Hlavní obsah

Výborný: EU musí najít spravedlivé řešení pro ukrajinský zemědělský dovoz

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Ministr zemědělství Marek Výborný.

aktualizováno •

Podle ministra zemědělství Marka Výborného by měl návrh ohledně dovozu zemědělské produkce z Ukrajiny do Evropy respektovat to, že Ukrajina čelí ruské agresi. Věří, že Evropská komise najde po skončení výjimky přechodné řešení.

Článek

Evropská komise by ohledně dovozu zemědělské produkce z Ukrajiny měla předložit návrh, který je spravedlivý a který bude respektovat to, že Ukrajina čelí bezprecedentní ruské agresi, uvedl v pondělí v Bruselu český ministr zemědělství Marek Výborný.

Počátkem června skončí platnost roční výjimky týkající se cel pro ukrajinské dovozce zemědělských komodit. Deník Financial Times (FT) v této souvislosti informoval, že se EU chystá výrazně zvýšit cla na zemědělský dovoz z Ukrajiny. Kyjev ale již varoval, že cla ze strany EU poškodí ukrajinskou ekonomiku i důvěru v Unii.

V minulosti byla podle českého ministra problematická například otázka nadměrného dovozu ukrajinského obilí do Evropy, nyní už to ale problém nepředstavuje. „Ukrajině se podařilo obnovit koridory solidarity, což znamená, že se ukrajinské obilí v naprosté většině vyváží tam, kam před válkou, to znamená do afrických zemí a na Blízký východ,“ uvedl Výborný před dnešním jednáním unijních ministrů zemědělství.

„My vnímáme z hlediska situace na komoditních trzích v Evropě problematický cukr, drůbeží maso, ale o tom je potřeba jednat,“ dodal český ministr.

Evropská unie má s Ukrajinou uzavřenou dohodu o volném obchodu, ale v důsledku ruské invaze v roce 2022 zašla ještě dál a zrušila zbývající poplatky. Platnost opatření vyprší 6. června a Brusel je plánuje nahradit takzvanými přechodnými opatřeními na dobu, než obě strany aktualizují vzájemnou obchodní dohodu.

Podle diplomatických zdrojů ČTK ale tato přechodná opatření de facto znamenají návrat ke kvótám, které platily v předválečném období. I proto členské země tlačí na Evropskou komisi, aby s Ukrajinou co nejdříve vyjednala jinou dohodu, která bude pro Kyjev mnohem lepší. V ideálním případě chtějí, aby tato přechodná opatření vůbec nezačala platit a rovnou platila jiná dohoda, to se ale podle expertů nejspíš už vyjednat nestihne. Současná dohoda s Kyjevem vyprší ve čtvrtek 5. června.

Jaké budou během něj platit pro Ukrajinu podmínky ohledně dovozu zemědělské produkce do Evropy, zatím není jasné. „Věřím, že Evropská komise najde i na přechodné období nějaké řešení, které bude ve prospěch Ukrajiny,“ dodal Výborný s tím, že během dnešního dne má rovněž domluvené bilaterální jednání s ukrajinským ministrem zemědělství Vitalijem Kovalem.

Podle listu Financial Times přišlo rozhodnutí ukončit zvláštní obchodní vztahy mezi EU a Kyjevem, které bylo vždy prodlužováno o rok a díky němuž většina ukrajinského zboží přichází na unijní trh bez poplatků, z iniciativy Polska s cílem chránit zemědělce v sedmadvacítce.

Bezcelní režim se od roku 2022 vztahuje na ukrajinskou drůbež, pšenici a cukr. Většina tohoto zboží přes státy sedmadvacítky mířila do Afriky a Asie. Nicméně zemědělci i politici v Polsku, ve Francii i jiných zemích poukazovali na to, že zboží z Ukrajiny sráží ceny na jejich domácím trhu.

Ukrajinská vláda odhaduje, že pokud by se podmínky obchodu s EU vrátily do stavu před ruskou invazí, příjmy by jí ročně klesly o 3,5 miliardy eur (87,2 miliardy korun).

Doporučované