Hlavní obsah

Kdo sponzoruje kampaně: milionové dary dostala hlavně opozice

Foto: ČTK

Příspěvky na transparentní účty jsou dvojnásob důležité pro strany, které zatím nedostávají příspěvky za volební hlasy od státu.

Reklama

28. 9. 11:30

Analýza transparentních účtů přibližuje, od koho politické strany dostávají peníze na předvolební kampaň.

Článek

Každá politická strana nebo hnutí může podle zákona dostat od jednoho dárce tři miliony korun za jeden rok. Takové zastropování sponzorského příspěvku se může zdát nízké – výdaje za volební kampaň se u parlamentních stran pohybují v řádu desítek milionů.

Ve skutečnosti však strany na vysoké dary příliš nespoléhají. Z analýzy letošních příjmů na transparentních účtech, kterou provedly Seznam Zprávy s pomocí aplikace na prověřování firem Cribis, vyplývá, že strany sázejí hlavně na nižší odvody od svých vlastních členů.

Nejvíc to platí o stranách nynějšího vládního tábora. Příspěvky a dary od členů u nich tvoří naprostou většinu příjmů.

O hnutí ANO premiéra Andreje Babiše je známo, že má dokonce vnitřní předpis, který odvozuje výši ročního příspěvku podle zastávané funkce. Například eurokomisařka Věra Jourová tak v červenci poslala na účet hnutí stanovenou sumu 149 400 korun.

Pevně určené částky věnují do pokladny ANO i další funkcionáři. Směrnice se drží i šéf hnutí Babiš, který do pokladny odkázal předepsaných 69 400 korun jako předseda vlády. Ti, kteří zastávají více funkcí, platí adekvátně vyšší částky. Nebo prostě darují víc. Například Helena Válková, která je poslankyní a zároveň vládní zmocněnkyní pro lidská práva, v srpnu poslala hnutí 200 tisíc.

Dary od ostatních příznivců ANO tyto částky nepřevyšují. Například dopravní společnost ICOM transport věnovala hnutí částku zhruba 110 tisíc korun. Brněnský podnikatel Daniel Struž poslal ANO 120 tisíc korun, sám je ovšem zastupitelem za ANO v Jihomoravském kraji a v městské části Brno-Řečkovice.

Příspěvky od vlastních členů dominují také v koaliční ČSSD. Nejvyšší příspěvky se pohybují ve stovkách tisíc. Mezi nejštědřejší sponzory patří kandidát v Pardubickém kraji, bývalý poslanec Pavel Havíř, který v několika částkách poslal do stranické kasy 360 tisíc korun. Ministr kultury Lubomír Zaorálek poslal 200 tisíc korun, poslankyně Alena Gajdůšková 150 tisíc.

Podobně se o vlastní poslance opírá SPD. Stovkou tisíc přispěli například místopředseda Radim Fiala, Radek Koten nebo Jaroslav Foldyna. Z darů od podnikatelů byl vyšší srpnový příspěvek od spoluzakladatele firmy Bohemia Interactive Slavomíra Pavlíčka, jenž poslal 300 tisíc korun.

Nejštědřejší je 93letá dárkyně

U KSČM vystupuje z pomyslné řady půlmilionový dar od Olgy Machové. „Je to členka strany, která nám darovala větší částky i v minulosti,“ řekl Seznam Zprávám krajský tajemník strany v Praze Viktor Pázler. Podle výročních zpráv KSČM je této ženě 93 let, před minulými volbami v roce 2017 věnovala straně 600 tisíc korun.

Více než 340 tisíc poslal své partaji předseda Vojtěch Filip. Peníze nepoukázal najednou, ale v pravidelných měsíčních platbách. Pravidelné měsíční příspěvky odvádějí KSČM také její další poslanci.

Z dotací od vlastních členů do značné míry žijí také opoziční strany, mohou se ale opřít o větší přízeň podnikatelů.

Výběr největších sponzorů politických stran od začátku roku 2021
Dárce:Adresát:Částka v Kč:
Spolek pro podporu liberální demokracieSpolu, Piráti/STAN12,5 mil. (rozděleno po 2,5 mil., stejnou částku poslal spolek již loni)
Ivo ValentaTrikolóra, Soukromníci, Svobodní6,3 mil. (3 + 2,3 +1)
Capital Group Invest (Radomír Prus)Trikolóra3 mil.
ILV (Miloš Fürst)Přísaha3 mil.
Antonín FryčTrikolóra2,1 mil.
Blue Power - Energetické systémy (David Sochr)Přísaha2 mil.
Road to Interest (Jan Palaščák)Piráti/STAN2 mil. (1 + 1)
Jiří SuchánekPřísaha1,5 mil.
Jana RajchlováTrikolóra1,4 mil.
Petr ZimmermannODS1 mil.

Celkově nejštědřejšími politickými sponzory jsou podnikatelé z finanční skupiny Pale Fire Capital, kteří založili Spolek pro podporu liberální demokracie a od loňského prosince rozdělili už 25 milionů korun mezi jednotlivé strany volebních koalic Spolu a Piráti a Starostové.

U ODS se kromě toho řadí k největším sponzorům bývalý hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann, zakladatel společnosti Privamed, která vlastní několik nemocnic. Straně poslal v květnu rovný milion korun. I Zimmermann je ovšem členem strany.

Podnikatel ve zdravotnictví je na předních místech mezi sponzory také u KDU-ČSL. Částkou 900 tisíc lidovcům přispěl Sotirios Zavalianis, majitel nemocnic v Hořovicích a Berouně. Po 300 tisících poslaly straně Polabské mlékárny a brněnská stavební společnost Kaláb - invest.

Piráty podpořil před volbami jejich tradiční sponzor, podnikatel v energetice Jan Palaščák, který věnoval milion korun. Stejnou částku poslal i Starostům. Tři čtvrtě milionu poslala Pirátům kladenská firma Pentagon, která dováží výrobky pro laboratorní diagnostiku a centra asistované reprodukce.

Bez peněz od státu

Příspěvky na transparentní účty jsou dvojnásob důležité pro strany, které zatím nedostávají příspěvky za volební hlasy od státu. To je příklad hnutí Přísaha bývalého policejního velitele Roberta Šlachty, hnutí Trikolóra nebo Volný blok.

Právě Trikolóra se přitom může pochlubit nejvyššími sponzorskými dary ve srovnání s vlastními volebními preferencemi. Maximálně povolenou částku tři miliony korun dostala od společnosti Capital group invest. Více než třetinový podíl v této firmě má Radomír Prus, zakladatel a spoluvlastník Magna Energy Storage, která vyvíjí nový typ baterií podle patentu českého vědce Jana Procházky. Prus byl v minulosti obviněn z dotačních podvodů, bydlel několik let na Seychelách a letos byl nepravomocně odsouzen za podplácení.

Celkem tři miliony poslal Trikolóře také podnikatel v hazardu Ivo Valenta, který je historicky spojený se Stranou soukromníků, jež kandiduje spolu s Trikolórou. Ostatně Soukromníky Valenta letos také podpořil, a to částkou 2,3 milionu. Podobně poslal jeden milion také Svobodným ze stejného volebního uskupení.

Více než dva miliony věnoval Trikolóře krajský funkcionář Antonín Fryč, šéf společnost Warex, která vyrábí ocelové konstrukce a kontejnery. Trikoloru podpořili také další podnikatelé. Například jiný podnikatel v hazardu Richard Chlad, známý také jako automobilový závodník, daroval 100 tisíc.

Hnutí Přísaha věnovala nejvyšší dar tři miliony korun elektrotechnická firma ILV západočeského podnikatele Miloše Fürsta. Dva miliony dostala Přísaha od firmy Blue Power - Energetické systémy, která patří Davidu Sochrovi, bratrovi prvního místopředsedy hnutí Tomáše Sochra. Půldruhého milionu korun poslal podnikatel Jiří Suchánek.

Je třeba dodat, že pohled na stranické účty nemusí podávat kompletní informace o všech příjmech. Analytik Transparency International Milan Eibl upozorňuje na to, že praktické fungování transparentních účtů má mezery, které brání vyšší otevřenosti stranických financí.

„Ať už technologická omezení na straně bank, či nedostatek informací na straně dárce mají za výsledek, že se volič mnoho nedozví o příjmové struktuře v reálném čase. Většina dárců není identifikovatelných, a tak je třeba dost informací dohledávat či v horším případě domýšlet,“ uvedl Eibl.

Připomněl, že ucelený přehled dárců mohou strany sestavovat až po volbách, kdy je už na odhalení rizikových darů často pozdě. „Transparentní účty tak z pohledu příjmové stránky vytváří sice dojem otevřenosti, ale do skutečné informační hodnoty jim chybí notný kus cesty,“ dodal Eibl.

Transparency, jež dlouhodobě monitoruje předvolební kampaně, poskytla pro tuto analýzu souhrn transakcí z transparentních účtů. Sama také provedla analýzu výdajových účtů, kterou lze nalézt na https://www.transparentnivolby.cz/snemovna2021/.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované