Hlavní obsah

Liberecká potravinová banka už letos rozdělila víc zboží než za celý rok 2019

Foto: Česká federace potravinových bank

Ilustrační foto.

Reklama

16. 5. 2022 22:59

Potravinová banka Libereckého kraje rozdělila za čtyři měsíce letošního roku víc potravin a drogistického zboží než za celý rok 2019. Lidí, kteří pomoc potřebují, s rostoucími cenami přibývá.

Článek

I proto teď banka částečně omezila potravinovou pomoc pro uprchlíky z Ukrajiny a soustředí se na podporu lidí ohrožených chudobou, jako jsou matky samoživitelky nebo senioři.

Libereckou bankou prošlo podle Vlčka od začátku roku kolem 140 tun potravin a drogerie, zhruba o 20 tun víc než za stejné období loňského roku. Potravinová banka aktuálně spolupracuje s 63 organizacemi. „A pořád se na nás obracejí nové organizace, které se starají o lidi v nouzi. Jsou to křesťanské organizace, které mají v okruhu svých věřících lidi v nouzi, ale také třeba organizace, které zajišťují terénní sociální programy. V tomto týdnu mám dvě schůzky s takovými organizacemi, které by s námi chtěly spolupracovat,“ doplnil ředitel potravinové banky Josef Vlček.

Jarní potravinová sbírka naplnila podle Vlčka sklad banky hlavně trvanlivým zbožím, které se bude rozdělovat postupně. Vybralo se 18,6 tuny potravin a drogerie, je to podle něj ale jen zhruba 15 procent potravin, další banka získává přímo od řetězců a také z darů. „Jen ta sbírka by nestačila, to by bylo tak na měsíc, maximálně na dva. Musíme ale dobře zvažovat, komu potraviny dáme, aby nám zásoby vydržely co nejdéle,“ řekl. Nejrychleji podle něj ubývají masové konzervy a hotová jídla a také třeba polévky ze sáčku.

I když potravinová banka omezila podporu pro uprchlíky, stále vozí potraviny i do uprchlického centra v libereckém Uranu, odkud je magistrát rozděluje dál. Jde většinou o čerstvé potraviny, které denně sváží banka z obchodních řetězců, jako je pečivo, ale také třeba mléčné výrobky, ovoce a zelenina. Zásobuje jimi také například dětské domovy nebo domovy seniorů.

Na pomoc ukrajinským uprchlíkům se uskuteční v Liberci a Jablonci nad Nisou v sobotu 21. května potravinová sbírka, kterou organizuje řetězec Albert ve spolupráci s Komunitním střediskem Kontakt Liberec. „Teď hledáme dobrovolníky, bude to celý den v prodejnách řetězce v Liberci v Budyšínské ulici a v Nise a v Jablonci v Albertu v Želivského ulici,“ řekla dnes ČTK zástupkyně ředitele Kontaktu Marie Matějíčková.

Reklama

Doporučované