Hlavní obsah

Plzeň připravuje první modulární parkoviště na nejlidnatějším sídlišti Lochotín

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

14. 2. 16:49

Plzeň chystá stavby takzvaných modulárních parkovišť. Jejich jedno- až dvoupatrové nadzemní stavby jsou výrazně levnější a rychlejší než klasické parkovací domy.

Článek

První ve městě by mělo vzniknout na místě současného pozemního parkoviště u centra obchodu a služeb ATOM na nejlidnatějším sídlišti Lochotín. Je to levnější a rychlejší stavba a nevyžaduje takový zásah do terénu, náklady budou v desítkách milionů korun, řekl ČTK náměstek primátora Pavel Bosák (Piráti). Klasické betonové parkovací domy s několika patry pod i nad zemí, které město také plánuje, stojí nižší stovky milionů korun.

„Modulární parkoviště vznikají v evropských městech, dokonce i u nás. Je to levnější varianta parkovacích domů. Jedná se o kovové nebo betonové prefabrikáty, které se poměrně rychle sestaví. Nevyžadují hluboké založení, a není tedy nutné vybagrovat celý prostor, stačí založit řady pylonů,“ uvedl Bosák. Nemohou se stavět do velké výšky, jde o takzvaný level up parking, tedy parkování o úroveň výš. U Atomu se zřejmě městu podaří vybudovat dvě nadzemní patra nad povrchem současného parkoviště.

„U těchto typů objektů nemusí být, na rozdíl od parkovacích domů, výtahy, WC a další příslušenství. U modulárních parkovišť se postaví samotná struktura, rampy a osvětlení a může se provozovat,“ řekl náměstek, který by chtěl objekt ozelenit.

Město vyčlenilo peníze na projektovou dokumentaci pro pilotní projekt u Atomu. Chce tak prověřit modulární parkovací objekty na sídlištích, kde je největší nedostatek parkovacích míst. Parkoviště by mělo vyrůst příští rok. „Zvažovaných lokalit je několik, například také vedle zvažovaného budoucího bazénu na Borských polích u univerzity,“ řekl Bosák.

Klasické velké parkovací domy s podzemními i nadzemními patry připravovalo minulé vedení města u obchodního domu Luna na Borech a u bazénu na Slovanech, mají stavební povolení. „Ale teď kvůli výši investic jsou naší prioritou parkoviště, která nám přinesou dvojí prospěch,“ uvedl náměstek. První by se tak měl stavět parkovací dům v bývalém pivovaru a kasárnách Světovaru, kde město minulý týden otevřelo technologický park TechTower za 780 milionů Kč a jsou tam už také dva soukromé bytové domy. Podle projektu by měl stát 250 milionů Kč. „Zvýší kapacitu parkování v místě a zároveň se odblokuje provizorní parkoviště, kde mohou v budoucnu vyrůst městem vlastněné nájemní byty,“ řekl Bosák. Parkovací dům, který už má stavební povolení, bude muset podle Bosáka stát před vydáním stavebního povolení na první bytový dům, s jehož stavbou chce město začít v tomto volebním období. Kromě bytů tam bude ještě vznikne menší TechTower II.

Reklama

Doporučované