Hlavní obsah

„TGM byl rváč. Svou rodinu obětoval.“ Herec Martin Huba o novém filmu i bourání masarykovských mýtů

Výzva s Martinem Hubou: O novém filmu Hovory s TGM i bourání masarykovských mýtů. (Video: Blanka Kubíková, Seznam Zprávy)

 

Reklama

17. 10. 2018 20:13

Filmové zpracování slavné knihy Karla Čapka Hovory s TGM právě míří do kin. Nejde ale o přepis předlohy. Scénárista Pavel Kosatík nabízí příběh jedné schůzky v zahradě zámku v Lánech, která ukazuje Masaryka i Čapka v trochu jiném světle, než je obvyklé.

Článek

„Kvůli politice Masaryk nehleděl na rodinu, ve zralém věku přehodnotil odmítavý postoj k tělesné lásce a pořídil si přítelkyni,” vysvětluje slovenský herec Martin Huba, který ztvárnil TGM, proč podle něj nemá být první československý prezident ukazován jen jako tatíček či mramorová socha.

Když dostal nabídku hrát Masaryka poprvé před pěti lety v seriálu Roberta Sedláčka České století, měl pocit, že má tuto postavu ztvárnit spíš nějaký český herec. „Odzbrojili mě tím, že mi řekli, že mám stejně klukovské oči jako on.”

Tentokrát nabídku dostal od dokumentaristy Jakuba Červenky, který za sebou měl jen jednu zkušenost s hraným filmem.

„A nelitoval jsem. Mladí lidé jsou plní ideálů a obklopují se podobnými lidmi, málokdy jsem se při práci setkal s takovým nadšením. Jan Budař (ve filmu Hovory s TGM jako Karel Čapek) taky chce jít na doraz svých sil, takže jsme se ,posedlí‘ sešli dva.”

Masarykovu tvrdost k sobě i své rodině a přátelům chápe. Dobře ji totiž zná. Jeho dědeček spal celý život na tvrdé posteli a dávno po 80. narozeninách denně cvičil a oba rodiče byli dost přísní.

„Maminka byla jednou z nejlepších sopranistek, věděla, jak moc na sobě člověk musí pracovat. Nelituji žádné rány, která padla. A táta, když mě viděl poprvé na jevišti, byl pak dlouho ticho a nakonec prohlásil: Nevadí, ještě jsem schopný tě nějakou dobu živit a ty můžeš vystudovat něco jiného.“

Knížku Hovory s TGM přední novinář s prvním prezidentem připravoval k desátému výročí vzniku Československa, film připomíná sto let od založení republiky.

Jak jubileum slaví Slováci? S čím měli tenkrát problém a za co jsou Čechům vděční? A co si vlastně Masaryk myslel o Karlu Čapkovi?

Odpovědi nejen na tyto otázky najdete ve videu nahoře.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované