Hlavní obsah

Ruské zvířectvo nedostane žrádlo z Česka. Rusové zavřeli hranice

Foto: Shutterstock.com/Jaromir Chalabala, Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

18. 6. 2021 16:48

Rusové zakázali dovoz českých krmiv a tuzemské firmy začínají počítat, kolik je to bude stát. Již z průběhu šetření bylo podle Státní veterinární správy jasné, jaké stanovisko Rusové zaujmou.

Článek

Krmiva vyráběná v Česku si už Rusové nekoupí. Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a jejich přísad z Česka.

Samotný úřad ve svém prohlášení informuje o dočasném omezení dovozu těchto produktů od 21. června. „Toto rozhodnutí úřad učinil na základě neuspokojivých výsledků inspekce českých podniků, které mají oprávnění dodávat krmiva a doplňkové látky do Ruska,“ uvádí Rosselchoznadzor.

Rozhodnutí ruského úřadu tak zřejmě ovlivní situaci českých dodavatelů krmiv. „Na nás to má samozřejmě dopad, jsme velcí exportéři. Předvídali jsme, že k tomu dojde a nakonec se to stalo, takže od pondělí nevozíme,“ říká Pavel Bouška, majitel a zakladatel Vafo Praha.

Zákaz se netýká jenom České republiky, ale i více evropských zemí. Je to trend uzavírání se toho trhu.
Pavel Bouška, Vafo Praha

Podle něj jde o nepříjemnou ztrátu, kterou společnost sice přežije, ale logicky se negativně projeví na výsledcích firmy. „Ten zákaz se netýká jenom České republiky, ale i více evropských zemí. Je to trend uzavírání se toho trhu,“ dodává Bouška.

Ruský trh se na obratu Vafo Praha podílí asi ze sedmi procent. V Česku má skupina Vafo pět výrobních závodů, z toho čtyři jsou v Jihočeském kraji, pátý v Chrášťanech u Prahy. Krmiva nabízí například pod značkami Brit či Carnilove. Firma předloni utržila 4,71 miliardy korun a zisk po zdanění hlásila téměř 445 milionů korun.

Nevidí důvod, proč by nemohli vyvážet

Vafo Praha však není jedinou společností, které se postoj Rosselchoznadzoru dotkne.

„Ruská federace je naším důležitým obchodním partnerem a z naší strany jsme podnikli veškeré kroky, abychom mohli na tamní trh i nadále exportovat,“ říká Petr Křivohlávek, místopředseda představenstva a generální ředitel společnosti Dibaq.

Firma předložila na vyžádání ruské strany kompletní dokumentaci již začátkem května. „Jen náklady na její překlad přesáhly částku půl milionu korun. A v červnu jsme prošli rozsáhlým auditem ze strany tamních orgánů. Po jeho absolvování si nejsme vědomi žádných nedostatků, které by měly vývozu našich produktů bránit,“ dodává Křivohlávek.

Podle něj není český systém z pohledu požadavků Euroasijského ekonomického svazu dobře nastaven. „My nyní očekáváme, že státní správa začne urychleně jednat s ruskou protistranou a nastavovat systém tak, abychom mohli co nejdříve na tamní trh opět exportovat,“ uvádí Křivohlávek.

Jeho společnost, jež vyrábí krmiva značky Fitmin, je prý připravena na případné nové požadavky operativně reagovat. Pokud se postoj Rusů nezmění, sníží jí to obrat zhruba o 170 milionů z ročních tržeb zhruba miliardy korun.

Videoinspekce probíhaly narychlo

Omezením dovozu krmiv se aktuálně zabývá i Státní veterinární správa (SVS). Začátkem května obdržela dopis, ve kterém Rosselchoznadzor informoval o plánované inspekci podniků vyrábějících krmiva určená pro vývoz do Ruské federace a uváděl i seznam některých českých krmivářských podniků, ve kterých by chtěl inspekci provést.

„Rosselchoznadzor zároveň požádal i o poskytnutí celé řady informací k daným podnikům a rovněž zaslal dotazy určené dozorovým orgánům,“ uvádí mluvčí SVS Petr Majer.

Poté, co Státní veterinární správa, společně s Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským (ÚKZÚZ) a vybranými podniky, dodala požadované informace, následovala narychlo zorganizovaná videoinspekce.

„Kontrola se týkala pěti podniků z dvanácti, které dodaly požadované informace. Inspekce se účastnili jak zástupci SVS, tak ÚKZÚZ. Již během kontroly byl zřejmý odlišný pohled ruské strany na to, jak by měl fungovat dozor státních orgánů v této oblasti. Zatímco legislativa EU ukládá odpovědnost za nezávadnost krmiv primárně výrobcům, ruská strana zřejmě předpokládá, že hlavní odpovědnost ponesou dozorové orgány,“ dodává Majer.

Podobné inspekce v poslední době proběhly i v jiných členských státech EU a i tam byly výsledky hodnoceny jako neuspokojivé. Kromě Česka tak Rosselchoznadzor již zavedl zákaz dovozu krmiv do Ruska z Estonska, Litvy, Německa, Nizozemska a Španělska a lze očekávat podobné pokračování i v dalších členských státech.
Petr Majer, mluvčí SVS

V Česku spadají podniky vyrábějící krmiva pro zvířata pod dozor ÚKZÚZ a v jistých případech, například krmiva pro zvířata v zájmovém chovu, také pod dozor Státní veterinární správy.

Omezení se netýká jen českých dodavatelů

Způsob, jakým byly inspekce i příprava na ně provedeny, podle Majera naznačoval, že pravděpodobně nelze očekávat pozitivní výsledek.

„Podobné inspekce v poslední době proběhly i v jiných členských státech EU a i tam byly výsledky hodnoceny jako neuspokojivé. Kromě Česka tak Rosselchoznadzor již zavedl zákaz dovozu krmiv do Ruska z Estonska, Litvy, Německa, Nizozemska a Španělska a lze očekávat podobné pokračování i v dalších členských státech.“

Ve středu 23. června se tak sejdou zástupci Evropské komise, Rady EU a zástupci členských států EU v rámci tzv. Potsdamské skupiny. Státní veterinární správa se jednání rovněž zúčastní.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama

Související témata:
Žrádlo

Doporučované