Hlavní obsah

Rychlejší, bezpečnější. Autonehodu jde nově zaznamenat online

Jak vyplnit online formulář Bouračka.Video: Jan Marek

Česká kancelář pojistitelů (ČKP) v úterý představila nový způsob, jak zaznamenat dopravní nehodu. Doposud řidiči při havárii museli vyplňovat papírové formuláře na místě nehody, nově to půjde udělat také online.

Článek

Papírové euroformuláře pro zaznamenání dopravních nehod nově doplňuje online formulář Bouračka. Ten bude možné využít u nehod se škodou do 200 tisíc korun v případě, že nedošlo k žádnému zranění. Tedy u takových nehod, kdy není potřeba hlásit incident na policii, ale je nutné provést její záznam. Podle ČKP by se to mělo týkat zhruba 170 tisíc takových nehod za rok. Novou službu budou moci řidiči využívat zdarma.

Online formulář oceňuje i současný ministr dopravy Martin Kupka (ODS). „Dopravní nehoda je psychickou zátěží. Navíc je to nečekaná často chaotická situace, ve které lidé potřebují jasné a srozumitelné řešení,“ uvedl. Podle něj tak budou moci řidiči při dopravních nehodách jednoduše, bezpečně a přehledně zaznamenat potřebné údaje přímo na místě. „Formulář je navržen tak, aby byl opravdu jednoduchý a srozumitelný. Uživatele krok za krokem provede celým vyplňováním, takže i ve stresu člověk přesně ví, co má dělat,“ uvedl Pavel Riegger, ředitel společnosti Trask, která novou webovou aplikaci vyvíjela.

Podle něj se rozhodli pro webovou aplikaci namísto mobilní proto, aby mohla být dostupná pro více lidí. „Navíc ne každý by si například chtěl stáhnout mobilní aplikaci do svého telefonu,“ doplňuje.

Zjednodušení administrativy

Díky propojenosti aplikace s potřebnými databázemi by mělo dojít ke snížení chybovosti při administrativě spojené s nehodami. Podle průzkumu společnosti STEM/MARK pro ČKP by pouze 31 procent respondentů použilo papírový euroformulář správně. K využití formuláře navíc stačí, aby chytrý telefon měl pouze jeden z aktérů nehody, přes který se provede záznam nehody. Dále je potřeba mít u sebe k prokázání průkaz totožnosti, tedy občanský průkaz, nebo alespoň jeho fotografii.

Díky propojení s příslušnými registry došlo ke snížení počtu údajů, které je potřeba vyplnit do záznamu o nehodě. Stačí například pouze vyfotit SPZ obou aut a pojišťovny, které mají k formuláři přístup, tak budou potřebné informace vědět. Stejně tak není potřeba vyplňovat údaje o zelené kartě nebo řidičském průkazu. Nicméně online formulář pouze doplňuje stávající papírový, který se nebude rušit. Podle ministra je důležité papírovou formu ponechat například pro případy, kdy je na místě nehody špatný signál nebo jednoduše když lidé online verzi využít nechtějí.

Kdy volat policii k nehodě

Přivolat nás musíte v těchto případech: dojde-li k usmrcení nebo zranění osoby,

vznikne-li hmotná škoda převyšující 200 000 korun na některém ze zúčastněných vozidel včetně přepravovaných věcí,

dojde-li ke hmotné škodě na majetku třetí osoby, s výjimkou škody na vozidle, jehož řidič má účast na dopravní nehodě nebo škody na věci přepravované v tomto vozidle,

dojde-li k poškození nebo zničení součásti nebo příslušenství pozemní komunikace, například svodidel, dopravního značení, sloupů veřejného osvětlení nebo vozovky,

nebo pokud sami, bez vynaložení nepřiměřeného úsilí, nemůžete zabezpečit obnovení plynulosti provozu.

Formulář může nejen zjednodušit lidem zaznamenávání nehod, ale také ulevit úřadům a policii. „Každé zefektivnění práce na místě dopravní nehody vítáme. Díky formuláři mohou účastníci rychle zaznamenat potřebné údaje a my se tak můžeme soustředit na vážnější případy. V konečném důsledku tím přispějeme i k vyšší bezpečnosti silničního provozu,“ říká plukovník Michal Hodboď z dopravní služby Policie ČR.

Lidé totiž často na policii volali s tím, že nevědí, jak papírový euroformulář vyplnit. Policisté si zároveň slibují snížení počtu těch dopravních nehod, které vznikají při pomalém vyplňování dokumentu na místě nehody.

Webová aplikace Bouračka ale zatím umí řešit pouze případy, kdy nedošlo k poškození majetku třetí osoby nebo když byl jeden nebo oba z účastníků příslušník jiného státu. Nicméně do budoucna se chystají tyto funkce zaměřit. V současné době už podle výkonného ředitele ČKP Jana Matouška plánují druhou verzi aplikace, která by umožnila záznam o nehodě se zvěří, například když řidič srazí srnku.

Související témata:
Česká kancelář pojistitelů (ČKP)

Doporučované