Hlavní obsah

K brexitu dojde, ale může skončit krachem, přiznal britský ministr zahraničí Johnson

Foto: Shutterstock

Trumpovo „šílenství” má svou metodiku, brexit by vedl lépe, řekl Johnson na soukromé večeři s konzervativci.

Reklama

8. 6. 2018 14:29

Johnson na soukromé večeři také vyjádřil své rostoucí sympatie k americkému prezidentu Trumpovi. Ten by podle něj jednání o brexitu vedl lépe a dravěji než britská premiérka Mayová. Zlehčil také problém otevřené hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem.

Článek

Britský ministr zahraničí Boris Johnson připustil, že odchod země z Evropské unie by mohl nakonec skončit krachem. Na středeční soukromé večeři se skalními podporovateli brexitu z řad vládních konzervativců také přiznal rostoucí obdiv k americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který by prý vedl jednání s Bruselem o podmínkách odchodu z EU mnohem razantněji než samotní Britové. Johnsonovy výroky si tajně nahrál jeden z účastníků akce a předal je společenskému webu Buzzfeed.

Johnson prohlásil, že jednání spějí ke „chvíli pravdy” a do fáze, kdy Britové začnou být bojovnější. Brexit se podle něj ať tak, či onak uskuteční a bude nezvratný. Je tu ale riziko, že to nebude ten brexit, jaký by Britové chtěli.

„Musíte se smířit se skutečností, že to také může skončit krachem. Nechci, aby někdo během krachu panikařil. Žádnou paniku,” prohlásil Johnson, který ale zároveň vyjádřil přesvědčení, že všechno nakonec dobře dopadne.

Johnson se také přiznal, že stále více obdivuje Donalda Trumpa, protože věří, že jeho „šílenství” má svou metodiku. „Představte si, kdyby brexit dělal Trump. Šel by do toho zatraceně tvrdě. Všechno by se rozpadlo, nastal by všude chaos. Všichni by si mysleli, že se zbláznil. Jenže ono by to někam mohlo vést,” zdůraznil ministr před dvěma desítkami členů skupiny Conservative Way Forward (Konzervativní cesta vpřed), která tvrdí, že se k ní hlásí stovka poslanců Konzervativní strany.

Johnson obvinil vyjednavače EU, že jednají tvrdě jen proto, aby odradili další potenciální odpadlíky od snahy Unii opustit. Zlehčil také problém otevřené hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou, který komplikuje jednání o tom, zda Británie zůstane, či nezůstane členem celní unie. Rostoucí počet členů obou komor britského parlamentu si myslí, že ji Británie nebude moci opustit.

O stavu posledního kola brexitových vyjednávání mezi EU a Spojeným královstvím bude v průběhu dne na tiskové konferenci informovat unijní vyjednavač Michel Barnier.

Reklama

Související témata:

Doporučované