Hlavní obsah

Obama vyzval Američany, aby dali Trumpovi šanci

 

Reklama

15. 11. 2016 7:31

Pro nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa bude důležité, aby po své bojovné kampani vyslal signály jednoty. Řekl to na dnešní tiskové konferenci dosluhující prezident Barack Obama a vyzval Američany, aby dali budoucímu prezidentovi nějaký čas zvyknout si na nové odpovědnosti, které mu prezidentský úřad přináší.

Článek

Obama prohlásil, že Spojené státy zůstanou nepostradatelnou světovou mocností a že mu Trump řekl, že bude plnit závazky vůči NATO. O svém následníkovi a dlouhodobém politickém nepříteli tak řekl, že je „upřímný" v tom, že chce být prezidentem všech Američanů.

Minulý týden na soukromém setkání s Trumpem v Oválné pracovně Obama podle svých slov řekl budoucímu prezidentovi, že kvůli hořkosti a divokosti jeho kampaně je opravdu důležité, aby se pokusil vyslat signály jednoty a oslovil menšiny, ženy a další, které znepokojila jeho kampaň.

Ve svém projevu ostře odmítl kritiku Trumpa a snažil se uklidnit nejistotu doma i v zahraničí po předvolební kampani, jejíž součástí bylo obvinění z rasismu, sexismu a další útočná rétorika a otázky Trumpa na platnost bezpečnostních vztahů s Evropou a Asií.

Obama vystoupil na tiskové konferenci v Bílém domě před odletem na svou poslední zahraniční návštěvu ve funkci prezidenta. Čeká ho cesta do Řecka, Německa a Peru.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované