Hlavní obsah

Nová tramvajová trať povede od Vinohradské přes magistrálu k hlavnímu nádraží

Zastupitelé volili z několika variant, kudy mohla nová tramvajová trať vést.

Reklama

16. 4. 2020 15:53

Tramvaje z pražské Vinohradské třídy pojedou v budoucnu od Národního muzea ke Státní opeře přes magistrálu a dále k hlavnímu nádraží a do Bolzanovy.

Článek

Trasu ve čtvrtek schválili pražští zastupitelé. Svým rozhodnutím variantu zařadili do návrhu změny územního plánu nutné pro stavbu trati. Kdy koleje k nádraží povedou, není nyní jasné. Praha kromě této trasy chystá prodloužení trati z Vinohradské na Václavské náměstí.

„Tak, jak je trasa navržena, dává smysl z hlediska tramvajové sítě a nádraží a je to kompromis pro budoucí podobu parku,“ řekl na jednání zastupitelů náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha sobě).

Tramvaje se vrátí i na Václavské náměstí.

Institut plánování a rozvoje v minulosti připravil několik variant vedení trasy. Nakonec vybral spolu s magistrátem trasu kolem Státní opery, odkud měla původně vést přes magistrálu a park ve Vrchlického sadech. Památkářům se to ale nelíbilo a Ministerstvo kultury sady označilo za významný promenádní park. Nově tak bylo rozhodnuto, že před budovu nádraží zamíří z Washingtonovy ulice. Právě tuto upravenou variantu zastupitelé schválili.

V diskusi se zastupitel a starosta Běchovic Ondřej Martan (ODS) dotazoval, zda trať splní hlukové limity a jestli tramvaje projedou ostrým obloukem k nádraží po překonání magistrály. Scheinherr řekl, že byl problém hluku řešen s odborníky a trať splní všechny limity. Stejně tak prý nebude problém ani s projetím oblouku. „V Praze máme i ostřejší,“ řekl.

Podívejte se, jak se změní Václavské nádraží.

Kdy by mohla být trasa postavena, zatím není jasné. Město nyní zpracovává změnu územního plánu, neboť území před nádražím je v něm vedeno jako park. Změnu musí v budoucnu projednat a schválit mimo jiné pražští radní a zastupitelé. Dopravní podnik navíc musí vybudovat napojení trati z Vinohradské na nově položené koleje mezi budovou Národního muzea a bývalým Federálním shromážděním.

Současné vedení hlavního města chce rovněž stavět trať z Vinohradské třídy přes Václavské náměstí a napojit ji na koleje spojující Vodičkovu a Jindřišskou ulici. Pro tuto stavbu nepotřebuje změnu územního plánu. Musí ale kromě stavby samotné trati vyměnit desky pod vozovkou u stanice metra A Muzeum. Stavba by měla začít v roce 2022.

Reklama

Doporučované