Článek
Podmínky pro zapojení českých firem do stavby nové dukovanské elektrárny se začínají rýsovat. Z celé zakázky by si měli tuzemští subdodavatelé ukousnout alespoň 60 procent, ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček dokonce věří v ještě větší zapojení českých firem.
„Udělaly se různé úpravy smlouvy, které mimo jiné hovoří o tom, že české firmy musí být poptávány. Je tam i bezpečnostní aspekt, protože řada firem modernizuje a udržuje současné jaderné bloky, už má patřičné certifikace a zná zdejší prostředí, což jim dává určitou konkurenční výhodu,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).
Pokud ale budou mít Češi zájem o to podílet se na stavbě dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, musí se o svou účast nejprve poprat ve výběrovém řízení. Nyní se mohou registrovat u vítěze tendru, kterým je jihokorejská společnost KHNP. Ta doporučuje, aby to podniky učinily do letošního prosince.
Kompletní dodavatelský řetězec by chtěla KHNP sestavit do roku 2028, většinu smluv se subdodavateli se chystá uzavřít v roce 2027. Než tedy v roce 2029 započne samotná stavba, bude mít už o dodávkách jasno.
„Jde nám o to, aby české firmy dostaly možnost se těch výběrových řízení zúčastnit a aby výběrová řízení byla férová a byla nastavena tak, aby mohly firmy uspět, ale musí si to vysoutěžit,“ říká Petr Závodský, generální ředitel EDU II.
Od května je zasmluvněno 30 procent dodávek od českých firem. Mezi nimi je také plzeňská Doosan Škoda Power, která dodá turbínu a zajistí celou strojovnu, další komponenty dodá Škoda JS, na stavbě by se měl podílet i Metrostav. Spolupráci mají zajištěné i firmy I&C Energo, Nuvia nebo ZAT.
O dalším angažmá bude rozhodnuto v příštích letech. „KHNP si klade za cíl být více než jen dodavatelem jaderné elektrárny – chceme být českému průmyslu skutečným partnerem a umožnit mu společný růst. Vytvoření udržitelného dodavatelského řetězce v České republice je zásadní nejen pro tento společný rozvoj, ale také pro celkový úspěch projektu,“ uvedl generální ředitel KHNP Jooho Whang.
Během letošního a příštího roku má být hotova licenční dokumentace, v letech 2027 až 2029 má být vydáno stavební povolení a od roku 2028 mají probíhat přípravné práce. V roce 2029 se pak má začít stavět. První blok má být uveden do dvouletého zkušebního provozu v roce 2036, druhý o rok později.
Smlouvy s prvními subdodavateli, kteří se budou podílet na technické části elektrárny, na architektonických a stavebních pracích či na dodávkách do jaderné části, začne KHNP uzavírat v letech 2026 až 2028. Většinu kontraktů chce mít podepsanou v roce 2027.
„Uvědomujeme si, že registrace, a zvláště pak výběrová řízení nebudou jednoduchá. Jsme ale připraveni si vyhrnout rukávy a vrhnout se do práce. Věřím, že nejen u nás, ale i u spousty dalších českých firem jsou know-how a schopnosti jejich zaměstnanců na takové výši, že přísným nárokům budeme umět dostát. Už máme první informace a představu o tom, jak se bude postupovat, a můžeme tedy začít pracovat,“ uvedl Karel Bartuška ze společnosti I&C Energo
KHNP má na své subdodavatele určité požadavky. K dodávkám některých komponent potřebují firmy certifikaci, technické návrhy a cenu musí předložit před uzávěrkou nabídek. O jejich účasti pak rozhodne kvalifikované technické posouzení a nejnižší cena, která se vejde do rozpočtu KHNP.
Zájemce může investor vyškrtnout
O subdodavatelích však může rozhodovat také vlastník elektrárny, tedy společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II). Z nedávno zveřejněné smlouvy vyplývá, že KHNP musí seznam společností předložit investorovi ke schválení a ten má právo některého ze subdodavatelů vyškrtnout.
„Zásadním důvodem k tomu by bylo, kdyby vláda řekla, že některý ze subdodavatelů je bezpečnostní riziko. Na základě bezpečnostní výjimky bychom mohli subdodavatele vyloučit a chtěli bychom jeho náhradu,“ říká Závodský.
Zájmem vlastníka elektrárny je i to, aby se firmy mohly do budoucna účastnit na provozu a údržbě elektrárny. Preferovat konkrétní dodavatele však nemohou. „KHNP nám nabídla dodávku v nějakém čase a rozpočtu, takže je v jejím zájmu, aby ten rozpočet dodržel. Zároveň když budeme dělat výběrové řízení, musí být férové, úplně nemůže preferovat jednoho českého dodavatele,“ uvedl Závodský.

Reaktor pro Dukovany
Podle Závodského se české firmy mohou uplatnit nejvíce v sekundárním a terciálním okruhu, tedy ve strojovně a v oblasti chlazení, ale i dalších provozech elektrárny.
„Čím dál budeme od reaktoru, tím víc tam může být českých firem. Samozřejmě i na jaderném ostrově očekáváme, že se zapojí Škoda JS a další firmy, už i z toho důvodu, co jsem zmiňoval, jednak umí udělat některé komponenty, umí udělat montáž a do budoucna budeme potřebovat servis,“ popisuje šéf EDU II.
Naopak dodávky týkající se oblasti jaderného paliva podle něj budou obstarávat především zahraniční firmy. „České účasti bude minimum, pokud něco. Patice na jaderné palivo pro Temelín sice vyráběla Škoda JS, ale myslím si, že tohle je zrovna oblast, kde české firmy nebudou. Jinak si myslím, že víceméně ve všech částech se mohou zapojit, minimálně montáží, ale i výrobou komponentů,“ uvedl Závodský.
Češi by si ze zakázky měli ukrojit minimálně 60 procent. Tento podíl však nikde ve smlouvě ošeřený není, i když KHNP české straně slíbila, že jej dodrží.
„Je to tak silný závazek, který sice není napsán ve smlouvě, ale je všemi stranami brán jako jasný a zároveň vidíme, že se dělají velmi konkrétní kroky k tomu, aby byl naplněn. Nemám zatím žádný důvod pochybovat o tom, že by neměl být naplněn,“ říká Vlček.
Ve smlouvě konkrétní zapojení českého průmyslu ani být nemůže, protože by to mohlo být v rozporu s evropským právem. „Jsme na jednotném evropském trhu. Pro proexportně orientovanou ekonomiku, jako je Česká republika, by nebylo zdravé uzavírat trh. Jsme v otevřené soutěži,“ říká Vlček.
Podle Vlčka je důležité, aby ze strany KHNP byla neustálá aktivita vůči českým firmám. Stavět se však bude příští desetiletí a bude tedy na příštích vládách a ministrech průmyslu, aby dodržení slibu hlídaly.
„Musí být natolik razantní a důrazní jako my, aby bylo dosahováno patřičných požadavků, které od projektu očekáváme. To znamená včas, v dané kvalitě a s daným zapojením českého průmyslu,“ říká Vlček.
Podle Závodského jsou ve smlouvě mezi EDU II a KHNP dané pokuty za nedodržení harmonogramu a rozpočtu. Tato část je však pro veřejnost v registru smluv začerněna, neboť se jedná pro KHNP o citlivé informace.
Aktuálně vše běží podle plánu. V Dukovanech se už staví administrativní budova a v následujících dnech tam začne geologický průzkum. Dva bloky mají vyjít celkem na 407 miliard Kč, dalších 15 miliard Kč bude stát jaderné palivo.