Hlavní obsah

Česko kraluje investicím do bitcoinu. Ve výnosech na hlavu je první na světě

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Těžba bitcoinu pomocí grafických karet. Ilustrační foto.

Reklama

26. 4. 2022 12:07

Podle studie společnost Invezz jsou Češi velmi aktivními investory do kryptoměny bitcoin. Ve výnosech na obyvatele je Česko první na světě. V celkovém žebříčku je země druhá za Francií z celkového počtu 23 hodnocených zemí.

Článek

Česko je po Francii druhým nejlepším obchodníkem s bitcoiny, vyplývá ze studie investiční společnosti Invezz. V dílčím hodnocení srovnávajícím výnosy z obchodů s bitcoiny na jednoho obyvatele je Česko první s částkou 61 dolarů (téměř 1400 Kč). Studie srovnává výnosy na obyvatele, výnosy na investora a procento občanů, kteří v zemi do kryptoměn investují.

Invezz použil údaje od společností Chainalysis, Worldometers & Triple A. Každá země dostala body za své umístění v každém ze tří ukazatelů a konečné pořadí bylo určeno z průměru těchto tří ukazatelů. Studie zahrnuje 23 zemí, chybí v ní ale Čína a Tchaj-wan vzhledem k tomu, že se nedá určit, jak spolehlivé jsou údaje z těchto zemí.

Celkové pořadíZeměPořadí podle podílu investorů do kryptoměn v dané zemiPořadí podle výnosu na obyvatele
1.Francie12.3.
2.Česko21.1.
3.Belgie20.2.
4.Kanada13.7.
5.Nizozemsko14.10.
6.Švýcarsko23.5.
7.Německo17.4.
8.Austrálie11.8.
9.Británie8.13.
10.USA3.17.

Podle celkově realizovaných výnosů z obchodů s bitcoiny jsou na prvním místě Spojené státy, kde celkové výnosy dosáhly 4,1 miliardy dolarů. Tento údaj ale je vysoký díky velkému počtu obyvatel v USA. V žebříčku sestaveném firmou Invezz skončily Spojené státy až na desátém místě.

Na celkově prvním místě skončila Francie, která se umístila nad průměrem ve všech třech ukazatelích. Z kontinentů je pak jasně dominantní Evropa. Evropské země obsadily šest z prvních sedmi míst. Jedinou výjimkou mezi nimi je Kanada na čtvrtém místě. Průměrný výnos na obchodníka v Evropě činí 453 dolarů, zatímco v Severní Americe jen 240 dolarů. To znamená, že Evropané mají o 89 procent vyšší výnosy než jejich protějšky v USA a Kanadě.

Evropské země také dominují v dílčím ukazateli výnosů na obyvatele, kde jim patří šest nejvyšších příček. Další země však za Českem ve výnosech výrazně zaostávají. V Belgii, které patří druhá příčka, činí 17 USD.

Největší procento kryptoinvestorů má Ukrajina, a to 12,7 procenta. Výnos je tam ale jen 72 dolarů na investora. Největší výnosy si připisují obchodníci ve Švýcarsku, a to 1268 dolarů. Druhá je Česká republika s částkou 1259 dolarů na investora. Do kryptoaktiv v obou zemích ale investuje velmi malé procento obyvatel. Ve Švýcarsku je to 1,8 procenta a v Česku 2,2 procenta obyvatel, obě tyto země jsou na dolním konci žebříčku.

Reklama

Doporučované