Hlavní obsah

Několik dětí se úmyslně pořezalo při internetové hře Modrá velryba, hlásí policie

Duel o Modré velrybě.

 

Reklama

21. 4. 2017 12:12

Duel argumentů o Modré velrybě. Hosty Seznam Zpráv byli Martin Kožíšek, expert na internetovou bezpečnost, a policista Radek Nezbeda z Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Článek

Je Modrá velryba internetovou hrou, která vede děti k sebevraždám nebo sebepoškozování?

Anebo vlastně vůbec neexistuje, jak naznačil manažer pro internetovou bezpečnost firmy Seznam.cz Martin Kožíšek?

Policie vydala ve čtvrtek prohlášení, v němž říká, že eviduje několik případů, kdy se uživatelé Facebooku a Instagramu úmyslně pořezali, když plnili úkoly ve hře Modrá velryba. „V jednom případě po splnění tohoto úkolu mělo být dokonce od tzv. kurátora požadováno zaslání obnažených fotografií nezletilé osoby," sdělila mluvčí policie Ivana Nguyenová. „Odmítáme tedy tvrzení, že Policie ČR šíří hoax," doplnila.

Hra, či marketing?

Za hoaxy jsou označovány klamné zprávy šířené elektronicky, například jako řetězový e-mail, a často varující před nějakým nebezpečím.

Podle Kožíška a vedoucího projektu E-bezpečí z Univerzity Palackého v Olomouci Kamila Kopeckého byla Modrá velryba ve skutečnosti marketingový tah, který měl přitáhnout nové uživatele do konkrétních skupin na sociálních sítích.

Modrá velryba není organizovanou hrou, ale výzvou kolující po internetu, jež obsahuje seznam úkolů, včetně sebevraždy. Podle Kopeckého se neprokázalo spojení Modré velryby se skutečnými případy sebevražd dětí, zmiňované ve zprávách o hře, které se dostaly do Evropy prostřednictvím ruských portálů.

Nebezpečné sdílení

Informaci o sebevraždách spojených s Modrou velrybou zopakovala minulý týden i česká policie. Policisté dokonce sdělili, že prověřují, zda s touto hrou mají spojitost podezřelá úmrtí dětí z poslední doby.

Přesto se podle odborníků jedná o závažný fenomén ohrožující děti a mládež. Po rozšíření zpráv o hře totiž začaly vznikat na síti skupiny, v nichž děti sdílejí informace, snímky a videa o sebevraždách a poškozování. Děti pak mohou také napodobovat to, co šíří. Spolek Linka bezpečí varoval na svém webu, že zvýšená mediální pozornost může zvýšit počet dětí a mladých lidí, kteří budou chtít činy spojované v médiích s Modrou velrybou napodobit.

Duel mezi Martinem Kožíškem, expertem na internetovou bezpečnost Seznam.cz, a Radkem Nezbedou, vedoucím odboru kybernetické kriminality Národní centrály proti organizovanému zločinu, najdete nahoře ve videu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované