Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V Česku přibývá případů, kdy se kryptoměnové projekty domácího původu dostávají do problémů. A spolu s nimi i lidé, kteří do těchto firem vložili peníze. Policie začala v posledních letech vyšetřovat hned několik takových kauz. Lidé často vkládají peníze do podobných projektů s vidinou vysokého zhodnocení. Podobné investice jsou přitom vysoce rizikové.
„Je třeba vnímat, že řada projektů vykazuje známky podvodu od začátku. Bez soudního rozhodnutí je nelze formálně označit za podvod, ale je dobré vnímat určité opakující se varovná znamení. Pokud projekt slibuje zisky a láká na vysoké zhodnocení, pak se skoro jistě jedná o podvod. Pokud zisky dokonce garantuje, pak ta pravděpodobnost podvodu hraničí s jistotou,“ popsal pro SZ Byznys kryptoměnový expert z Vysoké školy ekonomické v Praze Jakub Jedlinský, který současně působí v poradenské firmě Altlift.
Redakce SZ Byznys popsala v posledních měsících hned tři tuzemské kryptoměnové projekty, které se dostaly do potíží.
První případ se týká EFK tokenu využitého na financování start-upu Refork, který vyrábí biologické rozložitelné příbory a brčka. V pozadí projektu je podnikatel Daniel Rudzan, obžalovaný z rozsáhlých daňových úniků při obchodech s pohonnými hmotami. Hodnota EFK tokenu je už druhým rokem téměř na nule a investoři ze svých peněz nemají nic. Samotný Refork pokračuje ve vršení prodělků, držitelé tokenů si stěžují na špatnou komunikaci.
Podobně jsou na tom aktuálně rovněž držitelé NED tokenů, s nimiž přišla britská firma NED New Era Development podnikatele Lukáše Mašlaně. Také v tomto případě se hodnota tokenů zhroutila. Firma neodpovídá na otázky investorů, společnost NED New Era Development navíc podle britského obchodního rejstříku zanikla.
Co je to token?
- Tokeny představují digitální obdobu dluhopisů. Vydavatelé tokenů slibují, že se s lidmi v budoucnu rozdělí například o výnosy a zisky z podnikání, které z tokenů financují. Držitelé tokenů nemají právo hlasovat na rozdíl od držitelů akcií na valné hromadě.
- Tokeny však na rozdíl od klasických dluhopisů nepodléhají žádnému dohledu či regulaci. Jsou to proto vysoce rizikové investice. Již dříve před riziky takovýchto investic varovaly Česká národní banka, Ministerstvo financí i Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).
- V Česku tokeny propagovala hlavně společnost Xixoio. Chtěla vytvořit digitální platformu, kam by si firmy chodily pro kapitál získávaný právě prodejem tokenů. Případ však skončil vyšetřováním ze strany NCOZ a obviněním představitelů Xixoia z podvodu. Ti však jakoukoliv vinu odmítají a tvrdí, že policie jen nepochopila obchodní model firmy.
- Financování prostřednictvím tokenů zvolila rovněž společnost Platon Life. Také představitele této firmy obvinila NCOZ kvůli podezření z podvodu. Zástupci Platon Life jakékoliv provinění odmítají.
- Tokeny pro financování svého byznysu se zemědělskou půdou využívá rovněž skupina Verdant APF. Redakce SZ Byznys popsala finanční problémy tohoto holdingu, jeho neprůhlednou firemní strukturu stejně jako nejasné pozadí peněženek Mitilena, které klienti Verdant APF využívají pro uložení tokenů.
Případ již vyšetřuje policie. Podnikatel Mašlaň je navíc vyšetřovaný v dalších investičních kauzách, v nichž za jeho společnostmi zůstaly stovky lidí původně nalákaných na atraktivní zhodnocení investic. V jednom z těchto případů byl již i obviněný.
Nejistota v současnosti obestírá rovněž držitele tokenů skupiny Verdant APF. Hodnota jejího tokenu nazvaného APF coin se od začátku března, kdy byla na vrcholu, propadla o 44 procent. Holding v současnosti čelí problémům se splácením dluhů. Skupina Verdant APF se profiluje jako investor do zemědělské půdy. Vydělává ale právě na prodeji tokenů.
Skupina Verdant APF má vazby na další kryptoměnový projekt Platon Life. V této kauze obvinila Národní centrála proti organizovanému zločinu kvůli podezření z podvodu čtyři osoby.
„V paragrafu, který máme, je uveden úmysl podvodu. A já se ptám, jaký ten úmysl podvodu byl? Do projektu jsem dal veškeré své peníze. Celou dobu jsem jednal v dobré víře a postupoval tak, jak jsem byl přesvědčený, že je to nejlepší pro firmu. Všechno jsem se snažil dělat po všech stránkách extrémně transparentně,“ hájí se spoluzakladatel Platon Life Daniel Tanner.
Také další původci problémových kryptoměnových projektů pocházejících z Česka se vesměs hájí tak, že neudělali nic špatného. Problémy svádí například na nepříznivé tržní podmínky nebo nepochopení obchodního modelu ze strany policie.
Podvod, nebo nesmysl
Podle odborníka na kryptoměny Josefa Tětka kopíruje situace s kryptoměnovými projekty v Česku dění ve světě.
„Všechny tokeny jsou buď podvody, nebo pomýlené projekty. Když to zjednoduším, všechno kromě bitcoinu je nesmysl. Je to podvod a snaha tahat z naivních lidí peníze. Buď je to cílený podvod, nebo tomu původci těchto projektů skutečně věří, ale dělají nesmyslné projekty,“ komentoval odborník na kryptoměny Josef Tětek.
Většinu kryptoměnových projektů v potížích spojuje fakt, že kupce těchto kryptoměn zajišťovala síť obchodníků a influencerů ze sociálních sítí. Ti často získávali klienty i mezi lidmi, kteří příliš zkušeností s investováním nemají. Například v kauze společnosti Glocin nabízející investice do kryptoměn se v současnosti snaží domoci svých peněz přes sedm tisíc lidí.
Společnost Xixoio podporovala před třemi lety prodej svých tokenů masivní reklamní kampaní i v televizi, a to v hlavních vysílacích časech. Také představitelé Xixoia jsou nyní obvinění kvůli podezření z podvodu.
V tuzemsku se však objevily i problémové kryptoměnové projekty, které nezískávaly kapitál od drobných investorů, ale od movitých podnikatelů - včetně známých jmen z byznysu. To byl případ společností podnikatele Vladimíra Vencálka. Jeho projekty okolo kryptoměny Callisto ale nedopadly dobře a Vencálkovy konflikty s investory nejsou dosud uzavřené.
Podle odborníka na kryptoměny Jakuba Jedlinského není množství problémových projektů českou zvláštností.
„Naopak bych řekl, že v Česku je vyšší množství velmi solidních projektů, které jsou na světové špičce. Ale to nijak nezlehčuje popsané hrozby. V Česku je řada lidí, kteří kryptu opravdu rozumí. Než dáte peníze do čehokoli jiného než bitcoinu, který si koupíte ve standardní zaběhlé, třeba české, směnárně, tak se prostě s někým z nich poraďte,“ podotkl Jedlinský.
„Pokud kupujete tokeny, pak se poraďte s odborníkem nebo právníkem. Token sám o sobě je jen zápis do blockchainu, nemá žádnou hodnotu. Může být spojen s nějakými právy, podobně jako třeba cenný papír, ale to musíte mít smluvně ošetřené, nestačí jen spoléhat na sliby obchodníka nebo webové stránky. Pokud ještě nemáte bitcoin a necítíte se zkušeně, pak vůbec žádné tokeny nekupujte, je to cesta akorát ke krachu a dluhům,“ uzavřel expert na kryptoměny.