Hlavní obsah

Hurikán Florence i nadále devastuje východ Spojených států

Deště by na východě Spojených států měly vydržet ještě několik dní. (Video: Zuzana Lachnitová, AP)

 

Reklama

18. 9. 2018 11:50

Hurikán Florence sice zeslábl, obyvatele ale i nadále ohrožují vytrvalé deště, které způsobují záplavy. Mnoho domácností je navíc bez elektrického proudu kvůli strženému elektrickému vedení.

Článek

Hurikán Florence, který v pátek udeřil na východní pobřeží USA a v neděli zeslábl na tropickou depresi, si ve státech Virginie a Severní a Jižní Karolína vyžádal 32 lidských životů. Bouři, jež rovněž uvěznila stovky lidí v jejich domovech a na řadě míst přerušila dopravu i dodávky elektřiny, doprovázejí mimořádně silné lijáky. Především Severní Karolínu, ale i Západní Virginii a Virginii, přitom to nejhorší teprve čeká, v následujících dnech tam hrozí další mohutné záplavy.

Podle statistik americké Národní povětrnostní služby (NWS) spadlo do neděle na pobřeží Severní Karolíny 86 centimetrů vody. Půl milionu lidí je bez elektřiny, do krytů se uchýlilo hlavně v Severní Karolíně kolem 15 tisíc Američanů. Hladiny řek v postižené oblasti stále stoupají, některé toky dosahují výše kolem sedmi metrů.

Jen v Severní Karolíně se do pomoci obyvatelům zatopených oblastí zapojilo 1 000 specializovaných záchranářů, 36 vrtulníků a 200 lodí. Hlavní podporu poskytuje armáda, která na východ USA spěšně povolala více než třináct tisíc vojáků.

Úřady očekávají, že deště potrvají ještě tento týden a způsobí vylití řady vodních toků z břehů, a to nejen v Severní a Jižní Karolíně. V Severní Karolíně vyzvaly obyvatele, aby v tomto státě vůbec nevyráželi na cesty. Mnoho silnic a dálnic je neprůjezdných, přímořské město Wilmington je kvůli zaplaveným komunikacím odříznuté od okolí. Zásoby vody a potravin do města převážejí desítky speciálních vojenských automobilů.

Velké obavy podle agentury AP vzbuzuje poměrně hustá síť přehrad a vodních nádrží, jejichž hráze se mohou protrhnout. Ohroženo je téměř 1500 umělých vodních ploch, 185 z nich je ve zvlášť špatném stavu.

První odhady škod po hurikánu hovoří o deseti až šedesáti miliardách dolarů (219 miliard až 1,3 bilionu korun). Hrozí také ekologické škody způsobené přívaly vody, jež mohou vyplavit z průmyslových podniků, včetně chemických továren, toxické látky. Z postižených regionů jsou hlášeny první zatopené uhelné doly a živočišné farmy s nebezpečným odpadem.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované