Hlavní obsah

Koronavirus v číslech: Za pondělí potvrzeno 12 150 nových případů

Podívejte se na data popisující situaci v České republice.

Reklama

6. 1. 17:30
aktualizováno • 8:19

Počet testů, aktuálně nemocní, vyléčení, sedmidenní průměry a trendy. Podívejte se na aktuální, komplexní přehled Seznam Zpráv ke koronavirové epidemii.

Článek

Hodnota indexu PES se k úternímu ránu nacházela na 79 bodech. Začátkem ledna začal stát skóre počítat novým způsobem. Rozhodující už není poměr pozitivních testů, ale počet lidí, u kterých se koronavirus potvrdí až po jejich hospitalizaci.

Za pondělí přibylo v Česku celkem 12 150 nakažených.

Počet pacientů, kteří jsou momentálně s nemocí hospitalizováni, je 7 717 z toho 1 568 je v těžkém stavu.

V neděli bylo provedeno 33 044 PCR testů a 67 606 antigenních testů.

Koronavirus si v České republice vybral už přes 20 tisíc obětí. Aktuálně statistika uvádí 20 701 zemřelých, kterým byl diagnostikován covid-19.

Podívejte se na aktuální epidemickou situaci.

V článku najdete

- Denní pozitivní případy a klouzavý průměr.

- Aktuální případy.

- Počet testů denně.

- Procento pozitivních testů.

- Vyléčení.

- Úmrtí a jejich průměr.

Denní a kumulativní počet nových případů ale není jediný ukazatel vývoje situace. Graf níže ukazuje situaci z dlouhodobého hlediska na klouzavém průměru.

Klouzavý průměr

Klouzavý, sedmidenní průměr na grafu níže ukazuje vývoj pozitivních případů v čase, kdy každý den je vypočítán z průměru předchozích sedmi dní. Takový graf zohledňuje, že se objevují dny, které statisticky vybočují. Ukazuje hodnoty v delším časovém horizontu jen s minimálním ohledem na jednorázové rekordy.

Počet aktivních případů (neboli aktuálně nemocných) se vypočítává z pozitivně testovaných, od kterých se odečítají oběti a uzdravení.

Testování

Počet denně provedených testů v České republice vzrostl. Stoupá ale i procento pozitivních. Grafy níže ukazují počty pozitivních a negativních testů denně, jejich poměr, a také jak se tento poměr vyvíjí v klouzavém, sedmidenním průměru.

Od září se kvůli zapojení antigenních testů rozdělují výstupy testování do tří kategorií. Mezi těmi si můžete přepínat šipkami ve spodní části pod grafem klouzavého průměru.

Sedmidenní poměr pozitivních testů na grafu výš ukazuje, jak se v čase pohybuje průměrné zastoupení pozitivních testů v denním počtu. Tedy nehraje roli, kolik testů bylo provedeno, a jde pouze o poměr těch pozitivních. Na přelomu června a července se poměr krátkodobě zvýšil, protože testování bylo zacíleno na ohnisko v karvinských dolech OKD.

Vyléčených přibývá

Důležitou statistikou je i počet vyléčených. Grafy níže ukazují jejich denní a kumulativní počet a také poměr vyléčených z těch, kteří byli v daný den vedeni jako aktuálně pozitivní.

Kolik je hospitalizovaných

Jedna z nejdůležitějších statistik je podle Ministerstva zdravotnictví počet hospitalizovaných a jejich podíl v těžkém stavu. Dokud tyto počty rapidně nestoupají, nehrozí zahlcení zdravotnického systému.

Česko má navíc v EU nadprůměrný počet nemocničních lůžek v přepočtu na obyvatelstvo. Podle Eurostatu naše země disponuje 411 lůžky na 100 tisíc obyvatel, zatímco průměr EU dělá 372,2.

Počet úmrtí a statistická smrtnost

Grafy níže ukazují klouzavý průměr (stejně jako u počtu případů) všech úmrtí v souvislosti s infekcí covid-19. Stav klouzavého průměru tak ukazuje, kolik lidí denně v Česku podlehne nemoci v průměru.

Druhý graf ukazuje absolutní hodnoty úmrtí.

Údaje o smrtnosti se vždy vypočítávají ze známého počtu případů a známého počtu úmrtí. Smrtnost onemocnění covidem-19 v České republice se ale s časem mění, jak ukazuje graf níže.

Smrtnost se může měnit z více důvodů. Statisticky na ni má velký vliv počet testů, protože rychlé a početné testování navýší počet známých případů a tím může snížit číslo udávající smrtnost. Vliv na ni má ale také například medián věku nakažených osob. Tedy pokud se během určité doby nakazí mladí a zdraví lidé, smrtnost se v čase sníží, a naopak se může zvýšit, když virus zasáhne ohrožené skupiny, jako jsou například pečovatelské domy.

Na skutečnou smrtnost může mít dále vliv mnoho faktorů. Patří mezi ně například kapacity a úroveň zdravotnictví.

Jak vypadají kapacity zdravotnictví

Naplnění kapacit nemocnic patří mezi hrozby, které se v případě šířící se epidemie covidu-19 skloňují nejčastěji. Podívejte se, jaká je situace ve vašem kraji.

Data ÚZIS, která sjednotil a zveřejnil server Hlídač státu, ukazují procentuální vytíženosti nemocnic.

Sedmidenní průměr nových případů zobrazený v článku výš ukazuje, že momentálně přibývá v České republice přes 10 tisíc pozitivně testovaných případů denně. Podle dalších dostupných dat je pak nutné hospitalizovat až několik procent z nich. Již od začátku epidemie proto panují obavy, zda příliš rychlý přírůstek pacientů nezahltí kapacity zdravotnictví.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené