mnohem vyšší – a Škodě loni výrazně vzrostl i provozní zisk. Za rok 2025 vydělala v přepočtu přes 60 miliard korun.
Koncern v rámci úsporných programů zavádí změny, které by měly postup jednotlivých automobilek víc sjednotit. V rámci takzvané skupiny Core – zaměřené na velkoobjemovou výrobu – tak víc sloučí strukturu vedení značek VW, Škoda a Seat/Cupra a užitkové divize Volkswagenu.
Některým značkám, včetně Škody, se mimo jiné zmenší počet manažerů v představenstvu ze šesti zhruba na čtyři. Cílem je zjednodušit rozhodovací procesy a samozřejmě také ušetřit. Značky by mezi sebou měly mnohem více spolupracovat a vyhnout se například tomu, aby nezávisle na sobě nepracovaly na tom samém řešení.
Samotné zaměření značky Škoda se v tuto chvíli nemění. Součástí nové strategie je ostatně vlajkové elektrické SUV Peaq, kterým by mohla oslovit i zákazníky z prémiovějšího segmentu.
Náznakem toho, jak chce koncern více sladit procesy jednotlivých značek, je ale rozmístění výroby nových projektů.
Dostupné SUV Škoda Epiq se bude i s ohledem na větší efektivitu vyrábět společně s trojicí příbuzných modelů od Cupry a VW – za produkci vozu budou odpovídat továrny ve Španělsku.
V Mladé Boleslavi mezitím vznikl nový závod na výrobu bateriových systémů. A tato česká továrna bude naopak zásobovat továrny a značky z celého koncernu.















