Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Čtete ukázku z newsletteru Kauzy Seznam Zpráv, ve kterém každý týden reportéři z našeho investigativního týmu shrnují podrobnosti a zákulisí nových kauz z vysoké politiky i byznysu. Pokud vás newsletter zaujme, přihlaste se k odběru!
„Klasická okurková sezóna. Seznam Zprávy, Radek Nohl (kdo také jiný) a Rittigův osobní policajt Nevtípil,“ napsal v jednom z příspěvků na síti X profil Jsem zděšena!, za nímž se podle dřívějších zpráv (například webu Page not found) skrývá zbrojař a babišovec Petr Markvart.
„Aktivistické prase Nohl velebí zkorumpovaného Rittigova policajta Nevtípila. To fakt nevymyslíš,“ pokračoval v palbě a ve stejné oktávě se přidávali i další více či méně známí sympatizanti a obránci Andreje Babiše.
Všichni svorně pomíjeli důvod rozhovoru. A sice, že Vrchní soud v Praze týden předtím vrátil kauzu Čapí hnízdo k soudu nižší instance se závazným pokynem, který jsme podrobně rozebírali například zde.
Kolega Radek Nohl v tu chvíli požádal o rozhovor někdejšího vyšetřovatele Pavla Nevtípila, aby rozsudek okomentoval. Svého času byl jedním z nejsledovanějších řadových kriminalistů. Jeho fotografie, na níž se státním zástupcem Jaroslavem Šarochem nakráčel do Poslanecké sněmovny, patří k symbolům celé kauzy.
Nevtípil nadto u policie skončil ve stejný den, co odeslal trestní spis k posouzení dozorujícímu žalobci. I to bylo v tu dobu námětem pro mnohé spekulace: Proč skončil tak náhle? Nečelil tlakům nadřízených? Anebo snad politiků? Tehdy na to odpovídat nechtěl.
Takže žádná okurková sezona, ale přirozená reakce na nanejvýš aktuální a sledovaný soudní verdikt, který opět ovlivní sněmovní volby (komentátor Martin Čaban spočítal, že už třetí) či se jich alespoň dotkne.
Radek Nohl uháněl Nevtípila od ledna 2023, kde jej s nabídkou rozhovoru oslovil poprvé. S jistou zdrženlivostí tentokrát expolicista vyhověl, byť si vymínil korespondenční formu. A s velkou pravděpodobností mu jazyk rozvázal fakt, že vrchní soudkyně Eva Brázdilová v rozsudku pochválila jeho práci a nepřímo mu dala za pravdu (směr vyšetřování změnil až žalobce Šaroch).
„Naprosto odmítám, že by stíhání bylo účelové nebo politicky motivované. Tato tvrzení vnímám právě jako účelová ve snaze změnit pohled veřejnosti na danou kauzu,“ říká mimo jiné v rozhovoru Nevtípil a odpovídá i na další výtky. Třeba o jeho údajné vazbě na lidi z týmu politického kmotra Ivo Rittiga.
Ze samotného rozhovoru se nicméně dá odtušit, že se i tak drží při zdi a mezi řádky prosvítá víc, než co je skutečně řečeno bez obalu. A to je podle všeho hlavní kámen úrazu. Vadí spíš to, co neříká.
Celá ta dělostřelecká příprava v diskuzích je jaksi preventivní – má nejspíš Nevtípila odradit od toho, aby veřejně mluvil v budoucnu. Nedej bože, že by podobné chutě měl, až padne pravomocný verdikt a on už nebude muset kličkovat v mantinelech zákonné mlčenlivosti.
Možná že bychom se dozvěděli ještě víc. Víc, než by některým bylo milo.
Co jsme také napsali
Blbci, vesničani a boháč. Kolega Janek Kroupa nekončí s popisem systému „Arifovič“. Stopy brněnského podnikatele Albina Arifoviče, který je na útěku před úřady, se objevují i v letitém sporu o bioplynovou stanici u Velkého Karlova. Na získaných nahrávkách sám Arifovič líčí plán, jak na něm vydělat, jak obelhat vesničany i jednoho konkrétního boháče: „Děláme z nich blbce.“
Fialův a Babišův striptýz. Již zmiňovaný kolega Radek Nohl tak jako každý rok začal pitvat majetková přiznání politiků. Všiml si například, že premiér Petr Fiala (ODS) vydělal na dluhopisech přes 137 tisíc korun. Je to o dost víc, než když investoval do Podnikatelské družstevní záložny. To mu vyneslo 256 korun a bolestivý politický skandál k tomu. V letošním majetkovém striptýzu Andreje Babiše zase zaujal dar ve výši 2,2 milionu korun, který mu poslala manželka Monika, s níž už ale nějaký ten pátek nežije. Proč ty peníze poslala, ale ani jeden z nich nevysvětlil.
Dotační podvodník na ministerstvu. Tandem Adéla Jelínková a Lukáš Valášek upozornil na pochybnou „akvizici“ na Ministerstvu životního prostředí. Na pomoc s miliardovými dotačními programy vybral úřad společnost, jejíž majitel je pravomocně odsouzený za dotační podvod. Pro úředníky má pořádat veřejné zakázky i radit jim.
Dozimetr se vrací. Reportér Radek Nohl (kdo také jiný) zjistil, že padl trest v jedné z bočních větví kauzy Dozimetr, spojované především s hnutím STAN. Soud schválil dohodu o vině a trestu uzavřenou mezi žalobcem a podnikatelem Jindřichem Špringlem. On a jeho firma Analogia mají zaplatit peněžitý trest v celkové výši osmi milionů.
Trest pro exposlance ODS. Stejný autor v tomto týdnu také popsal, že v rozsáhlé kauze kolem rozdělování evropských dotací na severozápadě Čech padl u ústeckého krajského soudu nový verdikt. Bývalý hejtman a poslanec ODS Jiří Šulc dostal za zneužití pravomoci čtyři roky vězení, peněžitý trest a zákaz činnosti.
Příběh opravdového… vraha. Kolegyně Kristina Ciroková přinesla strhující příběh muže, který jako důstojník StB bojoval s vnitřním nepřítelem (honil například umělce Milana Knížáka či kameramana Miroslava Ondříčka), po sametové revoluci se angažoval v komunální politice a posledních šest let svázal s hnutím ANO. Politickou kariéru pětasedmdesátiletého Jiřího Chmelarčíka ukončil až incident, kdy podle soudu kvůli banálnímu sporu zavraždil muže. Zákeřně ho probodl čepelí skrytou ve vycházkové holi. Nyní má jít na 12 let do vězení.
Pokud vás týdenní report toho nejdůležitějšího z naší investigativní dílny zaujal, určitě se přihlaste k odběru a newsletter také doporučte svým známým. Příští neděli se na vás opět těšíme u dalšího vydání!