Hlavní obsah

Stávka hostinských. V první den EET zůstanou desítky hospod i prodejen zavřené

Některé hospody ve čtvrtek kvůli protestu proti EET na několik hodin zavřou.

 

Reklama

28. 11. 2016 14:42

Chystá se masivní protest proti vládnímu projektu elektronické evidence tržeb. Vyvrcholí sobotní demonstrací.

Článek

Desítky provozoven, hostinců, pekáren i dalších služeb se dosud přihlásily k masivnímu protestu, který proti elektronické evidenci tržeb zorganizovala Asociace podnikatelů a manažerů.

Na seznamu, který asociace uvádí jako výčet prodejen, jež zůstanou v první den povinné EET uzavřené, je například rozsáhlá síť pekáren firmy Šumava Group, která uzavře všech 150 provozoven na jednu hodinu, dále úklidová firma z Mostu, cykloservis z Jičína, pohřebnictví Josef Matoušek ze Světlé nad Sázavou nebo například kavárna Jankl z Pacova.

Firmy, které se k protestu připojí, jsou z celé republiky. Jsou mezi nimi i ty, pro které elektronická evidence tržby nebude povinná hned od čtvrtka 1. prosince (ta se totiž zatím týká jen restaurací a hotelů), ale i ty, které se k EET připojí v dalších etapách.

Podle zjištění Seznam Zprávy ve čtvrtek zůstane zavřena alespoň část dne řada restaurací. Většina z nich otevře později, až v průběhu čtvrtečního odpoledne.

,,Bude to vypadat tak, že přes obědy zavřeme. Týká se to doby od 11 do 15 hodin. Připraveni na EET částečně jsme, jsou k tomu potřeba ještě nějaké úkoly, DPH změnit, ceny změnit. Takže k tomu tento čas využijeme. Uklidíme třeba hospodu, sedět nebudeme,” řekl Seznam Zprávám manažer restaurace na pražském Andělu IL Nostro Tomáš Jáchym.

Protest vyvrcholí demonstrací v centru Prahy na Václavském náměstí. Organizátoři ji nazvali Za pět minut dvanáct! a svolali ji na sobotu 3. prosince.

Poslední kapka jménem EET: Našli jsme vesnické hospody, které končí:

Některé firmy už dopředu informovaly své zákazníky, že je ve čtvrtek čeká jiná otevírací doba. „V souvislosti s touto událostí (start EET - pozn. red.) se připojíme k akci Asociace podnikatelů a manažerů. Budeme alespoň symbolicky mít zavřeno od 11 h do 13 h, čímž chceme podpořit akci, která upozorňuje na stále větší ořezávání svobod nejen podnikatelů a živnostníků, ale všech občanů a rovněž se staví proti rozpoutávání „třídního boje“ jedněch občanů proti druhým," píše na svých stránkách brněnská firma BM Data.

Cedule, kterou jednotně vyvěsí provozovny, které se ve čtvrtek připojí k protestu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované