Hlavní obsah

Praha chce přepracovat semafor. Kritéria nejsou objektivní, říká Hřib

Foto: Profimedia.cz

Pražský primátor Zdeněk Hřib.

Reklama

30. 7. 2020 12:51
aktualizováno • 30. 7. 2020 14:05

Pražský primátor Zdeněk Hřib svolal bezpečnostní radu hlavního města po prudkém nárůstu počtu nakažených z pondělí na úterý. Následující den už se hodnota vrátila do běžných mezí.

Článek

Kritéria barevného označení krajů v takzvaném semaforu nejsou podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) objektivní. Představitelům Prahy vadí, že některá bodová hodnocení nevznikají na základě přesných čísel. Praha do pátku odešle podnět ministerstvu zdravotnictví, aby resort zvážil přepracování semaforu. Primátor to uvedl na tiskové konferenci po jednání bezpečností rady hlavního města.

„To, co vás hodí do zóny dva nebo zóny tři, jsou kritéria, která nejsou přesně definována,“ řekl Hřib. Zařazení do žluté či červené kategorie podle něj může být ovlivněné subjektivním hodnocením.

Například „narůstající riziko komunitního šíření spojené se statisticky významnou eskalací trendů a s rizikem zásahu zranitelných skupin obyvatel“ za významných osm bodů není nijak číselně vyjádřeno.

Foto: Ministerstvo zdravotnictví

Takzvaný semafor vytvořený ministerstvem zdravotnictví.

Hřib už v pondělí řekl, že mu není jasné, proč by měla být Praha jako jediný region v zemi umístěna ve žlutém stupni čtyřstupňové klasifikace regionů podle stupně zasažení novým koronavirem. „Praha má nižší počet nakažených na 100 000 obyvatel než řada jiných okresů, nemá vyšší podíl komunitního šíření ani více hospitalizovaných,“ řekl Hřib.

Podle ředitelky Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňky Jágrové je hlavním problémem nastavení samotného semaforu. Prahu totiž podle ní nelze srovnávat s ostatními okresy, a měla by proto mít svou vlastní speciální kategorii pro hodnocení rizika.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch výtky odmítá. „Semafor ukazující stupně pohotovosti v souvislosti s covid je vytvořen odborníky. Statistiky a epidemiology. Na tvrdých datech. Tady není prostor pro politiku a jestli se barva někomu líbí nebo ne. Subjektivní jsou pouze vystoupení pana primátora Hřiba, nikoliv kritéria semaforu,“ napsal ministr na Twitteru.

Praha má zásoby zdravotnických ochranných pomůcek na jeden měsíc dopředu, v některých případech až dva, uvedl primátor. Podle Hřiba je ve skladech 800 tisíc jednorázových roušek, 300 tisíc respirátorů FFP2, 50 tisíc litrů dezinfekce, milion jednorázových rukavic, 40 tisíc ochranných plášťů, 40 tisíc ochranných brýlí a 7 tisíc ochranných štítů nebo zásoba ručně šitých roušek.

V bezpečnostní radě zasedají kromě politiků a úředníků magistrátu také zástupci integrovaného záchranného systému, jednání se zúčastnila i hlavní pražská hygienička Jágrová. Z pondělí na úterý přibylo v metropoli nejvíce lidí s nemocí covid-19 za 24 hodin od začátku epidemie, šlo o 101 případů. Z úterý na středu už to bylo vcelku průměrných 44 případů.

„Skokový nárůst pozitivních je zřejmě způsoben ještě zčásti ohniskem v pražském baru a také návraty ze zahraničních dovolených a dětských táborů v jiných krajích, situaci však bedlivě sledujeme,“ uvedl ve čtvrtek Hřib.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované