Hlavní obsah

Festival Pražské jaro zaznamenal zájem o zahajovací koncert

Foto: Vojtěch Veškrna, Seznam Zprávy

Pražské jaro v Rudolfinu.

Reklama

11. 11. 2020 20:21

Prodej vstupenek na festival Pražské jaro, který byl dnes zahájen prostřednictvím jeho webových stránek, je menší než v předchozích letech.

Článek

„Do odpoledních hodin se prodaly vstupenky v hodnotě téměř čtyř milionů korun, zatímco loni 12. prosince se jen za první hodinu od zahájení internetového předprodeje prodalo lístků za téměř pět milionů korun. V té době ještě kupující nevěděli, že se kvůli pandemii koronaviru festival uskuteční pouze on-line. Nejvíce lístků zájemci koupili na zahajovací koncert,“ řekl mluvčí Pražského jara Pavel Trojan.

„Na zahajovací koncert v tuto chvíli zbývá několik posledních desítek vstupenek,“ uvedl Trojan.

Na úvod 76. ročníku festivalu má 12. května v Obecním domě zaznít Smetanova Má vlast v podání Rozhlasového symfonického orchestru Berlín pod taktovkou Vladimira Jurowského. Dále se podle pořadatelů diváckému zájmu těší hostování Londýnského symfonického orchestru s dirigentem sirem Simonem Rattlem, koncert Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu v čele s Jakubem Hrůšou a česká premiéra Symfonie č. 12 Philipa Glasse, kterou na festivalu provede Filharmonie Brno pod taktovkou svého šéfdirigenta Dennise Russella Daviese.

Pražské jaro příští rok mezi 12. květnem a 3. červnem nabídne přes čtyři desítky koncertů a festivalových událostí. „Při zveřejnění programu jsme zdůrazňovali úlohu vize a naděje, které byly festivalu dány do vínku už při jeho založení, a více než kdy jindy jejich důležitost vnímáme i nyní. Výsledky prvních hodin prodeje vstupenek nám dávají tušit, že se diváci připojují k naší vizi a s nadějí vyhlížejí květen 2021, kdy se do Prahy sjedou nejlepší umělci klasické hudby z celého světa,“ uvedl ředitel Pražského jara Roman Bělor.

Prostřednictvím webu nebo v prodejní síti Pražského jara je k dispozici přes 30.000 vstupenek. Zatímco v minulých letech předprodej provázely problémy s přetíženými servery, v posledních letech systém fungoval bez větších obtíží. „Ještě před vypuknutím pandemie jsme se rozhodli posunout tradiční datum zahájení prodeje o měsíc dopředu a poskytnout tak zájemcům více času na výběr koncertů v předvánočním čase,“ podotkl mluvčí festivalu Trojan.

Místo plánovaných 53 koncertů se letos uskutečnilo 11 živě přenášených vystoupení, která v součtu dosáhla 1,3 milionu zhlédnutí v ČR a 53 zemích. Všem, kteří si vstupenky zakoupili na původně ohlášený program, bylo vstupné vráceno v plné výši. Byly refundovány vstupenky přibližně za 20 milionů korun, vstupenky v hodnotě dvou milionů korun se posluchači rozhodli Pražskému jaru darovat.

Na přibližně osmdesátimilionovém rozpočtu festivalu Pražské jaro se podílejí zejména Ministerstvo kultury a město Praha. Přibližně 40 procent dostává festival od sponzorů, 20 procent tvoří příjmy z prodeje vstupenek a podpora od mecenášů sdružených v klubu Přátel Pražského jara.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované