Hlavní obsah
Online

Vláda vyhlásila v Česku karanténu. Lidé mohou jen do práce nebo na nákup

Tisková konference vlády k uvalení Česka do karantény kvůli koronaviru. (Video: ČTK, ČTK)

Reklama

15. 3. 8:59
aktualizováno • 16. 3. 0:27

Od pondělí začalo v Česku nově platit omezení pohybu osob, které v neděli v noci vyhlásila vláda. Od soboty také platí zákaz prodeje ve většině obchodů. V zemi je podle posledních údajů nakaženo 293 lidí.

Článek

Vláda uvalila Česko do karantény. Podle usnesení karanténa v Česku platí od pondělí 16. 3. do 24. 3. 6:00. Zákaz volného pohybu se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení.

Lidé a firmy budou moci odevzdat daňové přiznání o tři měsíce později bez sankce, tedy do 1. července. Finanční správa nebude udělovat pokuty za pozdní odevzdání kontrolního hlášení a finanční a celní správa nebude po květnovém startu 3. a 4. vlny elektronické evidence tržeb (EET) tři měsíce dávat pokuty za opožděnou registraci k EET a bude plnit jen poradní funkci. Vyplývá to z hlavních opatření tzv. liberačního balíčku ministerstva financí, který dnes schválila vláda.

V neděli stoupl počet nakažených na 293, což je dosud nejvíc případů za jeden den. V ČR se objevily první potvrzené případy nákazy koronavirem 1. března. Doposud byl nejrychlejší nárůst v sobotu.

Na nákazu koronavirem zatím nikdo nezemřel, stav dvou pacientů je podle informací z nedělního odpoledne vážný. Jde o dva taxikáře, jeden leží ve Všeobecné fakultní nemocnici a je připojen na mimotělní oběh, druhý je hospitalizovaný na Bulovce, má zavedenou plicní ventilaci.

Mezi infikovanými jsou po neděli další zdravotníci: lékařka z polikliniky ve Strakonicích a už druhý lékař z oddělení ARO v Nemocnici Břeclav. Potvrzená nákaza u jednoho z pacientů na interním oddělení v nemocnici ve Šternberku na Olomoucku poslala do karantény 31 tamních zdravotníků.

 • Co vládní rozhodnutí ruší, zakazuje nebo nově povoluje

  – Vláda ukládá pracovní povinnost žákům a studentům 5. a 6. ročníků lékařských vysokých škol a nelékařským zdravotnickým pracovníkům (sestry, záchranáři atd.) na středních školách. Jako posily je potřebují krajské hygienické stanice, záchranné služby a nemocnice.

  – Všichni zdravotníci, lékaři, farmaceuti a další nelékařské profese mají zákaz čerpání dovolené po dobu nouzového stavu.

  – Ministerstvo financí promine veškeré pokuty za pozdní podání daňového přiznání či kontrolního hlášení, posouvá se termín pro daňová přiznání na 1. 7.

  – Novou vlnu EET ministerstvo neodsune, ale nebude neplnění povinností sankcionovat.

  – Na pomoc policii je povolána armáda a celní správa.

  – Úřady musí omezit úřední hodiny maximálně na 3 hodiny v pondělí a ve středu.

  – Stát dočasně znovuzavedl ochranu státní hranice s Německem a Rakouskem v období od 16. 3. do 4. 4.

  – Hejtmani a primátor hlavního města Prahy jsou povinni určit školu pro péči o děti ve věku 3 až 10 let, jejichž rodiče jsou zaměstnanci bezpečnostních sborů, zdravotnických služeb či orgánů ochrany zdraví.

  – Mateřské školky mohou pečovat maximálně o patnáctičlenné skupiny dětí.

  – Ruší se doplňující senátní volby na Teplicku.

 • Ve vlacích se nebudou prodávat jízdenky

  Ministr dopravy Karel Havlíček také uvedl, že lidé si nemusejí kupovat jízdenky ve vlacích Českých drah, pokud je nebudou mít, budou smět dojet do cílové destinace.

 • 15. 3. 2020

 • Do Česka příští týden dorazí 1,4 milionu respirátorů

  Během několika dní čekáme masivní dodávku respirátorů. Dorazit má 1,4 milionu kusů. „Situace se bude v nejbližších dnech zlepšovat,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Potvrdil, že bezplatné testování se nadále týká lidí, u kterých to určil hygienik nebo lékař. Jiní zájemci si mohou testy udělat ve vybraných laboratořích na vlastní náklady.

 • Dezinfekce bude přes jeden milion litrů

  Česko má 140 tisíc litrů předpřipravené dezinfekce a dále chystá další jeden milion litrů v nejbližších dnech namíchat.

 • Počet nakažených stoupl na 293 lidí

  V neděli přibylo zatím nejvíce nakažených od začátku koronavirové epidemie v Česku. Počet stoupl o 33 % na 293.

 • Vláda ruší modré parkovací zóny

  Vláda dočasně ruší modré parkovací zóny v rámci obcí. Uzavření obchodů a zákaz služeb se nevztahuje na autoservisy, zahrádkářství, prodej jízdenek, květinářství nebo prodej zdravotních prostředků. Vláda naopak nově zakázala s výjimkami prodej ubytovacích služeb, provoz autoškol, taxislužby s výjimkou těch rozvážejících potraviny a prodej elektroniky, který byl mezi výjimkami původního nařízení ze soboty.

  Novým usnesením vláda konkretizuje sobotní nařízení. Tím od soboty 06:00 rozhodla o uzavření obchodů s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic, malých domácích zvířat a krmiv a dalších potřeb pro zvířata, brýlí a kontaktních čoček nebo novin a časopisů.

 • Vláda odložila doplňovací senátní volby

  Vláda odložila kvůli hrozbě nového typu koronaviru konání senátních voleb. Doplňovací senátní volby na Teplicku byly naplánovány na 27. a 28. března. Volby byly vyhlášeny v souvislosti s náhlým úmrtím zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS).

 • Daňová přiznání se posouvají do 1. 7. 2020

  Ministerstvo financí připravilo liberační a stabilizační balíček. „Na základě tohoto dokumentu prominu pokuty za zpožděné daňové přiznání,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová. Fyzické i právnické osoby tak mohou podat daňová přiznání až do 1. 7. 2020. Státní správa bude méně přísná u promíjení problémů příslušenství daně. „Další vlna EET se neodsouvá, ale po dobu tří měsíců bude toleranční období, kdy nebudou ukládány sankce,“ dodala Schillerová.

 • Krizový štáb povede Prymula

  Vláda rozhodla o aktivaci Ústředního krizového štábu kvůli šíření nového typu koronaviru. V jeho čele bude náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Svolání štábu už dnes dopoledne avizoval premiér Andrej Babiš (ANO), už dříve jeho aktivaci podle svých vyjádření několikrát předsedovi vlády navrhoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

  Štáb podle statutu po vyhlášení krizové situace, mezi které se řadí i současný nouzový stav, připravuje návrhy řešení. Jeho předseda je předkládá Bezpečnostní radě státu, v případě nutnosti vládě.

 • Vláda vyhlásila v Česku karanténu

  Vláda uvalila Česko do karantény. Podle usnesení bude karanténa v Česku platit od pondělí 16. 3. do 24. 3. 6:00. Obecně by měl platit zákaz volného pohybu osob na území ČR až na stanovené výjimky. Mezi ně by měla patřit například: cesta do zaměstnání nebo nutná cesta za rodinou, návštěva lékaře či obstarání základních životních potřeb.

 • V Náchodě rozdávali roušky a respirátory lékařům. Byly na příděl

  Radnice v Náchodě v neděli začala vydávat roušky a respirátory FFP1 z vlastních zásob soukromým lékařům. Rozdávali je na příděl 5 + 5 kusů na každou ordinaci. Během dvou hodin na radnici rozdali ochranné prostředky 36 ordinacím. Chtějí v tom pokračovat i v dalších dnech.

  Pro dnešek máme hotovo😊 Vydali jsme 180 nanoroušek 180 respirátorů FFP1😷 náchodským praktickým lékařům, zubařům a lékařům ORL. Zítra pokračování... Děkuji všem kolegům, kteří pomáhají👍

  Zveřejnil(a) Jan Birke dne Neděle 15. března 2020
 • Asi 50 Čechů je v karanténě v Egyptě

  Zhruba 50 Čechů je kvůli novému typu koronaviru v preventivní karanténě v hotelu v Egyptě. Jde převážně o turisty. Dalších asi 50 je na cestě zpět, na návratu pracuje Ministerstvo zahraničních věcí.

  „Situaci Čechů, kteří jsou v Egyptě v preventivní karanténě, aktivně řešíme. Ze zhruba stovky Čechů v Egyptě už je jich polovina na cestě do ČR, domů se vrátí ještě dnes,“ uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Ministerstvo zahraničí podle něj na návratu českých občanů z Egypta spolupracuje s pražskými hygieniky.

  Mluvčí resortu Zuzana Štíchová nechtěla upřesnit, kde v Egyptě Češi v karanténě zůstali. Spolu s turisty jsou podle ní ve skupině zřejmě také delegáti.

 • ČSAD České Budějovice zakázala vstup do autobusů bez roušek

  ČSAD Autobusy České Budějovice zakázala vstup do autobusů cestujícím, kteří nebudou mít ochranu obličeje. Zákaz platí od 17. března. Společnost tak chce zpomalit šíření nákazy koronavirem. Firma o tom informovala na facebookovém profilu.

  „Z důvodu preventivních nařízení kvůli zpomalení šíření koronaviru se zpřísňují hygienická opatření pro cestující. Od 17. března platí zákaz vstupu do autobusu bez ochrany obličeje rouškou. Za roušku lze považovat: šátek, šálu či podobnou ochranu proti šíření nákazy vzdušnou cestou. Rouška musí být pevně přichycena k obličeji,“ uvedla firma ČSAD Autobusy České Budějovice, která ročně přepraví kolem osmi milionů lidí.

  Vedení českobudějovické MHD podobný zákaz nezvažuje. Podnik by musel změnit smluvní a přepravní podmínky.

  ČSAD Autobusy České Budějovice provozuje linkové autobusy i nepravidelné zájezdové spoje. Zajišťuje MHD v Písku, Českém Krumlově, Milevsku a Vimperku a příměstskou autobusovou dopravu v okolí Českých Budějovic, Písku, Milevska, Vodňan, Českého Krumlova, Kaplic, Prachatic a Vimperku. Má 246 zaměstnanců. Jejím většinovým vlastníkem je rakouský ÖBB Postbus.

 • V souvislosti s koronavirem vznikla linka 1212

  Informovali o tom autoři aplikace Záchranka.

 • Středočeské vodárny ustanovily krizový štáb, dodávky vody nejsou ohroženy

  Středočeské vodárny ustanovily krizový štáb a utlumují vedlejší činnosti, přerušení dodávek pitné vody kvůli epidemii koronaviru je podle nich prakticky vyloučené. V tiskové zprávě to dnes uvedla jejich mluvčí Lenka Kozlová. Pravděpodobnost šíření koronaviru pitnou vodou je podle vodohospodářů téměř nulová.

  „Jako klíčovou prioritu jsme po dohodě s provozovatelem stanovili zajištění bezproblémové výroby pitné vody a její distribuci ke spotřebitelům a bezproblémové odkanalizování a čištění odpadních vod,“ uvedl ředitel společnosti Vodárny Kladno-Mělník, která je vlastníkem vodovodní sítě, Josef Živnůstek. Utlumení činností se týká například preventivního čištění kanalizace, výměny vodoměrů a podobně.

  Prioritou vodohospodářů je i ochrana zaměstnanců, kteří se podílejí na výrobě pitné vody a odkanalizování a čištění odpadních vod. „S okamžitou platností jsme uzavřeli všechna zákaznická centra a zakázali vstup na centrální dispečink komukoliv kromě samotných dispečerů,“ doplnil rozhodnutí krizového štábu ředitel Středočeských vodáren Jakub Hanzl. Jednotliví pracovníci vodáren už začali dostávat ochranné pomůcky dle schváleného klíče krizovým štábem.

 • Ministryně financí zruší Účtenkovku. Ušetřené peníze chce dát na roušky

  Kvůli epidemii koronaviru v Česku skončí Účtenkovka. Informovala o tom ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Ušetřené peníze chce použít na nákup ochranných prostředků.

 • Počet nakažených v Olomouckém kraji je už 32

  Počet nakažených v Olomouckém kraji opět stoupl. Infikovaných je už 32 lidí. Hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) o tom na svém facebookovém profilu informoval všeříkajícím příspěvkem. V Olomouckém kraji dnes počet infikovaných výrazně roste, vzrostl už o třetinu.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Další články