Hlavní obsah

Senátor Valenta ovládá Brno TV, je tak ve střetu zájmů, tvrdí Transparency International

Rozhovor s ředitelem české pobočky TI Davidem Ondráčkem o Valentově střetu zájmů. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

17. 12. 2018 10:16
aktualizováno • 17. 12. 2018 12:00

Senátor Ivo Valenta nařčení neziskové organizace odmítl.

Článek

Organizace Transparency International (TI) dnes podala na zlínský magistrát podnět k prošetření možného střetu zájmů senátora Ivo Valenty (za Soukromníky). Podle organizace Valenta porušuje zákon o střetu zájmů tím, že prostřednictvím jiných společností ovládá regionální televizi TV Brno 1.

Valenta toto tvrzení ve vyjádření pro ČTK jednoznačně odmítl. TI podala podobný podnět i na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli údajnému ovládání médií ve skupině Mafra.

„V žádném případě neporušuji zákon o střetu zájmů,“ prohlásil Valenta. Podle něho zákon porušit nemohl, neboť funkce ve zlínském krajském či městském zastupitelstvu vykonával jako jejich neuvolněný, tedy neplacený člen. „Ať si Transparency International podává podněty, jaké chce. Mám pocit, že se Transparency International pouze snaží vyvolat umělou kauzu a cíleně diskreditovat moji osobu,“ dodal senátor.

Podle TI Valenta ovládá regionální televizi prostřednictvím českých a kyperských společností, což organizace dokládá potvrzeními kyperského ministerstva obchodu a výpisy z českého obchodního rejstříku. TI je přesvědčena, že se tím Valenta provinil proti českému zákonu o střetu zájmů, který zakazuje veřejným funkcionářům osobně ovládat firmy, které provozují rozhlas, televizi nebo vydávají noviny.

Senátor Valenta je podle Transparency International stoprocentním společníkem firmy Sheading Financial Ltd. se sídlem v kyperském Limassolu, která je vlastníkem další kyperské společnosti WCV World Capital Ventures.

Ta je pak 70procentním akcionářem české společnosti OUR MEDIA a.s., která dále drží 65procentní podíl v Brno TV, s.r.o.

TI upozorňuje, že Valenta vlastní více médií, většina z nich jsou ale internetové servery, na které se zákon o střetu zájmů nevztahuje. Organizace to považuje za mezeru v zákoně, kterou by bylo vhodné napravit.

Podezřením na porušení zákona o střetu zájmů se v přestupkovém řízení zabývají úřady v místě bydliště dotyčné osoby. Pokud úřad dojde k závěru, že veřejný funkcionář zákon porušil, udělí mu pokutu do výše 250 000 korun. Proti pokutě je možné se odvolat ke krajskému úřadu a následně ke správnímu soudu.

Podání podnětu na Valentův údajný střet zájmů podle TI dokládá, že zákon nebyl cílen přímo na Babiše, což v minulosti premiér říkal. „Případ senátora Valenty ukazuje, že novela zákona o střetu zájmů není žádný lex Babiš, ale jde o prevenci rizika permanentní volební kampaně a ovlivňování veřejného mínění skrze média vlastněná politiky,“ uvedl ředitel české pobočky TI David Ondráčka.

TI podala podnět i na prošetření údajného střetu zájmů u Andreje Babiše. Zabývá se jím městský úřad v Černošicích, který premiéra předvolal na dnešek k neveřejnému ústnímu jednání. Podle organizace Babiš ovládá mediální skupinu Mafra, kterou vlastní holding Agrofert. Babiš se brání tím, že holding loni vložil do svěřenského fondu, podle svého názoru tím dostál povinnostem vyplývajícím ze zákona o střetu zájmů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované