Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Z průzkumu společnosti Home Credit vyplývá, že letos české rodiny za letní tábory utratí pět až deset tisíc korun. S letními tábory jako programem pro děti počítají dva z pěti oslovených rodičů. Zhruba stejný podíl naopak takový program vůbec neplánuje.
„Jsme úplná rodina, oba jsme vysokoškoláci, ale i tak je to pro nás finančně náročné,“ popisuje svou situaci paní Petra ze Středočeského kraje. Děti mají tři, přičemž dvě pojedou na klasický pobytový tábor, který je vyšel pro každého 3,5 tisíce korun. „To je ještě celkem levné… Sportovní soustředění, které mají dvě děti, je o něco dražší, to vyšlo asi na 4,5 tisíce korun za jednoho,“ vysvětluje. „Na více táborů už bychom děti neposílali, případně bychom to museli hodně počítat a promýšlet předem,“ uvažuje. Navíc všechny tři děti ještě přihlásili na příměstské basketbalové soustředění.
Nejdráž vyjdou tábory v zahraničí. „Za poslední dva roky se cena táborů zvedla zhruba o třetinu,“ komentuje celkové zdražování táborů Josef Valter, který předsedá spolku Děti bez hranic. Cenu podle něj také silně ovlivňuje situace ve službách, kdy značně zdražují provozovatelé ubytovacích zařízení.
„Ubytovací kapacity nemají personál na poskytování služeb, respektive ten personál musejí dobře zaplatit a dneska je prostě cena práce v tomto ohledu ta nejvyšší, takže hodně ubytovacích kapacit z tohoto důvodu končí,“ říká a dodává, že také mnoho penzionů v horách se v posledních letech transformovalo na apartmánové domy.
Podobně situaci vnímá i Miroslav Topinka, zakladatel CK Topinka a předseda představenstva Asociace dětské rekreace. „Když se podíváte na náklady, dopravu, jídlo, ubytování, vychází to stejně jako u běžné dovolené,“ uvedl v květnu v pořadu Agenda SZ Byznys. Týdenní pobyt v Česku podle něj vyjde v průměru na 5 500 korun, zahraniční varianty zhruba na dvojnásobek.
Většinou vyšší ceny za tábory souvisejí s jejich speciálním zaměřením, jako je například sportovní, koňský nebo jazykový program. „Nejvíce fungují témata jako Harry Potter nebo sportovní tábory,“ vysvětluje Josef Valter. A oblíbené jsou podle něj také tábory, kam míří s dětmi i rodiče. Naopak zájem o dvoutýdenní akce klesá.
„Myslím, že se rodiče více bojí poslat své děti na tak dlouhou dobu pryč,“ pokračuje. Roli podle něj může hrát i vyšší cena, dvoutýdenní tábor pořádaný spolkem Děti bez hranic vyjde zhruba na devět tisíc korun. Dodává, že některým dětem ze znevýhodněných rodin na výdaje za tábor často přispívají obce nebo některé nadace.
Na letní tábory často přispívají i zdravotní pojišťovny. Například Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí zpětný příspěvek až 1 500 Kč, Vojenská zdravotní pojišťovna pak 1 000 Kč. Tábory lze také někdy hradit ze zaměstnaneckých benefitů.
Méně dětí, na noc doma
Klesající zájem zaznamenala i cestovní kancelář Syka Agency. „Letos je slabší rok,“ říká Josef Syka, člen správní rady. Ta pořádá letní tábory se zaměřením na anglický jazyk. Oproti minulému roku jim klesl obrat o 20 procent, na začátku letošních prázdnin mají stále volné kapacity. Podle Syky také některé rodiny přestávají posílat děti na více turnusů během jedněch prázdnin.
Roli hraje také to, že nyní nastupují tzv. slabší ročníky, tedy do věku účastníků dorůstá generace z let, kdy se narodilo méně dětí.
Lidé také často posílají své potomky na takzvané příměstské tábory, které fungují ve všední dny. Fungují bez možnosti ubytování, tedy ráno děti přijdou a rodiče si je po práci zase vyzvednou. Jejich cena se většinou pohybuje kolem tří tisíc korun za týden. Například paní Eva z Hradce Králové svého sedmiletého syna, kterého má ve střídavé péči, na příměstský tábor vyslat přímo potřebuje. „Své dítě na příměstský tábor poslat musím, už mi totiž nezbývá žádná dovolená a neměla bych ho kam dát,“ říká. Za takový tábor letos zaplatí 3,5 tisíce korun.
Marie z Kladna za příměstský hokejový tábor zaplatí výrazně více. „Za jedno dítě platíme šest tisíc korun, to je opravdu hodně,“ popisuje. „Druhé dítě je naštěstí na takový tábor ještě malé,“ dodává.
Levné tábory? Díky dobrovolnictví
Levnější variantou bývají skautské tábory, přestože průměrně trvají dva týdny. Letos se na ně vypraví zhruba 35 tisíc dětí a pomáhat na nich bude asi 10 tisíc dospělých dobrovolníků. Táborů se za letošní léto uskuteční zhruba 1 270. Cena se pohybuje většinou okolo 3 000 Kč, jelikož Junák funguje na dobrovolnické bázi.
Organizace také spustila program Dostupný skauting, na který může kdokoli z veřejnosti přispět. Vybrané peníze pak pomáhají pokrýt výdaje těm, kterým to jejich finanční situace jinak nedovoluje. „Letos jde o rodiny 438 skautů a skautek, mezi něž rozdělíme více než milion korun,“ uvedla pro ČTK mluvčí organizace Barbora Trojak. Komu přispět, rozhodují skautští vedoucí z konkrétních středisek, kteří své svěřence a jejich situaci znají. Program umožňuje financovat i výdaje na skauting během roku.
Na podporu znevýhodněných rodin se zaměřuje například charita. „Zajistit dítěti týdenní tábor znamená v případě mnoha rodin vydání se z celoročních úspor,“ říká vedoucí služeb Diecézní charity České Budějovice Eva Předotová.
„S ohledem na zvyšující se životní náklady rodin jsou obecně volnočasové aktivity pro děti obtížně financovatelné,“ říká. V Českých Budějovicích tak jejich Dobrovolnické centrum ve spolupráci s Young Caritas pořádá dva turnusy příměstských táborů a jeden klasický pobytový.
Celkově na ně vyšle své děti zhruba 35 rodin. Za účast na táboře si účtují pouze symbolickou cenu v řádu několika stokorun. „Reálné náklady zpravidla vycházejí na 5–8 tisíc korun na dítě. Je tedy jasné, že vybíraný poplatek zdaleka nepokryje náklady, nicméně ho vybíráme proto, aby rodiny vnímaly přihláškou jako závaznou,“ vysvětluje Předotová.
„Často dochází ke kumulaci několika nepříznivých situací,“ říká a zmiňuje, že jde často také o rodiče samoživitele nebo případy, kdy péči o děti zajišťují prarodiče.
Na financování táborů přispívá například město České Budějovice, přičemž většinu nákladů podle Předotové pokryjí peníze z veřejných sbírek a příspěvky od dárců. Stravování dětí během táborů z části zajišťují i díky Potravinové bance.