Hlavní obsah

Slovensko má zásoby plynu na celou zimu, Češi naplnili tři čtvrtiny rezerv

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Zásobník plynu v Třanovicích.

Reklama

12. 7. 11:40

Slovensko má v zásobnících uskladněno dostatek zemního plynu na celou příští topnou sezonu, řekl dnes novinářům tamní ministr hospodářství Richard Sulík.

Článek

„Mohu oznámit, že Slovensko má plynu dostatek na celou příští topnou sezonu, tedy až do konce března 2023. Tento plyn se nachází ve slovenském vlastnictví a je fyzicky na Slovensku v zásobnících,“ oznámil ministr Richard Sulík.

Státní plynárny SPP už dříve začaly nakupovat také norský plyn a zkapalněný zemní plyn v zájmu snížení závislosti země na dodávkách suroviny z Ruska.

Ministr dodal, že za stávající situace nedojde k žádným omezením pro odběratele. „Plynu na Slovensku bude dostatek, Slovensko má druhé nejvyšší zásoby plynu v Evropě,“ uvedl.

Sulík řekl, že Slovensko má v zásobnících uskladněno množství plynu, které odpovídá 49 procentům roční spotřeby země. Podle ministra by země zvládla i případné zastavení dodávek suroviny z Ruska. Německo se obává, že po ukončení stávající údržby plynovodu Nord Stream 1, který vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a který je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do EU, plyn tímto potrubím kvůli sporu mezi Ruskem a Západem už nepoteče.

Podle generálního ředitele SPP Richarda Prokypčáka by se riziko ohledně zásobování odběratelů plynem na Slovensku zvýšilo pouze v případě selhání alternativních tras dovozu suroviny. „Jediné riziko je riziko solidarity. My stále počítáme s dodávkami z jihu i severu,“ řekl šéf SPP, které jsou největším dodavatelem plynu na Slovensku. Prokypčák dodal, že od října bude Slovensko odebírat plyn také z Itálie.

Česko ještě zásobníky nenaplnilo

V českých podzemních zásobnících byly koncem minulého týdne cca tři miliardy metrů krychlových plynu, tedy objem odpovídající 31,4 milionu terawatthodin (TWh), z toho ovšem pět milionů TWh patřilo slovenské polostátní firmě SPP Storage. V případě, že z Ruska už žádný plyn nepřijde, zásoby pokryjí obvyklou českou spotřebu do poloviny listopadu.

Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v pondělí uvedl, že české zásobníky plynu jsou nyní naplněné na 75 procent.

Slovensko v minulosti nakupovalo zemní plyn zejména z Ruska, který do země proudil hlavně plynovodem přes Ukrajinu. Nyní SPP hlásí krácení dodávek ruského plynu o 70 procent, už v červnu ruská plynárenská společnost Gazprom oznámila snížení dodávek plynu na Slovensko o polovinu oproti původnímu plánu.

Slovenské ministerstvo hospodářství spolu s SPP připravují opatření, na jehož základě domácnostem v příštím roce ceny zemního plynu plynu stoupnou méně než pro případ plného promítnutí tržních cen suroviny do regulovaných cen pro rodiny. Domácnosti budou moci podle staršího oznámení Sulíka uzavřít s SPP čtyřletý kontrakt, na jehož základě jim plyn v průběhu čtyř let zdraží dohromady o 76 procent, z toho o asi třetinu v roce 2023. Regulované ceny plynu pro domácnosti se na Slovensku mění zpravidla jednou ročně, rozhoduje o nich Energetický regulační úřad.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované