Článek
Řešení situace ohledně dostavby jaderné elektrárny Dukovany je podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka prioritou celé české vlády. V pátek o věci bude na summitu Evropského politického společenství (EPC) v Albánii jednat i premiér Petr Fiala se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, řekl dnes Vlček novinářům v Bruselu.
Český ministr má příští týden v úterý v plánu videohovor s francouzským místopředsedou komise Stéphanem Séjourném. Právě on poslal začátkem měsíce Vlčkovi dopis s apelem na odložení podpisu smlouvy s jihokorejskou firmou KHNP, která tendr vyhrála.
Celá situace podle ministra Vlčka není úplně standardní. „Není to názor Evropské komise, je to názor francouzského eurokomisaře vůči České republice,“ uvedl. Zmínil rovněž, že ve středu jednal s francouzským velvyslancem v ČR Stéphanem Crouzatem a dozvěděl se, že „měl tyto dopisy dříve, než se fyzicky dostaly k nám oficiální cestou“.
„Takže to ve mně osobně vyvolává řadu dalších otázek v situaci, kdy my si za tendrem stojíme, že byl dobře nadesignován, máme velmi dobrou nabídku a spíše to ve mně osobně budí dojem, že EDF nechce konkurenta na evropském trhu,“ dodal Vlček.
Podpis finální dohody s vítězem tendru - jihokorejskou společností KHNP byl původně plánovaný na středu 7. května, Krajský soud v Brně ovšem den předtím předběžným opatřením tento podpis zablokoval. Rozhodl tak na návrh francouzské firmy EDF, jež v soutěži neuspěla a která napadla žalobou rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle něj byl tendr v pořádku. O žalobě EDF zatím soud nerozhodl.
O odklad podpisu smlouvy požádal v dopise datovaném 2. května rovněž místopředseda EK Séjourné. Nyní podle mluvčího Komise probíhá předběžné posuzování celé věci a není možné předjímat, jaké budou další kroky. V dopise od Séjourného se ale hovoří i o možném následném zahájení hloubkového vyšetřování.
Původně se spekulovalo o tom, že by se mohl ministr Vlček s francouzským eurokomisařem osobně potkat už dnes v Bruselu, Séjourné je ale na návštěvě Itálie. Nakonec spolu mají domluvený videohovor na úterý. Do jednání chce ministr podle svých slov zapojit i českou diplomacii, hovořil o tom s velvyslancem při EU Vladimírem Bärtlem. Aktivně by měla podle něj vystupovat i společnost ČEZ, která „musí dále argumentovat, proč byl tendr nastaven tak, jak byl nastaven“.
Podle zdrojů ČTK by hloubkové vyšetřování celé situace ze strany Evropské komise mohlo být spuštěno již v příštích dnech. Zatím k tomu nedošlo, uvedl mluvčí unijní exekutivy. „Komise celý případ i vývoj na národní úrovni velmi pozorně sleduje,“ sdělil mluvčí komise ČTK. „Komise nyní posuzuje dostupné informace a rozhodne o tom, zda jsou důvodem k zahájení hloubkového šetření podle nařízení o zahraničních subvencích (FSR),“ dodal mluvčí s tím, že zahájení šetření by bylo případně oznámeno tiskovou zprávou.
Ministr Vlček ale důvod pro zahájení hloubkového šetření nevidí. „Nevidím důvod, abychom se tady vůbec bavili o nějakém hloubkovém šetření, protože jak patřičné argumenty, tak patřičné právní prostředí, ve kterém tendr vznikal, tomu podle mého názoru nenahrávají,“ reagoval český ministr.