Hlavní obsah

Plzeňský kraj jednal s hasiči o stanovém městečku pro uprchlíky na Tachovsku

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Stanové městečko pro uprchlíky. Ilustrační foto.

Reklama

9. 6. 2022 21:29

Plzeňský kraj dnes jednal s pražskými profesionálními hasiči o stavbě a vybavení stanového městečka pro romské uprchlíky z Ukrajiny, které chce postavit v Nových Domcích u Rozvadova na Tachovsku.

Článek

Povolení od Ústředního krizového štábu a ministerstva školství, jemuž bývalá škola i přilehlý pozemek patří, už kraj má. Vybavení by poskytly státní hmotné rezervy. O případné výstavbě u Rozvadova kraj rozhodne po víkendu.

„Hasiči nám vyspecifikují po dohodě s námi, co ke stavbě potřebujeme. Poté zjistíme, jestli se to do Nových Domků vejde, nebo ne,“ uvedl hejtman Rudolf Špoták (Piráti). Podle něj je na místě studna, ale zatím není jasné, jestli je v ní dostatek vody. Dále se řeší odpady, toalety a další. „Pošlou nám specifikace a po víkendu rozhodneme, jestli to budou Nové Domky, nebo budeme hledat novou lokalitu,“ řekl. Kraj má v záloze tři další lokality mimo Plzeň. Podle hejtmana by to opět nebylo v prostorách kraje, protože ten nevlastní žádné vhodné plochy.

Kraj poslal žádosti oběma státním orgánům před týdnem. Důvodem bylo, že ukrajinských Romů začalo přibývat a jejich lustrace, která trvala dříve den dva, se prodloužila na 80 hodin. Do doby, než se prověří, zda uprchlíci nemají dvojí občanství, nemohou dostat vízum ani sociální dávku, nelze je zaregistrovat a kraj jim nemůže zajišťovat ubytování. Pro tuto skupinu kraj potřebuje vytvořit nouzové ubytování, řekl hejtman. Kraj se podle hejtmana snaží zrychlit proces lustrace, ale prověření občanství zdržuje maďarská strana.

Stanové městečko, které by hasiči postavili za pár dnů, by spravoval kraj a provozoval by ho s neziskovými organizacemi. Dohled by měla policie a hasiči. Uprchlíky by tam dvakrát denně odvážel autobus. Městečko má mít kapacitu zhruba 100 míst, dalších 50 lůžek by bylo v sousední zděné škole, kam nechal kraj minulou středu převézt 34 ukrajinských Romů z ubytovny ve Strašicích na Rokycansku. Ti měli po lustraci na ubytování a dávky nárok. Po jejich obdržení odjeli do Prahy, řekl ČTK pracovník úřadu. V Nových Domcích podle něj zbyla jen osmičlenná romská rodina, která se o víkendu přesune do stálejšího ubytování.

Počty ukrajinských Romů, kteří přicházejí do kraje, se v posledních dnech mírně snížily. „Máme jich tu teď 28 v tělocvičně v Rokycanech. Přišli včera (ve středu) večer a čekají na lustraci,“ řekl Špoták. Kraj chce být ale připraven na opětovné nárůsty a na to, že Praha v polovině června může zavřít své krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, což plánuje primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Plzeňský kraj, kam dosud přišlo téměř 27.000 ukrajinských uprchlíků, podle hejtmana ubytovává 4500 z nich, což je druhé největší zatížení po Praze. Většinou bydlí v soukromých ubytovnách a ve veřejných budovách.

Reklama

Doporučované