Hlavní obsah

Nová zjištění o zákulisní válce Rangers a Slavie: začalo to už v Praze

Foto: Profimedia.cz, Seznam Zprávy

Steven Gerrard naznačil už v Praze, že své pověsti fotbalového gentlemana zdaleka ne vždy dostojí.

Reklama

23. 3. 12:00
Článek

Otevřený konflikt, který se mezi Rangers a Slavií rozhořel v Glasgow, měl svou předehru už před prvním utkáním obou týmů v Praze. Skotové se už v Edenu nechovali jako gentlemani, musel zasáhnout i šéf Slavie Jaroslav Tvrdík.

Zápas Rangers–Slavia bude ještě hodně dlouho rezonovat. Jak v Británii, kde tamní média akcentují údajnou rasistickou provokaci Ondřeje Kúdely, tak v Česku, kde se vedle tajemného dialogu mezi Kúdelou a protihráčem Kamarou řeší i brutální hra skotského týmu. S důrazem na likvidační faul, po kterém brankář Ondřej Kolář musel střídat s naštípnutou lebkou a otřesem mozku.

Ze všech stran probrali divoký zápas Evropské ligy i protagonisté podcastu Angličan. Tentokrát do něj Jiří Hošek přizval kolegy Karla Tvaroha a Luďka Mádla. A na přetřes přišla i zcela nová zjištění. S odkazem na zdroje ze slávistického vedení uvedl Jiří Hošek, že Rangers se chovali poněkud nestandardně už v Praze.

Jejich arogantní chování se projevilo už bezprostředně po prvním utkání, kdy Skotové ještě dávno po uplynutí doby vymezené pro jejich pozápasový výklus setrvávali na hrací ploše stadionu v Edenu. A jejich aktivity tam snižovaly kvalitu trávníku. „Když je o odchod z hrací plochy požádal slávistický trenér Jindřich Trpišovský, Skotové ho absolutně ignorovali. Do věci se musel vložit Jaroslav Tvrdík a coby šéf domácího klubu hlasitě Rangers z trávníku vykázat,“ informuje Jiří Hošek.

Trenér Steven Gerrard se podle jeho zjištění vůbec nechoval jako sympatický gentleman, jak ho fotbaloví fanoušci znají, ale právě naopak. „Když za ním několik členů vedení Slavie přátelsky přišlo s tím, jestli by jim nepodepsal svou životopisnou knihu, odmítl jim vyhovět,“ doplňuje Hošek. Celkově se tedy prý už v Praze Rangers chovali arogantně a nevstřícně.

Odveta na Ibrox Stadium nabídla ze strany domácího celku nevídaně brutální hru. „Jednoznačně to musela být úmyslná taktika,“ potvrdil ze své zkušenosti Karel Tvaroh, obránce sparťanského béčka, který v rámci studia působil na britských ostrovech několik let v tamních nižších soutěžích. Luděk Mádl předestřel obavu, zda zranění gólmana Ondřeje Koláře coby důsledek brutálního faulu čerstvého náhradníka skotského týmu Roofeho nemohlo také zapadat do temnějších stránek taktického rejstříku.

„Roofe velmi dobře věděl, co dělá. Až mě mrazilo z toho, jak se pak ještě po tom kopu na Koláře zkoumavě podíval,“ řekl Karel Tvaroh a připustil, že snaha zranit soupeře není v nižších anglických soutěžích nijak výjimečná: „Jak má někdo viditelný tejp, už po něm jdou. Proto tam také skoro nikdo netejpuje. Slyšel jsem i trenéra, jak řve přes celé hřiště: Tref ho na koleno! Ale v životě by mě nenapadlo, že bych někdy něco takového viděl na úrovni profesionálního fotbalu.“

Dalším tématem podcastu pak byla slova, která Ondřej Kúdela sdělil protihráči Glenu Kamarovi. Podle hráče skotského týmu mělo jít o rasistickou poznámku, Kúdela to odmítá.

„Britská společnost je na jakýkoli projev rasismu mimořádně citlivá a vychází se z toho, že když černošský fotbalista prohlásí, že se stal terčem rasového útoku, není důvod mu nevěřit,“ shodli se Jiří Hošek s Karlem Tvarohem. „Nastavení společnosti je tam jiné než tady. V Británii už se někdy stává i to, že je rasismus použit jako zastírací prostředek,“ podotkl Tvaroh.

Drama na Ibroxu ve čtvrtek večer po utkání pokračovalo pokusem o usmiřovací schůzku, která však skončila fiaskem. Podle slávistů zakryli domácí pořadatelé za pomoci rozlišovacích dresů kamery snímající chodbu. Následně se odněkud přihnal Glen Kamara, udeřil Kúdelu pěstí do obličeje. A zase zmizel.

To vše podle všeho před očima bezpečnostního ředitele UEFA, který byl utkání v Glasgow přítomen. A incident měl vidět, stejně jako delegát utkání. Právě na jejich reportech i na zprávě rozhodčího bude hodně záležet, jak si s komplikovaným případem utkání Rangers–Slavia poradí disciplinární komise UEFA.

Jakkoli jsou mnohé záležitosti spojené se zápasem sporné, image Slavie na britských ostrovech je nyní v žalostném stavu. A další poškození reputace přišlo poté, co skupina příznivců Slavie publikovala na Instagramu v reakci na dění v Glasgow skupinovou fotografii zakuklenců s otevřeně rasistickým transparentem.

Aktéři Angličana v této souvislosti připomněli i hnutí Black Lives Matter a určitý posun v jeho podpoře ze strany hráčů. Třeba Wilfried Zaha z Crystal Palace už nechce před zápasy poklekat na koleno, protože podle něj jde nyní už jen o vyprázdněné gesto. Rád by ho posunul dál – apeluje například na sociální sítě, aby dohledávaly autory rasistického obsahu a sankcionovaly je.

Řeč se nemohla nestočit ani k derby mezi West Hamem s českou dvojicí Coufal–Souček a Arsenalem, který dokázal stáhnout tříbrankové manko. A své tentokrát od svého příznivce Jiřího Hoška schytal i Tottenham za vypadnutí z Evropské ligy na hřišti Dinama Záhřeb. Celou epizodu podcastu si pusťte v přehrávači v úvodu článku.

Angličan

Fotbalový podcast Jiřího Hoška (@hosekj) a jeho přátel výhradně o Premier League. S pravidelnými hosty Luďkem Mádlem, Karlem Häringem, Jaromírem Bosákem, Jindřichem Šídlem a dalšími.

Od fanoušků, kteří si bez anglické ligy nedovedou představit víkend, pro fanoušky. Pozor, ve studiu se za žádných okolností nesmí sejít dva fans stejného klubu! Každé úterý na Seznam Zprávách, na Spotify, v Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady, ostatní podcasty Seznam Zpráv tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište na twitterový účet @PodcastAnglican nebo přímo autorovi Angličana Jiřímu Hoškovi na e-mail jiri.hosek@sz.cz.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované