Hlavní obsah

„Neraduj se, Ameriko.“ Islámský stát potvrdil smrt Bagdádího a jmenoval jeho nástupce

Foto: Reuters

Abú Bakr al-Bagdádí.

31. 10. 2019 17:10
aktualizováno • 31. 10. 2019 18:31

Smrt abú Bakr al-Bagdádího potvrdila agentura Amak, kterou kontroluje samozvaný Islámský stát (IS). Nástupcem vůdce IS, který o víkendu zemřel při útěku před americkými speciálními jednotkami, má být abú Ibráhím Hášimí Kurajší. Ve videonahrávce poslal Američanům vzkaz. „Neradujte se.“

Článek

Novým mluvčím IS je podle agentury AP abú Kurajší, který mluví na nahrávce a vyzývá na ní stoupence Islámského státu, aby přísahali věrnost novému chalífovi.

Na adresu Američanů vzkázal: „Neradujte se.” V audionahrávce teroristé rovněž potvrdili, že kromě Bagdádího je po smrti i mluvčí IS Hasan Muhádžir. O něm se nejprve uvažovalo jako o nástupci Bagdádího. Jako možného kandidáta ho zmínil americký prezident Donald Trump. Spekulovalo se i o Abdalláhu Kardášovi. Agentura Amak totiž už v srpnu informovala o jeho nominaci do funkce vůdce IS.

„Ó muslimové, ó mudžáhidíni, vojáci Islámského státu… Oplakáváme velitele věřících abú Bakra Bagdádího a oficiálního mluvčího IS abú Hasana Muhádžira, kteří byli v minulých dnech zabiti,” říká abú Kurajší.

Mluvčí na sedmiminutové nahrávce vyzývá k pomstě za Bagdádího smrt.

„Neraduj se, Ameriko. Přišel ten, který ti dá zapomenout na hrůzy (spáchané abú Bakrem Bagdádím) a na hořké rány… jejichž chuť se ti bude zdát sladká," vzkázal s poukazem na to, co způsobí nový vůdce Islámského státu Spojeným státům. Bagdádí vyhlásil v roce 2004 v iráckém Mosulu chalífát a ve své době ovládal území na severu Iráku a Sýrie se sedmi miliony obyvatel.

IS rovněž oznámil, že jeho konzultativní shromáždění už přísahalo věrnost abú Ibráhímovi Hášimímu Kurajšímu jako „veliteli věřících a novému chalífovi muslimů”.

Pentagon ve středu zveřejnil záběry pořízené při zásahu. Bagdádího tělo Američané shodili po identifikaci do moře. Generál Kenneth McKenzie, který velí americkým silám na Blízkém východě, v Perském zálivu a severní Africe (CENTCOM), řekl, že spolu s Bagdádím v tunelu zemřely dvě děti a ne tři, jak se uvádělo dříve. V Bagdádího domě zahynuli jeden muž a čtyři ženy, které na sobě měly vesty s výbušninami. Neupřesněný počet ozbrojenců byl zabit v odvetné palbě, když stříleli na americké vrtulníky.

Agentura Reuters upozornila, že jméno Bagdádího nástupce, jak ho dnes uvedl IS, nefiguruje na seznamu známých vůdců této organizace. Oslovila znalce problematiky Islámského státu Aymena al-Tamimiho z univerzity ve Swansea. Ten míní, že uváděné jméno je sice neznámé, ale že může jít o Hadždže Abdalláha, jehož americké ministerstvo zahraničí v minulosti označilo za možného Bagdádího nástupce. „Může to být někdo, koho známe, kdo jenom přijal nové jméno,” řekl Tamimi.

USA za pomoc při dopadení Hadždže Abdalláha vypsaly odměnu pěti milionů dolarů a příslušné oddělení ministerstva zahraničí ho označuje jako Amíra Muhammada Saída Abdar Rahmána Maulu, který v minulosti působil jako náboženský učenec v irácké odnoži Al-Káidy, z níž vznikl Islámský stát. Právě tomuto muži se připisuje značný podíl na únosech a vraždění příslušníků menšiny jezídů, jejichž domovem je sever Iráku.

Ve středu Pentagon zveřejnil první záběry z víkendového zásahu. Ministerstvo obrany USA zároveň varovalo, že by se teroristická organizace mohla pokusit o odvetný útok, s tím, že americká armáda je na to připravená.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené