Hlavní obsah

Setkání velmocí proběhne v neutrální zemi. Přinést má stabilizaci vztahů

Foto: Profimedia.cz

Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin při setkání v roce 2011.

Reklama

25. 5. 20:31

Prezidenti Ruska a Spojených států Vladimir Putin a Joe Biden se setkají 16. června v Ženevě. Podle tiskových agentur to dnes oznámily Kreml i Bílý dům.

Článek

Podle ruské agentury TASS Kreml označil za hlavní témata setkání dvoustranné vztahy, strategickou stabilitu, urovnání regionálních konfliktů a boj s pandemií. Podle prohlášení Bílého domu chce Biden obnovit předvídatelnost a stabilitu ve vzájemných vztazích.

„Počítá se s projednáním stavu a perspektiv dalšího rozvoje rusko-amerických vztahů, otázek strategické stability i aktuálních otázek mezinárodního dění, včetně součinnosti v boji proti koronavirové pandemii a urovnání regionálních konfliktů,“ sdělila v krátkém oznámení tisková služba Kremlu.

Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová ve svém prohlášení uvedla, že prezidenti „budou diskutovat o řadě naléhavých otázek ve chvíli, kdy se snažíme obnovit předvídatelnost a stabilitu americko-ruských vztahů“. „Prezident rovněž zmíní Ukrajinu. Zdůrazní americkou podporu svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny a vznese obavy nad Běloruskem, které již předtím vyjádřil soukromě i veřejně,“ dodává.

Vztahy obou velmocí jsou v posledních měsících mimořádně napjaté kvůli řadě konfliktních neshod. USA nedávno uvalily na Rusko sankce a země si vzájemně vyhostily několik diplomatů. Biden však nedávno prohlásil, že očekává brzké setkání s Putinem a že není nutné, aby obě strany před jeho konáním vyřešily všechny své spory.

V Ženevě se uskuteční první osobní schůzka obou nejvyšších představitelů od lednové inaugurace Bidena do funkce prezidenta Spojených států. Pro Putina bude cesta do tohoto švýcarského města rovněž jeho první zahraniční návštěvou od ledna 2020, kdy navštívil Izrael a Palestinu.

Setkání navrhl Biden Putinovi 13. dubna při telefonickém rozhovoru, který se uskutečnil z podnětu Washingtonu. Americký prezident bude v Evropě v polovině června, aby se zúčastnil summitů G7 a NATO. Vrcholná schůzka skupiny G7 se bude konat ve dnech 11. až 13. června v Británii a zasedání Severoatlantické aliance 14. června v Bruselu.

Putin s Biden se sešli již dříve, ještě v době, kdy byl Biden viceprezident. Při setkání v roce 2011 pohlédl Biden Putinovi do očí a řekl: „Nemyslím si, že máte duši,“ cituje jeho slova americká CNN.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované