Hlavní obsah

Špindlerův Mlýn zvýšil daň z nemovitostí

Špindl pod náporem „lufťáků“. Rozhovor se starostou Špindlerova Mlýna Martinem Jandurou. Video: Markéta Bidrmanová, Seznam Zprávy

Aby Špindlerův Mlýn utáhl nápor turistů, zvedl daň z nemovitosti na maximum. Letos podle odhadů starosty Martina Jandury vynese až 25 milionů. Dalších 20 milionů městu podle starosty uniká kvůli nepoctivým hoteliérům.

Článek

Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.

Špindlerův Mlýn je vnímán jako luxusní zimní i letní středisko s bohatým nočním životem, kde se celebrity střídají se špičkami byznysu. „Byl bych rád, kdyby nám ‚český Aspen‘ někdo odpáral. Na jednu stranu jsem rád, že nálepku kvalitního střediska Špindl má, ale je to tady dražší, i nemovitosti,“ říká Martin Jandura, který ve městě vyrostl a teď třetím rokem starostuje.

Ve skutečnosti Špindlerův Mlýn bohatý není. Jako město s necelou tisícovkou obyvatel hospodaří se skromným rozpočtem. Přitom se v sezóně počet lidí až zdvacetinásobí. A „lufťáci“ jsou pro město velká zátěž.

„Za zimní sezónu se tu otočí půl milionu lidí. Všechny peníze cpeme do infrastruktury, abychom ten kolos utáhli. Špindlerův Mlýn má 75 kilometrů komunikací, které musí frézovat a pluhovat, má 23 mostů, odpadové hospodářství jako krajské město, má katastr 75 km². Tohle nemá na tisíc trvalých obyvatel žádná obec v České republice,“ popisuje Jandura (Město s vizí).

Aby vysoké náklady špindlerovská radnice pokryla, odhodlala se od letoška zvýšit daň z nemovitosti. Výrazně. Koeficient, kterým smí města násobit daň, zvedla z hodnoty 3,5 až na 5, což je maximum. Daň vyrostla i o tisícikoruny.

„To je jeden z výrazných příjmů, kterým můžeme dostat do města peníze. Tady bych chtěl opravit pana Piráta Duška (ekonom Libor Dušek, kandiduje za Pirátskou stranu do Sněmovny, pozn. red.), který řekl, že špindlerovský starosta nemá koule a tu daň z nemovitosti nezvedne. Starosta Špindlerova Mlýna ty koule má a má je i zastupitelstvo města Špindlerova Mlýna,“ vzkazuje Jandura.

Místním Špindl daň kompenzuje

Narůst příjmů městská kasa už pociťuje. „Za rok 2023 jsme vybrali 14 milionů, za rok 2024 to bylo nějakých 23 milionů. A teď do června máme už 15 milionů, ale to nám ještě naroste. Na konci roku bychom mohli být kolem 25 milionů,“ predikuje starosta.

Aby nenaštvala místní, zavedla radnice pro trvale usazené obyvatele tzv. cashback. Majitel nemovitosti daň běžným způsobem odvede, město pak usedlíkům 30 procent z ní - pomocí darovací smlouvy - vrátí.

Toto trochu krkolomné řešení podle Jandury funguje dobře. Přitom lze daň rozrůznit i jednodušší cestou. Skrze místní koeficienty.

Samotná daň z nemovitosti se skládá z několika složek, které se mezi sebou násobí. Základním kamenem je tedy sazba daně z nemovitých věcí, od ledna zvýšená. Druhým násobkem je koeficient velikosti obce. Obce do tisíce obyvatel ho mají rovný jedné, naopak Praha násobí sazbu nejvyšším možným koeficientem 4,5.

Třetí složkou výpočtu je místní koeficient, který si každé město a obec volí samy. Na základě novely zákona o dani z nemovitých věcí si obec od ledna 2021 může stanovit nejen koeficient za celou obec, ale i na jednotlivé části obce. To může být katastrální území, ale třeba i konkrétní ulice či dokonce parcely.

Z apartmánů nic nemáme

Ale města tuto páku skoro nevyužívají. Své nemovitosti daní plošně od metru, padni komu padni. Stejná daň pro apartmán, ve kterém se protočí i stovka hostů ročně, jako pro starousedlíky.

Martin Jandura vysvětluje proč: „My jsme od různých koeficientů upustili, vzhledem k možnosti právní nestability jsme nechtěli nějakým způsobem ten proces ohrozit, nebo dokonce snad zastavit, kdyby někdo tu naši vyhlášku napadl.“

Ve Špindlerově Mlýně taky v posledních letech vyrostla řada domů s apartmány. Ty podle starosty města nedělají místu dobrou službu. „Jsou navštěvované přes Vánoce, Silvestr, Velikonoce a možná v létě. A nemáme jak z těch lidí dostat peníze, ve finále z nich máme jenom dárek do čističky. Z hotelu máme poplatky z lůžka. Ti lidé tady rotují, mají z toho peníze provozovatelské areálu, všechny shopy, gastro.“

Navíc některé apartmánové domy podle starosty nevznikly v souladu s povolením. Podnikatel si nechá povolit stavbu hotelu, ale těsně před dokončením si nechá schválit změnu na apartmánový dům.

Také na ubytovací daň si město nesahá v takové výši, jak by chtělo. Jde o taxu, kterou platí všichni návštěvníci Špindlerova Mlýna a město ji nedávno rovněž zvedlo. Od hostů ji vybírají hotely za každou noc, kterou ve městě stráví, ale k části výnosu taxy se město vůbec nedostane, stěžuje si Martin Jandura.

„Někdo ji odvádí, někdo ne. Je spousta hoteliérů, podnikatelů, kteří jsou fér. Tady nám hodně peněz protéká mezi prsty. Kdybychom tuto daň dokázali vybírat efektivně, tak se dostaneme na až 45 milionů. A teď to je kolem 25,“ odhaduje starosta.

Doporučované