Hlavní obsah

Sítě zaplnily dezinformace o stopce evropských dotací pro Agrofert. Podívali jsme se na ně

14. 12. 2018
Foto: Seznam Zprávy

Evropské dotace a nejčastější mýty.

Evropský parlament ve čtvrtek schválil rezoluci vyzývající Evropskou komisi k pozastavení dotací bývalé firmě Andreje Babiše Agrofert. Podle právníků EK má Babiš stále na Agrofertu ekonomický zájem. V souvislosti s tímto rozhodnutím se hlavně na sociálních sítích začala objevovat řada nepřesností, ale i úplných dezinformací. Uvedli jsme je na pravou míru.

Článek

Objevilo se tvrzení, že premiér Babiš nesmí mít prospěch ze svého majetku. Ve skutečnosti o zisky z toho, co Babiš vlastní, vůbec nejde. Problém je to, že jako český premiér má vliv na přidělování dotací českým podnikům. Právníci Evropské komise navíc tvrdí, že Agrofert, který tyto dotace dostává, je stále řízen Babišem.

Že se jedná o kampaň českých politiků, je rozšířené tvrzení, které ale také není zcela v pořádku. O prošetření žádala Evropská strana zelených, která ale momentálně nemá žádného českého člena. Hlasů pro zastavení dotací bylo celkem 434, proti 64. Z 21 českých poslanců hlasovalo pro 11. Rozhodnutí bylo jednoznačné.

Došlo i na nedorozumění ohledně samotného zastavení dotací. Část ČR si myslela, že dotace mají být zastaveny pro celou republiku. Mluvčí eurokomisaře Oettingera potvrdila, že skutečně jde jen o zastavení dotací firmě Agrofert. Přesto se ale informace o zastavení všech evropských dotací pro Česko šíří dál.

Mezi těmi, kteří se oháněli informací, že nejvíce dotací čerpá Francie a z dalších zemí například Španělsko a Německo, byl i hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Tuto informaci je potřeba uvést na pravou míru: Francie je sice v čerpání zemědělských dotací na prvním místě, má ale také zemědělskou plochu o rozloze 30 milionů hektarů (Ministerstvo zemědělství Francie). Česká republika obdělává 4 miliony hektarů (Český úřad zeměměřičský a katastrální).

V neposlední řadě se znovu rozšířila stará dezinformace o tom, že ČR platí do EU více, než z ní dostává. Stále to není pravda. Momentální čistá pozice ČR ve vztahu k rozpočtu EU je podle Ministerstva financí v plusu 750 mld. korun. Získali jsme z EU od roku 2004 už 1,2 bilionu a zaplatili 538 mld.

Jedná se o složité téma, které se často stává terčem dezinformací. Pokud se chcete dozvědět o dotacích víc, můžete využít například Abecedu fondů EU Ministerstva pro místní rozvoj.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.